Mikäs Linux ois hyvä tähän?

Eli wanhaan koneeseen pitäs laitta jokin käyttis. Windows-puolelta järkevintä olisi kenties Windows 98SE, Windows ME:kin löytyy kyllä ja 2000:kin toki asentuisi. Mutta oisko jotain Linux-distroa joka olisi yhtä kevyt mutta silti ei mikään aivan hemmetin karun näköinen? Ubuntu on liian raskas tuolle koneelle, kyllähän se asentuu mutta ei se mielestäni ole yhtä kevyt kuin 98 tai ME. Kone tulisi ihan peruskäyttöön, en tiedä mennäänkö sillä edes nettiin, jos mennään niin Linux on vahvoilla koska koneen tehot kuluu jo melkein virustorjunnan ja palomuurin pyörittelyyn :)

Oleelliset tiedot:

Intel Pentium III 450mhz
256MB RAM
S3 Trio V64 (tää on kyllä jo melkosen känänen näyttis ihan mille käyttikselle tahansa)
2GB kovalevy
16320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

http://www.puppylinux.org/

ehkä kevyempiäkin on, mutta puppy nyt ei ainakaan missään nimessä ole karun näköinen.

Äänestä
  • Kyllä tuo uusin Puppy 4.30 on minusta aika karu, kun vertaa Puppy 4.2, jossa on kaksi eri graafista työpöytääkin.


    Muuten tuohon koneeseen kannatta sitten (jos) valita Puppy retro jakelu.

    Elikkä joku tällainen :

    puppy-4.2retro-k2.6.21.7-seamonkey.iso
    103112 KB

    Ja tältä löytyy kaikki Puppy Linuxet, ja myös paketit.

    ftp://ibiblio.org/pub/linux/distributions/puppylinux/

    .

    Äänestä

  • Retro niin ... kirjoitti:

    Kyllä tuo uusin Puppy 4.30 on minusta aika karu, kun vertaa Puppy 4.2, jossa on kaksi eri graafista työpöytääkin.


    Muuten tuohon koneeseen kannatta sitten (jos) valita Puppy retro jakelu.

    Elikkä joku tällainen :

    puppy-4.2retro-k2.6.21.7-seamonkey.iso
    103112 KB

    Ja tältä löytyy kaikki Puppy Linuxet, ja myös paketit.

    ftp://ibiblio.org/pub/linux/distributions/puppylinux/

    .

    joo en ole kyllä tuota 4.30 -versioata käytännössä nähnytkään. itsellä on tikulla joku vanhempi versio, mutten muista mikä. se on ihan pelastustyökaluna ja lähinnä tarttee vain silloin kun windows-koneita joutuu säätämään.

    Äänestä

Windows 2000 on ainoa noista joihin vielä tulee paikkoja ja ei siihenkään enää ensi kesän jälkeen, että nettikäytössä Windowsit on pois laskuista. Sanoisin, että Debian 5 jota riisuu ja laittaa jonkun kevyen työpöydän kuten LXDE:n olisi tuohon sopiva.

Äänestä

Puppya testattu, latasi ihan OK mutta siinä vaiheessa kun kysyttiin näytönohjaimesta tuli ongelmia. Puppy ei tunnistanut ohjainta automaattisesti vaan kysyi että mikä on maksimiresoluutio. Ilmeisesti laitoin jotain väärin koska ruutu välähti mustaksi eikä kuva enää palannut. Kokeilin sitten Xubuntulla (8.04.1 LTS) mutta myös sillä oli ilmeisesti ongelmia koska siinä missä installeriohjelman olisi pitänyt tulla näkyviin ruutu jäi mustaksi ja näytön virtavalo rupesi hiljalleen välkkymään. Näppikseen tai hiireen kone ei reagoinut.

Laitan tuohon nyt Windows ME:n, kone ei tosiaan välttämättä edes tule nettiin, jos tulee niin tietoturva on toki enemmän kuin ongelmallinen.

Äänestä
  • Windows ME asentui kivuttomasti... tätä vähän olen tuolla toisessa ketjussa tarkoittanut, kasasin mistä sattuu osista koneen sen kummemin miettimättä muuta kuin että osat sopii keskenään yhteen. Yritin asentaa Linuxia, mutta ilmeisesti jotain niillä oli tuota näytönohjainta vastaan kun taas Windowsille se kelpasi.

    Ei trollailua, mutta edellä mainittu tilanne tässä oli ja Linuxiahan tähän yritin ennen Windowsia.

    Äänestä

  • Fobo kirjoitti:

    Windows ME asentui kivuttomasti... tätä vähän olen tuolla toisessa ketjussa tarkoittanut, kasasin mistä sattuu osista koneen sen kummemin miettimättä muuta kuin että osat sopii keskenään yhteen. Yritin asentaa Linuxia, mutta ilmeisesti jotain niillä oli tuota näytönohjainta vastaan kun taas Windowsille se kelpasi.

    Ei trollailua, mutta edellä mainittu tilanne tässä oli ja Linuxiahan tähän yritin ennen Windowsia.

    Jos se W on muka pakko ottaa, niin viimeksi ME, joka kaatuilee omaan mahdottomuuteensa säännöllisesti. Mieluummin W98, joka on vähän vakaampi. Tuolla koneistolla olen kyllä pyörittänyt ongelmitta myös W2k:ta, joka on vähän sentään ihan oikean käyttöjärjestelmän tapainen.
    Mikä se näytönohjaimesi on, jos arvoitus ratkeasi sitä kautta?

    Äänestä

  • ccxx kirjoitti:

    Jos se W on muka pakko ottaa, niin viimeksi ME, joka kaatuilee omaan mahdottomuuteensa säännöllisesti. Mieluummin W98, joka on vähän vakaampi. Tuolla koneistolla olen kyllä pyörittänyt ongelmitta myös W2k:ta, joka on vähän sentään ihan oikean käyttöjärjestelmän tapainen.
    Mikä se näytönohjaimesi on, jos arvoitus ratkeasi sitä kautta?

    Näyttis on tuo S3 Trio V64, mainitsin jo tuolla aiemmin että tuo on melko paska näyttis minkä tahansa käyttiksen kanssa. Joo Windows ME:llä on kyllä sellainen maine että... mutta ei nyt ollut 2000 -levyä tässä saatavilla.

    Nettikäytössä se pitäs kyllä Linux olla tässä tapauksessa, tehoja on sen verran vähän että tietoturvasoftat ne vähätkin tosiaan syö.

    Äänestä

Intel Pentium III 450mhz mainitaan useimpien jakelujen minimivaatimukseksi.
256MB RAM yleensä minimi järkevään käyttöön
S3 Trio V64 X.org tukee tuotakin näytönohjainta esim.
http://packages.ubuntu.com/jaunty/xserver-xorg-video-s3

2GB kovalevy. Ratkaiseva pullonkaula. Nykyiset (oikeat) jakeluversiot käyttävät yli 3 Gt levytilaa. Lisäksi on huomioitava swap-osio (esim. 1/2 Gt). Rakentamalla palasista järjestelmä - esim. core- tai server-asennus ja lisäämällä vain välttämättömimmät, voisi jakelu mahtua tuohon tilaan, mutta varsin vähän jää tilaa käyttäjän/käyttäjien työhakemistoille sekä sovellusohjelmille.
Debianin ohella suosittelisin asennettavaksi Slackwaren.

Äänestä
  • Kyllä tuossa on ongelma olemassa, aloittaja ei provoa vaan on aiemminkin todennut asiallisesti mikä mättää. Näytönohjain mättää. Olen samaa mieltä fobon kanssa että linuxilla on edelleen liikaa näitä käsittämättömiä ongelmia näytönohjauksen kanssa, ei toki kaikilla jakeluilla mutta debianilla ja ubuntulla on hävyttömän paljon ongelmaa näytönohjauksen kanssa verrattuna esim. Knoppixiin joka on hyvä tunnistamaan laitteita.

    Siellä missä debian ja ubuntu eivät osaa ottaa näytönohjainta oikein mitenkään käyttöön olen itse alkanut käyttämään Knoppixin liveä xorg.config rakentamiseen, sehän tekee hyvin yksityiskohtaisen konffin jolla olen saanut myös debianin ja ubuntun virkistymään, jos vertaa noiden konffeja keskenään niin debian ja ubuntu tekevät hyvin pelkistetyn periaatteella "default-rivit jätetään pois". Myöskään xorg.confin puukottaminen ei tunnu enää aina auttavan, SubSection Displayn ja vesa-ajurin lisääminenkään ei aina nosta grafiikkaa esille, ne olivat sentään aiemmin aika varma tapa korjaamiseen. Vanha kunnon "dpkg-reconfigure xserver-xorg" on tuhottu siten ettei se päästä enää käsiksi näytönohjaimen asetuksiin, ainoastaan "inputdevicet" eli sanoisinko syöttölaitteet saa nykyään säätää käsin.

    Tämä on sellainen kohta jossa tuntuu että linux on mennyt huonompaan suuntaan viime aikoina, oletus että näytönohjaus toimii OOB ei pidäkään paikkaansa mutta sen lisäksi on käyttäjän säätömahdollisuuksia pyritty rajoittamaan, ei hyvä. Olen miettinyt että pitäisi varmaan alkaa tutkimaan mitä eroa on knoppixin ja debianin niissä osissa jotka tuon xorg.confin rakentavat asennusvaiheessa, jos siitä vaikka selviäisi miksi tilanne on tuollainen.

    Slackwarekin on muistaakseni parempi tunnistamaan näytönohjaimia kuin debian/ubuntu ja sellainen tikkulinux kuin Nimblex joka on Slax-tyylinen ja pohjautuu samoin slackwareen on mielestäni myös hyvä tunnistamaan näytönohjaimia, sellaiset koneet joissa debian/ubuntu päätyvät mustaan ruutuun edellä mianittu yleensä toimii.

    Käytän itse debiania ja ubuntua enkä kannata ongelman piilottelua, aloittaja on oikeassa tässä ja sillä selvä, ei aloittelijan pitäisi joutua painimaan tällaisten ongelmien kanssa, tässä on selvästi vielä korjaamisen varaa. Esimerkiksi kun itse vaihdoin äskettäin emoa myös näytönohjain vaihtui pci-e nVidia 8600GT.stä emon integroituun nVidia 8300GS piiriin, debianin grafiikalle sain sanoa "heihei" eli joudun sorvaamaan sen käsin pystyyn lähipäivinä kun jaksan. Ubuntu 9.04 sentään toimi suoraan oikein vaikka etukäteen pelkäsin juuuri ubuntua tässä suhteessa. Kaikkein merkillisintä on ettei edes vesa-ajurin ja display-moden määrittely perusresoon auta debianissa, sen verran ehdin kokeilemaan säätää sen kanssa.

    Kertaan vielä; tässä asiassa on linuxissa tai ainakin tietyissä jakeluissa korjaamista, näytönohjaimen tunnistus pitää saada ehdottomasti varmemmaksi. Aloittelijoilla riittää muutakin ihmeteltävää linuxin kanssa joten sellainen perusasia kuin grafiikka olisi syytä saada käyntiin kaikissa oloissa. Kehitystä onkin tapahtunut mutta vielä on vaiheessa pahasti. Lisäksi kehitys ei saisi johtaa siihen että käyttäjän mahdollisuuksia rajoitetaan kehittelemällä "keinotekoisia" asetustiedostoja kuten ubuntun /etc/inittab jota siis ei enää ole tuolla nimellä olemassakaan, todella perinteinen linuxin perussäätöfilu. Ja toinen tämä xserver-xorgin rekonfigurointi.

    Varmaankin koodareilla löytyy perustelut sille miksi asiat toteutetaan kuin ne toteutetaan mutta hyvä kyllä olisi jos myös nuo ikivanhat säätämismenetelmät pystyttäisiin säilyttämään himosäätäjille ;D tai meille yksinkertaisille jotka ei halua etsiä uusia asetustiedotoja uusista hakemistoista. Lisäesimerkkinä Network Manager joka sekoittaa käyttäjän hyvinkin helposti /etc/network/interfacesin avulla ja jättää laitteet toimimattomaan tilaan vaikka niissä ei ole mitään vikaa, vain asetukset menevät perseelleen.

    Linux on hyvä mutta ei täydellinen. Joihinkin asioihin itse kaipaisin vielä parantelua, onnekis niitä tehdään jatkuvalla syötöllä mikä toisaalta voi sekoittaa käyttäjää kun homma x toimiikin huomenna tavalla y, nopean kehityksen haittapuolia.

    Itselläni on jollakin emolla myös tämä kyseinen näytönohjain, mulla on noita vanhoja irrallisia emoja mutta en nyt jaksa etsiä sitä. Kyllä se jollakin jakelulla ainakin toimi heittämällä mutta en tietty muista sitä jakeluakaan nyt, joku kevyt se oli koska emohan on siis vanha. Jos tulee mieleen niin raportoin.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Kyllä tuossa on ongelma olemassa, aloittaja ei provoa vaan on aiemminkin todennut asiallisesti mikä mättää. Näytönohjain mättää. Olen samaa mieltä fobon kanssa että linuxilla on edelleen liikaa näitä käsittämättömiä ongelmia näytönohjauksen kanssa, ei toki kaikilla jakeluilla mutta debianilla ja ubuntulla on hävyttömän paljon ongelmaa näytönohjauksen kanssa verrattuna esim. Knoppixiin joka on hyvä tunnistamaan laitteita.

    Siellä missä debian ja ubuntu eivät osaa ottaa näytönohjainta oikein mitenkään käyttöön olen itse alkanut käyttämään Knoppixin liveä xorg.config rakentamiseen, sehän tekee hyvin yksityiskohtaisen konffin jolla olen saanut myös debianin ja ubuntun virkistymään, jos vertaa noiden konffeja keskenään niin debian ja ubuntu tekevät hyvin pelkistetyn periaatteella "default-rivit jätetään pois". Myöskään xorg.confin puukottaminen ei tunnu enää aina auttavan, SubSection Displayn ja vesa-ajurin lisääminenkään ei aina nosta grafiikkaa esille, ne olivat sentään aiemmin aika varma tapa korjaamiseen. Vanha kunnon "dpkg-reconfigure xserver-xorg" on tuhottu siten ettei se päästä enää käsiksi näytönohjaimen asetuksiin, ainoastaan "inputdevicet" eli sanoisinko syöttölaitteet saa nykyään säätää käsin.

    Tämä on sellainen kohta jossa tuntuu että linux on mennyt huonompaan suuntaan viime aikoina, oletus että näytönohjaus toimii OOB ei pidäkään paikkaansa mutta sen lisäksi on käyttäjän säätömahdollisuuksia pyritty rajoittamaan, ei hyvä. Olen miettinyt että pitäisi varmaan alkaa tutkimaan mitä eroa on knoppixin ja debianin niissä osissa jotka tuon xorg.confin rakentavat asennusvaiheessa, jos siitä vaikka selviäisi miksi tilanne on tuollainen.

    Slackwarekin on muistaakseni parempi tunnistamaan näytönohjaimia kuin debian/ubuntu ja sellainen tikkulinux kuin Nimblex joka on Slax-tyylinen ja pohjautuu samoin slackwareen on mielestäni myös hyvä tunnistamaan näytönohjaimia, sellaiset koneet joissa debian/ubuntu päätyvät mustaan ruutuun edellä mianittu yleensä toimii.

    Käytän itse debiania ja ubuntua enkä kannata ongelman piilottelua, aloittaja on oikeassa tässä ja sillä selvä, ei aloittelijan pitäisi joutua painimaan tällaisten ongelmien kanssa, tässä on selvästi vielä korjaamisen varaa. Esimerkiksi kun itse vaihdoin äskettäin emoa myös näytönohjain vaihtui pci-e nVidia 8600GT.stä emon integroituun nVidia 8300GS piiriin, debianin grafiikalle sain sanoa "heihei" eli joudun sorvaamaan sen käsin pystyyn lähipäivinä kun jaksan. Ubuntu 9.04 sentään toimi suoraan oikein vaikka etukäteen pelkäsin juuuri ubuntua tässä suhteessa. Kaikkein merkillisintä on ettei edes vesa-ajurin ja display-moden määrittely perusresoon auta debianissa, sen verran ehdin kokeilemaan säätää sen kanssa.

    Kertaan vielä; tässä asiassa on linuxissa tai ainakin tietyissä jakeluissa korjaamista, näytönohjaimen tunnistus pitää saada ehdottomasti varmemmaksi. Aloittelijoilla riittää muutakin ihmeteltävää linuxin kanssa joten sellainen perusasia kuin grafiikka olisi syytä saada käyntiin kaikissa oloissa. Kehitystä onkin tapahtunut mutta vielä on vaiheessa pahasti. Lisäksi kehitys ei saisi johtaa siihen että käyttäjän mahdollisuuksia rajoitetaan kehittelemällä "keinotekoisia" asetustiedostoja kuten ubuntun /etc/inittab jota siis ei enää ole tuolla nimellä olemassakaan, todella perinteinen linuxin perussäätöfilu. Ja toinen tämä xserver-xorgin rekonfigurointi.

    Varmaankin koodareilla löytyy perustelut sille miksi asiat toteutetaan kuin ne toteutetaan mutta hyvä kyllä olisi jos myös nuo ikivanhat säätämismenetelmät pystyttäisiin säilyttämään himosäätäjille ;D tai meille yksinkertaisille jotka ei halua etsiä uusia asetustiedotoja uusista hakemistoista. Lisäesimerkkinä Network Manager joka sekoittaa käyttäjän hyvinkin helposti /etc/network/interfacesin avulla ja jättää laitteet toimimattomaan tilaan vaikka niissä ei ole mitään vikaa, vain asetukset menevät perseelleen.

    Linux on hyvä mutta ei täydellinen. Joihinkin asioihin itse kaipaisin vielä parantelua, onnekis niitä tehdään jatkuvalla syötöllä mikä toisaalta voi sekoittaa käyttäjää kun homma x toimiikin huomenna tavalla y, nopean kehityksen haittapuolia.

    Itselläni on jollakin emolla myös tämä kyseinen näytönohjain, mulla on noita vanhoja irrallisia emoja mutta en nyt jaksa etsiä sitä. Kyllä se jollakin jakelulla ainakin toimi heittämällä mutta en tietty muista sitä jakeluakaan nyt, joku kevyt se oli koska emohan on siis vanha. Jos tulee mieleen niin raportoin.

    Niin, olinpa juuri "sodat" palstalla pääsyt sanomasta että "ei ole tarvinut aikoihin säätää" niin melkein heti tuon möläytyksen jälkeen alkoikin säätäminen tuo emon vaihdon takia ;D se on se Murphyn laki varmaan. Vähän kyllä potutti.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Niin, olinpa juuri "sodat" palstalla pääsyt sanomasta että "ei ole tarvinut aikoihin säätää" niin melkein heti tuon möläytyksen jälkeen alkoikin säätäminen tuo emon vaihdon takia ;D se on se Murphyn laki varmaan. Vähän kyllä potutti.

    Joo tätä olen tosiaan tarkoittanut noilla omilla kommenteillani, tuossakin siis otin semmosia osia mitä löysin ja löin kasaan, ei ollut kyse siitä että "kone oli alunperin toimitettu sillä ja tällä käyttiksellä". Linuxin yhteensopivuutta ja helpoutta hehkutetaan monesti mutta en minä tiedä toteutuivatko nuo nyt tässä, siis ihan ilman provoamista jälleen :)

    Ois niitä varmasti monia muitakin distroja, Xubuntua nyt pidin jotenkin "defaulttina" kun se Ubuntu -projektin ympärillä on, mutta sillä ei päästy edes niin pitkälle kuin Puppyllä. Voisi ehkä vielä koettaa Xubuntun kanssa tuota "turvallista graafista tilaa". En sitten tiedä miten kova säätäminen on ajurin käyttöönottamisessa vaikka käyttis asentuisikin. Toisaalta tuossa on nyt Windows ME, ainut mille ei ollut ajuria on tuo äänikortti. DriverGuide.comin avulla sekin löytyi ja on tuossa RW:llä sen kun asentaisi.

    Äänestä

  • Fobo kirjoitti:

    Joo tätä olen tosiaan tarkoittanut noilla omilla kommenteillani, tuossakin siis otin semmosia osia mitä löysin ja löin kasaan, ei ollut kyse siitä että "kone oli alunperin toimitettu sillä ja tällä käyttiksellä". Linuxin yhteensopivuutta ja helpoutta hehkutetaan monesti mutta en minä tiedä toteutuivatko nuo nyt tässä, siis ihan ilman provoamista jälleen :)

    Ois niitä varmasti monia muitakin distroja, Xubuntua nyt pidin jotenkin "defaulttina" kun se Ubuntu -projektin ympärillä on, mutta sillä ei päästy edes niin pitkälle kuin Puppyllä. Voisi ehkä vielä koettaa Xubuntun kanssa tuota "turvallista graafista tilaa". En sitten tiedä miten kova säätäminen on ajurin käyttöönottamisessa vaikka käyttis asentuisikin. Toisaalta tuossa on nyt Windows ME, ainut mille ei ollut ajuria on tuo äänikortti. DriverGuide.comin avulla sekin löytyi ja on tuossa RW:llä sen kun asentaisi.

    Sitten tuo jakeluissa oleva ajuri tuolle piirille ei toimi oikein jos "turvallinen graafinen tila" ei toimi. Käytännössähän tuo tarkoittaa juuri samaa mistä itse höpisin ylempänä, se tarkoittaa että käytetään vesa-ajuria sen sijaan että järjestelmä yrittäisi etsiä piirille paremman merkkikohtaisen ajurin. Voi olla että grubin menuun pitäisi vaihtaa vielä vga-tila toiseksi, tiedä häntä, tässä asiaa on hieman selitetty

    http://en.wikipedia.org/wiki/VESA_BIOS_Extensions#Linux_video_mode_numbers

    Eli minulla ei vesa toiminut debianissa, sinulla se ei toiminut xubuntussa, teimma täsmälleen saman asian mutta hieman eri tavalla. Eli kyllä ajurissa on jokin ongelma, voihan se heijastua jostain toisestakin laitteesta mutta syyn kaiveleminen voi olla mahdoton tehtävä.

    Osaatko sanoa mikä sen emolevyn merkki ja malli on, monesti löytyy leimattuna sieltä pci-kantojen välistä tms. toisaalta ME:lle löytyisi kyllä softaa jolla kaivaa emon tiedot pihalle, ihan vaan mielenkiinosta jos se S3 trio -emo sattuu käsiin niin voin tsekata onko siinä samoja piirisarjoja muita ja jos on niin selvitellä millä jakelulla sen saa käyntiin ja miten. En uskalla luvata ajan puutteen takia mutta olen jossakin vaiheessa jatkamassa linuxin testailua vanhalla emolla joka jäi kesken aikoja sitten niin voisin sitten etsiä tuon emon ihan varta vasten, jos siihen saisi taas jotain tokkua.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Sitten tuo jakeluissa oleva ajuri tuolle piirille ei toimi oikein jos "turvallinen graafinen tila" ei toimi. Käytännössähän tuo tarkoittaa juuri samaa mistä itse höpisin ylempänä, se tarkoittaa että käytetään vesa-ajuria sen sijaan että järjestelmä yrittäisi etsiä piirille paremman merkkikohtaisen ajurin. Voi olla että grubin menuun pitäisi vaihtaa vielä vga-tila toiseksi, tiedä häntä, tässä asiaa on hieman selitetty

    http://en.wikipedia.org/wiki/VESA_BIOS_Extensions#Linux_video_mode_numbers

    Eli minulla ei vesa toiminut debianissa, sinulla se ei toiminut xubuntussa, teimma täsmälleen saman asian mutta hieman eri tavalla. Eli kyllä ajurissa on jokin ongelma, voihan se heijastua jostain toisestakin laitteesta mutta syyn kaiveleminen voi olla mahdoton tehtävä.

    Osaatko sanoa mikä sen emolevyn merkki ja malli on, monesti löytyy leimattuna sieltä pci-kantojen välistä tms. toisaalta ME:lle löytyisi kyllä softaa jolla kaivaa emon tiedot pihalle, ihan vaan mielenkiinosta jos se S3 trio -emo sattuu käsiin niin voin tsekata onko siinä samoja piirisarjoja muita ja jos on niin selvitellä millä jakelulla sen saa käyntiin ja miten. En uskalla luvata ajan puutteen takia mutta olen jossakin vaiheessa jatkamassa linuxin testailua vanhalla emolla joka jäi kesken aikoja sitten niin voisin sitten etsiä tuon emon ihan varta vasten, jos siihen saisi taas jotain tokkua.

    Eikai emolevyn malli tässä vaikuta? Meinaan kun tuo S3 Trio on ihan erillinen kortti PCI-paikassa?

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Kyllä tuossa on ongelma olemassa, aloittaja ei provoa vaan on aiemminkin todennut asiallisesti mikä mättää. Näytönohjain mättää. Olen samaa mieltä fobon kanssa että linuxilla on edelleen liikaa näitä käsittämättömiä ongelmia näytönohjauksen kanssa, ei toki kaikilla jakeluilla mutta debianilla ja ubuntulla on hävyttömän paljon ongelmaa näytönohjauksen kanssa verrattuna esim. Knoppixiin joka on hyvä tunnistamaan laitteita.

    Siellä missä debian ja ubuntu eivät osaa ottaa näytönohjainta oikein mitenkään käyttöön olen itse alkanut käyttämään Knoppixin liveä xorg.config rakentamiseen, sehän tekee hyvin yksityiskohtaisen konffin jolla olen saanut myös debianin ja ubuntun virkistymään, jos vertaa noiden konffeja keskenään niin debian ja ubuntu tekevät hyvin pelkistetyn periaatteella "default-rivit jätetään pois". Myöskään xorg.confin puukottaminen ei tunnu enää aina auttavan, SubSection Displayn ja vesa-ajurin lisääminenkään ei aina nosta grafiikkaa esille, ne olivat sentään aiemmin aika varma tapa korjaamiseen. Vanha kunnon "dpkg-reconfigure xserver-xorg" on tuhottu siten ettei se päästä enää käsiksi näytönohjaimen asetuksiin, ainoastaan "inputdevicet" eli sanoisinko syöttölaitteet saa nykyään säätää käsin.

    Tämä on sellainen kohta jossa tuntuu että linux on mennyt huonompaan suuntaan viime aikoina, oletus että näytönohjaus toimii OOB ei pidäkään paikkaansa mutta sen lisäksi on käyttäjän säätömahdollisuuksia pyritty rajoittamaan, ei hyvä. Olen miettinyt että pitäisi varmaan alkaa tutkimaan mitä eroa on knoppixin ja debianin niissä osissa jotka tuon xorg.confin rakentavat asennusvaiheessa, jos siitä vaikka selviäisi miksi tilanne on tuollainen.

    Slackwarekin on muistaakseni parempi tunnistamaan näytönohjaimia kuin debian/ubuntu ja sellainen tikkulinux kuin Nimblex joka on Slax-tyylinen ja pohjautuu samoin slackwareen on mielestäni myös hyvä tunnistamaan näytönohjaimia, sellaiset koneet joissa debian/ubuntu päätyvät mustaan ruutuun edellä mianittu yleensä toimii.

    Käytän itse debiania ja ubuntua enkä kannata ongelman piilottelua, aloittaja on oikeassa tässä ja sillä selvä, ei aloittelijan pitäisi joutua painimaan tällaisten ongelmien kanssa, tässä on selvästi vielä korjaamisen varaa. Esimerkiksi kun itse vaihdoin äskettäin emoa myös näytönohjain vaihtui pci-e nVidia 8600GT.stä emon integroituun nVidia 8300GS piiriin, debianin grafiikalle sain sanoa "heihei" eli joudun sorvaamaan sen käsin pystyyn lähipäivinä kun jaksan. Ubuntu 9.04 sentään toimi suoraan oikein vaikka etukäteen pelkäsin juuuri ubuntua tässä suhteessa. Kaikkein merkillisintä on ettei edes vesa-ajurin ja display-moden määrittely perusresoon auta debianissa, sen verran ehdin kokeilemaan säätää sen kanssa.

    Kertaan vielä; tässä asiassa on linuxissa tai ainakin tietyissä jakeluissa korjaamista, näytönohjaimen tunnistus pitää saada ehdottomasti varmemmaksi. Aloittelijoilla riittää muutakin ihmeteltävää linuxin kanssa joten sellainen perusasia kuin grafiikka olisi syytä saada käyntiin kaikissa oloissa. Kehitystä onkin tapahtunut mutta vielä on vaiheessa pahasti. Lisäksi kehitys ei saisi johtaa siihen että käyttäjän mahdollisuuksia rajoitetaan kehittelemällä "keinotekoisia" asetustiedostoja kuten ubuntun /etc/inittab jota siis ei enää ole tuolla nimellä olemassakaan, todella perinteinen linuxin perussäätöfilu. Ja toinen tämä xserver-xorgin rekonfigurointi.

    Varmaankin koodareilla löytyy perustelut sille miksi asiat toteutetaan kuin ne toteutetaan mutta hyvä kyllä olisi jos myös nuo ikivanhat säätämismenetelmät pystyttäisiin säilyttämään himosäätäjille ;D tai meille yksinkertaisille jotka ei halua etsiä uusia asetustiedotoja uusista hakemistoista. Lisäesimerkkinä Network Manager joka sekoittaa käyttäjän hyvinkin helposti /etc/network/interfacesin avulla ja jättää laitteet toimimattomaan tilaan vaikka niissä ei ole mitään vikaa, vain asetukset menevät perseelleen.

    Linux on hyvä mutta ei täydellinen. Joihinkin asioihin itse kaipaisin vielä parantelua, onnekis niitä tehdään jatkuvalla syötöllä mikä toisaalta voi sekoittaa käyttäjää kun homma x toimiikin huomenna tavalla y, nopean kehityksen haittapuolia.

    Itselläni on jollakin emolla myös tämä kyseinen näytönohjain, mulla on noita vanhoja irrallisia emoja mutta en nyt jaksa etsiä sitä. Kyllä se jollakin jakelulla ainakin toimi heittämällä mutta en tietty muista sitä jakeluakaan nyt, joku kevyt se oli koska emohan on siis vanha. Jos tulee mieleen niin raportoin.

    exergy tarinoi: "...mutta debianilla ja ubuntulla on hävyttömän paljon ongelmaa näytönohjauksen kanssa verrattuna esim. Knoppixiin joka on hyvä tunnistamaan laitteita."

    Puhut vähän, mutta asiaa!

    Äänestä

  • Fobo kirjoitti:

    Eikai emolevyn malli tässä vaikuta? Meinaan kun tuo S3 Trio on ihan erillinen kortti PCI-paikassa?

    Ihan varmuuden vuoksi, joskus vika voi heijastua myös emolevyltä asti joten tällaisessa tilanteessa on hyvä olla selvillä emolevystäkin. Sotkin muuten tuon näytönohjaimen integroituun äääh..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fobo kirjoitti:

Eli wanhaan koneeseen pitäs laitta jokin käyttis. Windows-puolelta järkevintä olisi kenties Windows 98SE, Windows ME:kin löytyy kyllä ja 2000:kin toki asentuisi. Mutta oisko jotain Linux-distroa joka olisi yhtä kevyt mutta silti ei mikään aivan hemmetin karun näköinen? Ubuntu on liian raskas tuolle koneelle, kyllähän se asentuu mutta ei se mielestäni ole yhtä kevyt kuin 98 tai ME. Kone tulisi ihan peruskäyttöön, en tiedä mennäänkö sillä edes nettiin, jos mennään niin Linux on vahvoilla koska koneen tehot kuluu jo melkein virustorjunnan ja palomuurin pyörittelyyn :)

Oleelliset tiedot:

Intel Pentium III 450mhz
256MB RAM
S3 Trio V64 (tää on kyllä jo melkosen känänen näyttis ihan mille käyttikselle tahansa)
2GB kovalevy

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu