Miksi ihmiset höpöttävät kodeistaan kuin jostakin osakepapereista. Ei sen kodin arvo siitä miksikään muutu. Se on yhtä rakas ja lämmin lapsille ja aikuisille, oli sen hinta mikä tahansa.
Henkilökohtaisesti minua ei harmita yhtään vaikka asuntoni hinta olisi 0 euroa tästä päivästä lähtien. Samanlaista siinä olisi asua. Eipähän olisi verottajalle omaisuuttakaan niin paljoa. Voisi vaikka lahjoittaa talon lapselle ilman veroja. välittäjäkin jäisi nuolemaan näppejään 3,2% provikalla.
Koti ei ole trokausväline
Henkilökohtaisesti minua ei harmita yhtään vaikka asuntoni hinta olisi 0 euroa tästä päivästä lähtien. Samanlaista siinä olisi asua. Eipähän olisi verottajalle omaisuuttakaan niin paljoa. Voisi vaikka lahjoittaa talon lapselle ilman veroja. välittäjäkin jäisi nuolemaan näppejään 3,2% provikalla.
Koti ei ole trokausväline
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minä myin odotan ja ostan, jotta saisin paremman kodin.
Myin asuntoni mahtavalla voitolla. Perhe muutti turvakotiin ja minä asustelen Pelastusarmeijan yömajassa. Massiivisen hintaromahduksen jälkeen aion ostaa 450 neliön luksustalon meren rannalta. Kyllä köyhiä vituttaa.
Asunnon myynnistä on tosin jo 2,5 vuotta. On alkanut pikkuhiljaa vituttaa tämä juoppojen seassa majailu. Vaimo ja lapset aivät halua pitää yhteyttä. Mutta hintaromahdus tulee ensi viikolla.
totta tosiaan.
Onkohan tuo vain turhautuneiden perheen isien
henkistä väkivaltaa muita kohtaan.
Itse kuulun samaan joukkoon kuin sinäkin, en loppujen lopuksi jaksa vaivata päätäni tuommoisilla joutavilla kiihkoiluilla.
1. mitä väliä sillä on onko asunto yli vai alle reaaliarvon?
- jos myyt kalliilla niin joudut myös
seuraavan ostamaan kalliilla.
- jos vastaavasti myyt korkeiden korkojen
aikana -> myyt tod. näk. vähän halvemmalla
mutta vastaavasti saat seuraavan
halvemmalla.
- en ymmärrä sitä että myydään asunto kalliilla ja jäädään vuokralle odottamaan hintojen halpenemista. taitaa lopputulos olla /- nolla. Hinnat tippuu pikku hiljaa ei veitsellä leikaten.
2. jatkuva korkojen/asunnon arvon seurailu
- tästä taas seuraa legendat esim. -95 ostetuista asunnoista joita on nyt myyty hirmuisella voitolla :). Koroista ei muisteta mainita mitään. Nehän on ollut päälle 6 prosenttia aina vuoteen -99 asti. Tämä matalan koron kausi on loppujen lopuksi aika lyhyt aika.
3. Jatkuvassa asunnon vaihtamisessa tulee myös muita kuluja mitkä pitäisi muistaa laskea mukaan (muutto, verot, mahdollinen aron lasku, muutto on usein henkisesti raskasta).
eli summa summaarum. Ostaa itselleen oman rakkaan kodin ja asustelee siellä tyytyväisenä. Raha on hyvä renki mutta huono isäntä!
Inflaatio tahdotaan myös unohtaa tyystin, jos inflaatio etenee noin 3% vuodessa, niin se pitää muistaa vähentää voitosta.
Niin kauan kuin puhutaan omasta kodista, niin arvon muutoksilla ei ole mitään merkitystä.
Ne joilla on ylimääräisiä sijoitusasuntoja, voivat miettiä hintatsoja.
Et varmaankaan ole lukenut uutisia, inflaatio oli helmikuussa negatiivinen.
Kaikki hinnat laskevat, myös asuntojen.
Harva lienee myöskään välittää itse asuntonsa. Siihen kun lyödään joku 3000-5000,- välityspalkkio niin saahan tuota tovin lyhennellä ennenkuin voi voitoista puhua.
Kannattavampaa kuin sijoitusasunnon myynti.