Olen tässä viime aikoina perehtynyt kandille asetettuihin vaatimuksiin. Ne tuntuvat aika kovilta. Teen vähän vaikeammasta aiheesta, ja olen alkanut ymmärtämään teoriaa aika hyvin, mutta en usko kykeneväni esim. tulkitsemaan uusimpia tutkimuksia vielä pitkään aikaan kunnolla.
Aiheeni käsittelee soveltavaa matematiikkaa, ja vaikka se onkin vaikea, helpottaisi nyt tehty työ erittäin paljon hommia graduvaiheessa. Motivaatiosta ei ole puutetta, mutta en esimerkiksi kykene ymmärtämään täysin laitoksemme erään tutkijan väitöskirjaa aiheesta, vaikka tutkielmaoppaan mukaan minun pitäisi tulkita alan uusimpia tuloksia.
Voiko kandi olla vain tutkimuksia yhdistele tutkielma, jossa lähinnä esitellään teorioita? Luulen, että graduna tätä aihetta käsitellen olisi jo puolestaan aika kovaa settiä.
Laitoksemme ei järjestä valitettavasti kandiryhmiä, ja on vähän orpo olo miettiä näitä asioita yksin. En kehtaa kysellä ohjaavalta proffaltakaan koko ajan, ja hän on muutenkin kiireinen. Laitoksemme on erittäin pieni, ja en tiedä keneltä saisi siellä "vertaistukea" asian suhteen.
Vaatimukset kandissa
juuu878797
1
663
Vastaukset 1
- Humanisti.....
Voit vaikka viitata kandintyössäsi professorin tutkimukseen, mutta älä mene kandintyössäsi syvemmälle asiaan. Niissä ei edes odoteta sitä, vaikka se vaatimuksiin on laitettukin. Kandintyö on harjoitustyö, ota se sellaisena!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid139920En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44667Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21598Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.120590- 36542
- 63538
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää143503Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34498Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni25472