E509 ja allergia?

Kiitos vastauksesta

En löydä googlettamalla tietoa siitä, että voiko lisäaineelle E509 olla allerginen ja voiko se aiheuttaa limakalvoturvotusta. Tietäisikö joku?

4

6078

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yliherkistynyt

      Itse asiassa se aiheuttaa yhtä pahat oireet kuin natriumglutamaatti. Esim. päiviä jatkuvan päänsäryn, peräsuolen limakalvojen tulehduksen, kirvelyn ja ripulin. Lisäksi henki vinkuu ja kuivaa yskää sekä nuhainen olo. Siksi juustoa ei voida juuri syödä.

    • sss1

      yliherkistynyt Todisteet?

    • 3+3

      Kalsiumkloridi (E509) (CaCl2·6H2O tai CaCl2) on kalsiumkarbonaatin ja suolahapon reaktiossa muodostunut valkoinen hyvin hygroskooppinen suola. Kidevedellinen muoto (CaCl2·6H2O) muodostaa kiteitä, kidevedetön (CaCl2) taasen pysyy jauheena. Molemmat muodot liukenevat veteen erittäin helposti. Kidevedellistä kalsiumkloridia käytetään maanteillä lähinnä kesäkaudella pölyn sitomiseen ja talvisin vähäisessä määrin yhdessä natriumkloridin kanssa valtateiden tienpintojen sulana pitämiseen.[1] Kalsiumkloridi aiheuttaa autojen ruostumista. Kalsiumkloridia on myös käytetty eksikaattoreiden kuivausaineena, mutta nykyisin silikageeli on syrjäyttänyt sen lähes täysin.


      Yhdysvalloissa ruokateollisuus käyttää lain porsaanreikiä luodessaan markkinoille uusia ruuan lisäaineita. Mitään näistä lisäaineista ei ole tutkittu ja kaiken lisäksi yhtiöt pakenevat liikesalaisuuksien suojaan. Eli, lisäaineilla höystetyn ruuan syöminen on todellakin venäläistä rulettia. Suomen viranomaiset hyväksyvät automaattisesti kaiken

      Helsingin Sanomat puolustaa ruokateollisuuden toimintatapoja antaessaan ruokaturvallisuuden professori Marina Heinoselle runsaasti tilaa. Heinonen lyttää kaikki E-koodien epäilijät ja vieläpä kehuskelee olevansa ainoa tämän alan professori maailmassa. Todennäköisesti Heinosen virka ei ole tullut akateemisesta maailmasta per se vaan on ruokateollisuuden sponsoroima. Nämä "professorit" sitten prostituoivat sen, minkä ymmärrämme sanalla professori.

      Helsingin Sanomat jatkaa ihmisten kyykyttämistä pitäen lastensa terveydestä huolestuneita vanhempia höyrähtäneinä. Tämä ei vielä riitä lehdelle, vaan suosikkipoika Mikael Fogelholm saa lehdessä tilaa pieksää lasten vanhempia. Kirjoitus on täysin vailla mitään faktaa etenkin, kun on päivänselvää, ettei kukaan tiedä, miten nuo lisäaineet vaikuttavat. Fogelholm ei ole ihmisten puolella vaan heitä vastaan ajaessaan ruokateollisuuden etuja. Tilanne muistuttaa erästä herra Eichmannia, jonka ainoana huolena oli juna-aikataulut, mutta lastien sisällöstä ei ollut väliä. Logistiikka on myös Fogelholmin suurin huolenaihe.

      http://www.anttiheikkila.com/blogi/mennyt-vuosi-2014/

    • Anonyymi

      Tärkeää tietoa. Aivan kuten E535. Syanidia lisätään ruokasuolaan ja aiheutetaan krooninen syanidi myrkytys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      176
      2926
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      60
      1224
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      967
    4. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      959
    5. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      57
      917
    6. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      84
      820
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      810
    8. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      196
      777
    9. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      733
    10. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      7
      706
    11. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      667
    12. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      666
    13. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      62
      659
    14. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      646
    15. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      598
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      131
      581
    17. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      549
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      548
    19. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      527
    20. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      518
    Aihe