että mustilaiset pitää pahana jos joku valkolainen haluaa elää kun mustalainen. Suurin osa valtaväjestöstä kun sylkee ennemmin päälle kun koskaan edes haluais elää kuten mustalainen. Eikö se että joku haluaa elää kuin tummat osoita siitä ihmisestä jotain koska sen täytyy tosiaan arvostaa tummien kulttuuria? miksi pitäisi haukkua seläntakana? eikö sitä ennemmin pitäisi arvostaa?
musta on tosi outoo
eemeliviiksted
8280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen tuolla aiemmin kirjottanut miksi en tahdo olla kaaleita, vaikka olen kahden mustalaisen lapsi.
Aikasemmin olin sitä mieltä että jokanen taplaa tyylillään, kun vaan antavat minun ja omieni olla rauhassa. Ihan kaikin mokomin vaan olkaa mitä elämäntapa intiaaneja tai elämäntapa mustalaisia vaan, ei se mulle kuulu. Itse ole ihan 100% suomalasmiehen kanssa ollut yhdessä kohta 30 vuotta ja meidän kaikki lapsetkin elää ihan omana itsenään, ei kaaleina tai sen enempää korostaen sitä kaajeen puolta.
Ollaan asuttu samassa kunnan vuokra talossa kohta 10 vuotta. Naapureitten kanssa vietetään vapaata yhdessä, pyydetään toisiltamme apua jos on tarvis ja silleen. Ei ikinä mitään ongelmia, pieni paikka ja silleen.
KUNNES.
Jostain **** isostakaupungista tuohon viereiseen rappuun muuti nuori pari....Ikkunasta tihrustettiin, että taitaa olla heimoveljiä....Meiltä sitten yksi pojista (25v) kävi siellä kylässä....Akka oli jossain ihme rytkyissä eikä muistuttanut kaaleita senkään vertaa paitsi pitkä hame ja tukka kierrettynä. Miehellä oli likanen lippalakki ja silleen...Poika kyseli hieman että keitäs sitä ollaan, että jos sopimattomia...Nämä siihen, että mitäs se meidän pojalle kuuluu ketä he on! Poika vaan että kun noi vanhukset on asunut tuossa melko kauan...Akka vastaamaan että muuttakoot pois jos he häiritsevät !!!! SIis että meidän täytyy muuttaa, jos heillä on hulinat!!! Ei tosissaan!
Sitten eräänä päivänä olin ruokatunnilta käymässä. Autoni oli omalla sähkötolppa paikallaan. Olin sitten lähdössä takaisin, niin siihen taakse olikin tämä emäntä näppärä parkkeerannu autonsa, joten ei toiveitakaan pois pääsystä. Soitin aikani torvea. Lopulta tämä emäntä tuli sieltä tohvelit läpsyen ja alkoi tölviä, että mikä hätä minulla on? Ruokatunti loppuu...Niin siihen sitten hän sanoo minulle, jolla on kaksin verroin vuosia mitä hänellä: " Kyllä siinä on mustalais akka mennyt piloille, kun täytyy töihin mennä. Viisaat pääseet vähemmällä, hullut töitä tekee". Anteeksi vain, en ollut uskoa korviani. Päästyäni töihin soitin isännöitsijälle ja tein valituksen, vaikka en ikinä koskaan aiemmin olisi uskonut valittavani kenestäkään!!!
Ai juu niin: kai muistin sanoa ettei tästä pariskunnasta kumpikaan ole edes iso-iso-iso mummon kautta mustalainen?
Että ei minulla mitään elämäntapa mustalaisia vastaan ole, mutta sellaisen on osattava oikeat hyvät käytöstavat paremmin kuin hyvin.
tästä tarinasta rautalanka-versijon, en oikein tajunnu. jaa kumpikaan ei kaaleita? nii miks te alun perin luulitte niintä siis?
Mirkku,äläs nyt isottele, et sä noin vanha vielä oo
itteämme, kun kolmannesta kerroksesta verhojen välistä tiirattiin tuohon pihalle,eikä menty heti paikalle heitä tuijottamaan. Mutta kuka ei sitten menisi samaan? Tällä emännällä oli musta väljä hame mikä pyyhki kuraa pihalla ja röijy! Tukka vielä kierrettynä. Isännällä mustat suorat housut,pusakka ja se lippalakki. Ollaanhan sitä nähty lippiksiä ennenkin, mutta...
Yksi vanha tuttu siellä käypi väliin ja kysyin häneltä, mitä tekopeli mustilaisia nämä on? Niin vastaus oli että nyky Suomi on hulluja täynnä...On kuulemma tämä eukko joskus ollut useamman pojan nahka,että siitä sitten on jäänny tämä "vaihde" päälle. Että ei tosiaankaan kumpikaan ole kaaleita, ei sen enempää puolikasta kun edes varttia.
Mutta juttu nyt ei vaan ollut tässä,vaan heidän käytöksessään. Jos nämä haaleetkaaleet puhuvat meille(oikeastaan emäntä vain, mies on ymmärtänyt olla hiljaa) näin, niin miten mahtavat käyttäytyä tuolla "ihmisten ilmoilla"? Siis mietityttää vaan, että erottaako kaikki kaajeet että nämä eivät tosissaan ole kaaleita? Vai meneekö heidän paha käytös kaaleitten "piikkiin"? Miettittävää.
jos minut noteerattiin noin vanhaksi, sehän on kunnioituksen ja arvostuksen merkki. Mutta en todellakaan vielä noin vanha ole. Mutta mitä tulee itse asiaan, niin jokainen valitkoon elämäntapansa itse. En kyllä ymmärrä kokokaajeita, jotka väen vängällä haluavat elää kaaleen elämää, tietämättä niistä periaatteista ja pakotteistakin, jotka liittyvät siihen välttämättömänä osana. Mutta tuo "elämäntapaintiaanit" oli tosi hyvä vertaus : aikanaan, kun näitä elämäntapaintiaaneja ilmaantui muistaakseni Kittilän suunnalle, kävimme ukkoni kanssa kiivaan väittelyn asiasta. Hän kun katsoi, että mitä hittoa nuo nykyhipit siellä tekee, menkööt muualle.
No siihen sanoin, että jos joku haluaa asua talvipakkasella havumajassa ja riipiä pajunkuorta ravinnokseen, niin kenen leivästä se on poissa? Jotkut näistä elämäntapaintiaaneista ovat kuulemma perustaneet nuorten leirikouluja ja kaikenlaista matkailuyrityksen poikasta sinne pohjoiseen ja elättävät itsensä näillä innovaatioilla. Joten miksi tuomitsemaan?
Minä en noista Länsi-Lapin touhuista perusta, kun itse katselen sinne itäsuunnalle ja siellä oleilen. Voi kun pääsisi taas vaan Lappiin oleilemaan! Mutta kun nuo yliopiston orjapiiskurit vaativat koko ajan suorituksia ja opintopisteitä...ei hemmetti...viimeistään joulun alla painun sinne, kaamoksen lumipöhryyn ja annan ajan kiitää ohitseni.
t. Mirkku
No vaan mistä te tiiätte että nämä ei ole kaaleita? Tai ootteko siitä varmoja?
Tarkotan nyt vaan sitä, että on niitä "rahnusia" mustalaisiakin, ja sen näkösiä mustalaisia, että voisivat hyvin olla kaajeita. Että voihan se olla et nämä "tekopelit" onkin sitten jollain tapaa kaaleita. Tai ainakin se isäntä.
On se otsalla oleva laine luonnontaipuisa ja ihan otsahiuksissa. vaikka ei ole otsatukaksi leikattu, niin siitä minä tunnistan, sekä talvipakkasillakin korkokengät, näin kaupunki oloissa.
Onhan noita kaikenlaista elämäntapa hupsuttelijaa ja kyllä tämäki uusi naapurin nainen edestään löytäää kunhan vanhenee ja kolotukset alkaa !?
Mihinkäs sun Sveitsin serkkus on hukkunut, ei ole näkynnä eikä kuulunna monneen päivään :D