En saa mistään tulostettua tiliotetta, kelpaako se jos tallentaa verkkopankin tiliotteen cd:lle?
tai voiko sosiaalityöntekijä tulostaa sen verkkopankista jos itse annan luvan?
tai voiko sosiaalityöntekijä tulostaa sen verkkopankista jos itse annan luvan?
Vastaukset 11
Vanhimmat
sossuun mukaan verkkopankkitunnukset. Virkailija tarvitsee vain tililtäsi tiedon paljonko sielä on ja paljonko sinne on tullut
Sossu ei saa mennä tulostelemaan kenenkään tiliotteita. "Virkatietsikalle" ei myöskään saa päästää ulkopuolisia eikä tuntemattomia cd-levyjä. Tietoturva, virukset. Yritä, jos saisit kirjastossa tulostettua tai sitten pankissa.
Viranomaisella pitää olla valmiudet vastaanottaa myös sähköisessä muodossa olevat hakemukset ja liitteet. Olivatpa ne sitten CD:llä, sähköpostin liitteenä, muistitikulla tms. tavalla toimitettuja.
Eikö yksinkertaisinta ole tulostaa tilitiedot tiedostoon ja lähettää sähköpostin liitteenä kunnan sosiaaliviranomaiselle. Ellei sossulla ole omaa sähköpostia niin asiakirjat voi lähettää kunnan viralliseen osoitteeseen ja kunnan tulee toimittaa asiakrijat sosiaalitoimelle. Tuossa tapauksessa otsikkoon on syytä merkitä "salassapidettävä".
[email protected]
julkishallinnon asiantuntija
http://www.toimeentulotuki.net
^Ihmettelen ohjettasi. Älkää koskaan lähettäkö sähköpostitse mitään henkilökohtaisia tietoja, koska sähköpostiyhteys ei ole kovin hyvin salattu. Varsinkaan mihinkään kunnan yleisiin sähköposteihin ei kannata mitään kovin henkilökohtaista laittaa, koska sitä lukevat muutkin kuin asiaasi käsittelevä henkilö.
Tuohon kunnan yleiseen sähköpostiin kun lähettää niin kannattaa merkitä "salassapidettävä". Tosin vaikka tuota merkintää ei olisikaan niin viestin luknenut ei saa sitä ulkopuoliselle ilmaista jos se koskee salassapidettävää asiaa, kuten tt-tukea.
Yleisosoitteeseen lähetetty sähköposti tulee kunnan kirjaamosta heti ohjata oikeaan osoitteeseen ja asiakirja pitää poistaa kunnan yleisestä järjestelmästä. Vain tieto siitä, että viesti on välitetty saa jäädä kunnan tietojärjestelmään.
Se on totta, että normaali sähköposti ei täytä viranomaisasioinni tietoturvamääräyksiä ja siksi kunta ei saakaan lähettää ihmisille salassapidettäviä tietoja paljastavia sähköopsteja. Asiakas sen sijaan saa kuntaan ottaa yhteyttä vaikka julkisella kirjeellä jos niin tahtoo tehdä. Tietysti pitää varmistaa, että kirje menee myös kuntaan virallista tietä.
Väitän, että moni tt-tuen saaja ei sinänsä pidä pahana sitä vaikka joku tietäisikin, että hän saa tt-tukea. Tunnen itsekin monia ihmisiä jotka asiasta ihan avoimesti kertovat kenelle tahansa. Ja itsekin olen tuohon avoimuuteen syyllistynyt aikoinaan: http://www.satanen.com/index.php?k=yleista&sivu=show&id=269
Ja voihan se joskus olla jopa pakko tt-tukea saadakseen käyttää sähköpostia. Jos nimittäin on kuukauden viimeinen päivä ja hakemus on vielä tekemättä mutta kello on vasta 15.45 niin sähköppostilla vielä ehtii hakea tukea ajoissa: http://www.toimeentulotuki.net/2009/e-mail-hakemus.php
mistäköhän oot tollasen päätöksen nähny et viranomaisilla pitää olla valmiudet ottaan vastaan kaikilla sähköisillä formaateilla lähetettyjä aineistoja.ettei ois taas sun omasta sääntökirjasta.sitäpaitsi viranomaisia on muutki ku sossun henkilöt.mene kyttikselle cd:n kanssa
"Tämän lain tarkoituksena on lisätä asioinnin sujuvuutta ja joutuisuutta samoin kuin tietoturvallisuutta hallinnossa, tuomioistuimissa ja muissa lainkäyttöelimissä sekä ulosotossa edistämällä sähköisten tiedonsiirtomenetelmien käyttöä.
Laissa säädetään viranomaisten ja näiden asiakkaiden oikeuksista, velvollisuuksista ja vastuista sähköisessä asioinnissa."
"Lakia ei sovelleta esitutkintaan eikä poliisitutkintaan."
"Tässä laissa tarkoitetaan:
1) sähköisellä tiedonsiirtomenetelmällä telekopiota ja telepalvelua, kuten sähköistä lomaketta, sähköpostia tai käyttöoikeutta sähköiseen tietojärjestelmään, sekä muuta sähköiseen tekniikkaan perustuvaa menetelmää, jossa tieto välittyy langatonta siirtotietä tai kaapelia pitkin; ei kuitenkaan puhelua;
2) sähköisellä viestillä sähköisellä tiedonsiirtomenetelmällä lähetettyä tarvittaessa kirjalliseen muotoon tallennettavissa olevaa informaatiota; ja
3) sähköisellä asiakirjalla sähköistä viestiä, joka liittyy asian vireillepanoon, käsittelyyn tai päätöksen tiedoksiantoon."
"Viranomaisen on pyrittävä käyttämään asiakkaan kannalta teknisesti mahdollisimman yhteensopivia ja helppokäyttöisiä laitteistoja ja ohjelmistoja. "
"Viranomaisen tulee huolehtia siitä, että sen sähköiset tiedonsiirtomenetelmät ovat toimintakunnossa ja mahdollisuuksien mukaan käytettävissä muulloinkin kuin viraston aukioloaikana."
"Vireillepanossa ja asian muussa käsittelyssä vaatimuksen kirjallisesta muodosta täyttää myös viranomaiselle toimitettu sähköinen asiakirja."
"Sähköinen viesti katsotaan saapuneeksi viranomaiselle silloin, kun se on viranomaisen käytettävissä vastaanottolaitteessa tai tietojärjestelmässä siten, että viestiä voidaan käsitellä."
"Viranomaisen on viipymättä ilmoitettava sähköisen asiakirjan vastaanottamisesta lähettäjälle."
"Saapuneet sähköiset asiakirjat on kirjattava tai niiden saapuminen on muulla luotettavalla tavalla rekisteröitävä.
Kirjaus- tai muista vastaavista merkinnöistä on käytävä ilmi asiakirjan saapumisajankohta sekä merkinnät asiakirjan eheyden ja alkuperäisyyden toteamisesta."
"Viranomainen voi teknisesti muokata sähköistä viestiä, jos se on tarpeen viestin saattamiseksi luettavaan, tallennettavaan tai arkistoitavaan muotoon."
Siinä nyt vähän jotain. Sähköiseksi asiakirjaksi katsotaan mm. CD tai DVD -levy, sähköposti liitetiedostoineen jne.
Jos viranomainen ei saa sille toimitettua tiedostoa auki niin sen on pyydettävä asiakirjan lähettäjää täydentämään asiakirjaa eri formaatissa olevalla tiedostolla.
Luitko kaiken? Ja ymmärsit?
Tuo edellä oli siis lakia sähköisestä asioinnista viranomaistoiminnassa. Lisäksi tulee tietysti soveltaa julkisuuslakia jossa mm. määritellään asiakirja:
"Viranomaisen asiakirja
Asiakirjalla tarkoitetaan tässä laissa kirjallisen ja kuvallisen esityksen lisäksi sellaista käyttönsä vuoksi yhteen kuuluviksi tarkoitetuista merkeistä muodostuvaa tiettyä kohdetta tai asiaa koskevaa viestiä, joka on saatavissa selville vain automaattisen tietojenkäsittelyn tai äänen- ja kuvantoistolaitteiden taikka muiden apuvälineiden avulla.
Viranomaisen asiakirjalla tarkoitetaan viranomaisen hallussa olevaa asiakirjaa, jonka viranomainen tai sen palveluksessa oleva on laatinut taikka joka on toimitettu viranomaiselle asian käsittelyä varten tai muuten sen toimialaan tai tehtäviin kuuluvassa asiassa. Viranomaisen laatimana pidetään myös asiakirjaa, joka on laadittu viranomaisen antaman toimeksiannon johdosta, ja viranomaiselle toimitettuna asiakirjana asiakirjaa, joka on annettu viranomaisen toimeksiannosta tai muuten sen lukuun toimivalle toimeksiantotehtävän suorittamista varten."
Viranomaiselle toimitettu CD, tai muistitikku, tms. on siis _asiakirja_.
vaan noihin tuhansiin kirjoituksiis lyhyesti lain pykän numeron ja nimen ni ei tarttis sepustaa noin
pitkään eikä kenenkään ihmetellä että pitääkö asia kutinsa
En ole Petu mutta tuossa on tuo laki. "Laki sähköisestä asioinnista viranomaistoiminnassa 24.1.2003/13" http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030013. Suht lyhyt ja selkeä laki, vain 25§:lää.
Tuota lakia Petu nyt siteeraa. Vaikka laki on ollut voimassa jo noin 6½ vuotta niin moni viranomainen ei sitä tunne, tai ole tuntevinaan. Asaikkaat sitäkin vähemmän.
Mulle sattunut omakohtainen tapus on vuodelta 2006 jolloin laki oli ollut voimassa 3 vuotta:
Tein valituksen asumistukiasiasta vakuutusoikeuteen, jonka muutoksenhakulautalunta oli ensin hylännyt vatvottuaan asiaa 14 kuukautta. Työstin itse materiaalia sinne vakuutusoikeuteen jota tuli paljon, mm 2 äänitedostoa (äänitetty salaa KELA:n toimistossa). Laitoin kirjallinsen aineiston (48 sivua ) yhteen pdf-tiedostoon ja poltin CD:lle koko "roskan".
Olipas KELAn tädillä ihmettelemistä kun tarjosin rommppua niin virkailija kieltäytyi ottamasta sitä vastaan. Mainitsin kyseessä olevasta laista ja pyysin esimiestä paikalle joka ei olut sillä kertaa saapuvilla. Täti ehdotti että tulen maanataina uudelleen sen rompun kanssa. Minulle se ei käynyt vaan lupasin laittaa asian Hallinto-oikeuden "arvosteltavaksi" jolloin täti haki nuoremman mieskoleegan paikalle joka suostuikin ottamaan valituksen vasstaan ja antoi vielä kuitinkin siitä rompusta.
No tällekin tositarinalle on onnellinen loppu, sillä voitin sen jutun.
Ihan oikein vaan että joudut vähän lukemaan kun et mitään usko.