Hotelli Dorisol Florasol

Kipseli

Onko kellään kokemusta Dorisol Florasol hotellista viime talvelta ? Ollaan suunniteltu matkaa sinne ja tietysti kiinnostaisi millainen on hotellin sijainti,huoneistot ja niiden siisteys jne. Hakua jo käytin mutta sieltä en kovin uusia kommentteja löytänyt.

6

2360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimenomaan tästä ketjun hotellista ei tällä palstalla ole annettu palautetta aikaisemmin. Kansainvälisiä kokemuksia Dorisol Florasolista löytyy mm. Trip Advisorin (www.tripadvisor.com) sivuilta. Kokemuksista on kirjoitettu eri kielillä ja ne ovat voittopuolisesti positiivisia. Joissakin moititaan liikennemelua, joissakin hedelmien vähyyttä aamiaisella. Tässä polku kokemuksiin:

      http://www.tripadvisor.com/Search?q=dorisol florasol Madeira&geo=&returnTo=__2F__&hid=505396&verbose=&hur=&o=0&ssrc=u&exc=n

    • levada ei kiitos

      Toivottavasti on lämmitys,jos on koleaa.Aika matka keskustaan.Itse viihtyisin keskustassa.

      • Funchalissa on sanan varsinaisessa merkityksessä tuskin koleaa koskaan. Vuotuinen lämpötilahaarukka on noin 13 C (yön keskimääräinen alin) - noin 26 C (keskimääräinen päivälämpötilojen maksimi) Päivälämpötilojen keskimääräinen maksimi on kylmimpinäkin kuukausina 19 C ja tuskinpa on monta päivää, jolloin päivälämpötila ei Funchalissa nousisi 16 C:een. Lämpötilaviahtelu ovat siten suhteellisen pieniä

        Pohjoisen matkailijan on syytä muistaa, että myös Madeiralla on talvi. Jouluun saakka on yleensä kaunista, mutta talveen ja alkukevääseen mahtuu tavallisesti muutama viileä päivä sateineen ja tuulineen. Yllä olen maininut ne parametrit, jotka harvoin alitetaan.

        Polku Dorisol Florasolin verkkosivuille http://www.dorisol.com/fi/dorisol-florasol/accommodation.html


    • lomalta juuri tullut

      Heippa, tulin viime maanantaina Madeiralta ja asuin kyseisessä hotellissa. Mielestäni hotelli oli viihtyisä ja ihan siisti. Vähän "kulahtanut", mutta kyllä siellä viikon asui hyvin. Sijainti oli itselleni ainakin hyvä, koska käytin liikkumiseen paljon paikallisbusseja. Pysäkit oli ihan vieressä ja busseja kaupunkiin ja kaupungista takaisin kulki hyvin. Viikko oli tosi aurinkoinen ja kuuma ja hotellihuone oli myös lämmin, etten sanoisi jopa kuuma koska ilmastointia ei ollut :o)
      Hotellissa on aika ohuet seinät ja naapurien äänet sekä välillä myös liikenteen melu kuului, mutta onneks on hyvät unenlahjat niin ei haitannut :o) Kaikenkaikkiaan mielestäni ihan suositeltava hotelli :o) Aamupalaa minulla ei ollut vaan tein huoneessa aamupalan. Onneksi myös hyvä kauppa sijaitsi ihan lähellä! Mene ihmeessä Madeiralle ja tosiaan hotelli oli ihan ok!!
      Mukavaa matkan suunnittelua!

    • mutta kulunut

      Sijainti on ok, eli Lidon vanhaa aluetta, parisen kilsaa keskustaan, jonka jaksaa vaikka kävellä.
      Hotelli on ainakin yleisiltä tiloiltaan melkoisen kulunut, eikä viime käynnillä ruokaravintolassa nähty enää papukaijaakaan.

    • Anonyymi

      Hei! Olen menossa Dorisol florasol hotelliin heinäkuun alussa. Huomasin vasta varauksen tehtyäni, ettei huonekuvauksissa ole mainintaa ilmastoinnista. Jotenkin olettaisi, että kolmen tähden hotelleissa olisi ilmastoinnit. Kuulisin mielelläni kokemuksia kesällä kyseisessä hotellissa lomailleilta. Onko miten kuuma huoneissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1742
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1465
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      76
      1303
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1183
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1075
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      8
      1012
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1009
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      980
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe