Virheitä nimessä

raivostuttavaa

Minulle varattiin Blue 1:n lennolle lippu ja nimeni on esimerkiksi Maija Kristiina. Nyt kuitenkin nimi on lipussa laitettu Maijakristina eli molemmat nimet ovat yhdessä ja sukunimi erikseen (sukunimi siis kirjoitettu oikein), toinen nimeni alkaa pienellä kirjaimella ja lisäksi siitä puuttuu yksi i. Osaisiko joku sanoa tuleeko tästä ongelma? Itse en tosiaan lippua varannut vaan työn puolesta sen sain ja en tällaisia virheitä olisi tehnyt jos itse olisin varauksen tehnyt. Mainitsin virheistä työnantajalle, joka sanoi vaan, että ei tule mitään ongelmia. Lentoyhtiöön en ole ottanut yhteyttä, koska olen nyt ulkomailla ja Blue1:n sivuilta löysin vain puhelinnumeroita, joihin soittaa (ja täältä soittaminen on kallista suomalaisiin numeroihin) enkä löytänyt mitään nettikyselyjuttua. Joten olisiko kellään kokemuksia asiasta? Mahdanko päästä lennolle vai en?

6

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuskinpa sinulla ongelmia tuossa, koska sukunimesi on oikein ja etunimessä on vain yhden merkin virhe.
      Ongelmalliseksi asia ehkä muuttuisi Yhdysvaltoihin matkustettaessa koska nimi ja passi eivät stemmaisi sen kirjaimen takia. Tuskin itse sitä huomaisit, mutta immigration tutkisi sinua hetken tarkemmin.
      Kannattaa silti huomauttaa ja korjauttaa virhe tulevaisuutta ajatellen, ettei työnantajan profiileihin ym jää väärää tietoa.

    • Paljon matkustava

      Eivät tuommoiset parin merkin nimierot normaalisti haittaa varsinkin kun nimi on käytännössä sama. Ongelma on siinä, että lentolipun etunimi-kenttään kuuluisi normaalisti vain se ensimmäinen (yksi) etunimi, ei toista nimeä. Jos syötetään kaksi eri etunimeä peräkkäin, järjestelmät poistavat normaalisti väliviivat ja välilyönnit, joita ei voida välittää kaikkien järjestelmien läpi.

    • alkuperäinen..

      Kiitos vastauksista, kaipa minä sitten pääsen lennolle ja jos en pääse niin eipä ole oma vikani vaan työnantajalta vaaadin sitten uuden lipun :)

      • linja-autossa ompi tunnelmaa..

        Kuulostaa todella työkseen lentävälta lähes ammattilaiselta ;-DD


      • ....
        linja-autossa ompi tunnelmaa.. kirjoitti:

        Kuulostaa todella työkseen lentävälta lähes ammattilaiselta ;-DD

        Ne, jotka lentää työkseen, varaa harvoin itse lippujaan.


      • alkuperäinen...
        linja-autossa ompi tunnelmaa.. kirjoitti:

        Kuulostaa todella työkseen lentävälta lähes ammattilaiselta ;-DD

        No tuota, en lennä työni vuoksi. Työ on ihan samassa paikassa, mutta olen täällä ulkomailla puolen vuoden sopimuksella ja työnantaja maksoi minulle lennot kotoa tänne ja sitten täältä kotiin. En ole myöskään ainut, jonka nimi kirjoitettu väärin lentolippuun. Itse asiassa lähes jokaisella on ollut täällä ongelmia nimen oikeinkirjoituksen kanssa. Siis muidenkin ulkomaalaisten työntekijöiden nimet on kirjoitettu enemmän tai vähemmän väärin lentolippuun :D Ihmetyttää suuresti miten voi olla mahdollista, kuitenkin tämä työpaikka hoitaa näitä lentolippuja useammalle sadalle ihmiselle vuosittain, luulisi, että osaisivat lukea papereista nimet tarkasti. No joka tapauksessa kiitos asiallisille vastaajille :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17375
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      179
      12350
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6111
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4945
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4945
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4052
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3635
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      22
      3603
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      39
      3135
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      144
      3111
    Aihe