Kolesteroli on koholla, melkein 7. Oon aika nuori, mutta syön liikaa makeaa ja vaaleata leipää - siinäpä se syy varmaan onkin. Olen kuitenkin normaalipainoinen ja liikun riittävästi, mikä lääkärin mukaan näkyy siten että hyvää kolesterolia on paljon. Pahaa kuitenkin liikaa.
Mulla on myös levottomat jalat, ja oon huomannut karkin ja muiden nopeiden hiilarien olevan ainut "unilääke". Tiedän, että tämä kuulostaa naurettavalta ja uskomattomalta. Ihan oikeitakin lääkityksiä on kokeiltu, mutta helpotusta en ole niistä saanut.
En tiedä, miten ratkaisisin tämän ongelman. Jos olen vaikka kolme päivää ilman sokeria, niin jalat menee ihan mahdottomiksi enkä pysty nukkumaan. Olisko kellään neuvoja?
Mulla on myös levottomat jalat, ja oon huomannut karkin ja muiden nopeiden hiilarien olevan ainut "unilääke". Tiedän, että tämä kuulostaa naurettavalta ja uskomattomalta. Ihan oikeitakin lääkityksiä on kokeiltu, mutta helpotusta en ole niistä saanut.
En tiedä, miten ratkaisisin tämän ongelman. Jos olen vaikka kolme päivää ilman sokeria, niin jalat menee ihan mahdottomiksi enkä pysty nukkumaan. Olisko kellään neuvoja?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mikä on määritellyt oikean kolesteroli määrän? Lienee lääketehtaat. Korkea kolesteroli lienee vanhuksilla pitkän elämän ennusmerkki. Miten ihmeessä lääkäri tohelot syöttää mummoille ja vaareille statiineita? Tietenkin kun niillä on hyvä hinta. Onko lääkärit sitten aivopesty lääketehtaiden taholta? Menen ja tiedä.
Vaikuttaa siltä, että on kolme asiaa jotka on tohtoreilta hukassa: kolesteroli, eläinrasva kammo ja hiilihytraatti pitoisten ruokien suosiminen (hiilarit aiheuttavat kakkostyypin sokeritaudin).
Kolesterolin osalta on vielä tohtorin hattuja jakamatta. Tulemme varmaan tulevaisuudessa hämmästymään. Tämän päivän kolesteroli suositukset on täyttä puoskarointia.
Miksi sinä hermostus normaalista asiasta? Kolesteroli???
Pitäisi laatia laki ettei nuoret äidit saa antaa rintaruokintaa vauvoille koska äidinmaito on liian eläinrasva pitoista (4,3%)
Saman suuntaista on nämä kauhukuvat kolesterolista.
Huolestua pitää, jos hyvä kolesteroli HDL on alhainen tai triglyseridit korkealla. Näitä arvoja huonontaa liiallinen hiilihydraattien syönti. Erityisen vaarallista on tällöin tapahtuva pienten kolesterolipartikkeleiden VLDL lisääntyminen, metabolisen oireyhtymän ja esidiabeteksen riski.
Niin mutta sehän se onkin ap:n ongelma. Liikaa hiilareita, joista ei pääse eroon. Hmm. mitäs jos kokeilet jättää pois edes ne karkit? Ne kai on kuitenki pahimpia hiilaripommeja..
"Maailman terveysjärjestön MONICA-tutkimus paljastaa, että keskimääräisen kolesterolitason kohotessa riski sydänkuolemaan putoaa. Samasta tutkimuksesta selviää myös se, että maissa missä kolesterolitasot ovat alhaisimmat on sydäntautitilastot kaikkein pahimpia. Venäjällä on tehty tutkimus, joka kulki nimellä “Sepelvaltimotautikuoleman kasvanut riski venäläisillä miehillä, joiden kokonais- ja LDL-kolesterolitasot ovat matalat. Tutkimuksen tulokset osoittavat sen, että Venäjällä on merkittävän paljon miehiä, joilla matala LDL-taso oli sepelvaltimokuoleman tärkein riskitekijä."
http://www.zepina.com/?p=288