Cobra häly?

Tietääkö kukaan, kuinka Alfoihinkin paljon asennetun Cobra-hälyttimen saa toimimaan niin, että se ei piippaa aina, kun avaat tai lukitset ovia? Rasittava ääni meinaan, varsinkin yöllä.
51183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Seisoin eilen kaikessa rauhassa liikennevaloissa Turussa Kupittaan aseman tienoolla kun kuulin takaani sireenin ääntä. Katselin peileihini ja valmistauduin väistämään taakaa tulevaa hälytys ajoneuvoa. Ääni kuului jo aivan vierestä, eikä missään näkynyt ambulanssia tai vastaavaa. Viereeni rullasi about 2000 vuosimallin Audi A3:sella n. kolmekymppinen nainen. Hätävilkut paloi ja varashälyttimen sireeni huusi. Hanttarin ikkunassa oli Cobra-hälyttimen tarra... Ei sentään naikkonen ajanut päin punaisia.

Äänestä
  • Vuosia sitten ajelin silloisella Fiat Bravo (pakko mainita HGT =) Olin juuri Vantaalla Hobby Hallin pihalta lähdössä ja jostain syystä siinä rullatessa auton varashälytin pärähti päälle, hiukanko hävetti..ei siinä auttanut kuin pysäköidä auto ja alkaa ihmettelemään mitä hemmettiä. Auto alkoi tekemään tuota temppua aina säännöllisen epäsäännöllisesti. Syy oli varsin mielenkiintoinen, se meinaan esiintyi vain silloin kun kun olit kytkenyt sisävalot toimimasta. Ihme juttu..kun laittoi sisävalot siihen asentoon, että ne paloivat kun ovi oli auki niin häläri toimi ihan moitteettomasti, no kun tuo selvisi niin ei ongelmia. En tiedä kenellä auto nykyisin on, onkohan törmännyt vastaavaan =) Muutoin auto toimi kuin kello, vaikka kuulin monella ongelmia olevan tuon mallin kanssa..harmi kun se kävi liian pieneksi...

    Äänestä

käyttöohjeessa on kyllä mainittu miten hälyn toimintoja aktivoidaan.

Äänestä
  • ...Ollappa vaan se käyttöohje !!!

    Äänestä

  • Kossu kirjoitti:

    ...Ollappa vaan se käyttöohje !!!

    jos et muualta apuja saa niin ota esmes tänne
    http://www.finnmec.fi/
    yhteyttä; ainakin myyvät hälyjä niin ehkä osaavat myös auttaa sinun asiassasi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kossu kirjoitti:

Tietääkö kukaan, kuinka Alfoihinkin paljon asennetun Cobra-hälyttimen saa toimimaan niin, että se ei piippaa aina, kun avaat tai lukitset ovia? Rasittava ääni meinaan, varsinkin yöllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu