Koneessani on 4 muistikampapaikkaa. a1,a2 ja b1,b2. A1 muistipaikassa on 2gb:800mhz ddr2 muistikampa ja vanhassa koneessani olisi 2x516mb:n 667Mhz:n ddr2 muistikammat. Voinko asentaa nämä vanhat kammat tuon 2 gikasen lisäksi b1 ja b2 muistippaikkoihin ?
DDR Muisteista.
dimm ecc ddr dram
5132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
että ET...
Kero emolevysi merkki ja malli...
joissakin saattaa olla sekä DDR, että SDRAM paikat, kaksi kumpaakin ja molempia ei voi käyttää yhtäaikaa...
:)
Voit, mutta koska tietokone yleensä määrittää muistiväylän nopeuden sen hitaimman muistin mukaan, niin koneesi suorituskyky saattaa jopa laskea. Voisit kokeilla jos viitsit ja räplätä vaikka Biosia muistien ylikellotuksen onnistumisen toivossa, mutta normi DDR2 on nykyään niin halpaa, että käytännössä moiseen sekarengastukseen ei juuri ole motivaatiota.
Jos muistit kerta ovat DDR2-kampoja niin voit käyttää. Tosin tuo 800MHz:n kamman nopeus putoaa tuohon 667 MHz:iin. Muistit toimivat siis tuon hitaamman ehdoilla. Tuolla kombinaatiolla myöskin dualchannel putoaa pois käytöstä. Turhalta säätämiseltä vältyt, kun myyt nuo vanhat 2x512 Mt:n kammat pois, ja ostat yhden 2 gt:n DDR2/800 MHz kamman.
paikka merkkinnöistä päätellen kyseessä on dual emolevy mikä nyt toimii singlenä,jos nyt laitat nuo hitaat muistit sen 2gt muistin kanssa niin sekin toimii hitaasti jos nyt toimii keskenään ollenkaan saatika dualissa,sinuna hommaisin samanlaisen 2gt palikan mikä nyt jo on,sillein saat myös maximi hyödyn nopeudesta käyttöön mikäli emolevy nyt on dual malli,emolevyn merkki/malli selventäis asiaa.
Joo eli emo on ASUS m4A78. taidampa hakea uuden samanlaisen muistikamman.