Hotelli Dorisol Florasol

Kipseli

Onko kellään kokemusta Dorisol Florasol hotellista viime talvelta ? Ollaan suunniteltu matkaa sinne ja tietysti kiinnostaisi millainen on hotellin sijainti,huoneistot ja niiden siisteys jne. Hakua jo käytin mutta sieltä en kovin uusia kommentteja löytänyt.

6

2477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimenomaan tästä ketjun hotellista ei tällä palstalla ole annettu palautetta aikaisemmin. Kansainvälisiä kokemuksia Dorisol Florasolista löytyy mm. Trip Advisorin (www.tripadvisor.com) sivuilta. Kokemuksista on kirjoitettu eri kielillä ja ne ovat voittopuolisesti positiivisia. Joissakin moititaan liikennemelua, joissakin hedelmien vähyyttä aamiaisella. Tässä polku kokemuksiin:

      http://www.tripadvisor.com/Search?q=dorisol florasol Madeira&geo=&returnTo=__2F__&hid=505396&verbose=&hur=&o=0&ssrc=u&exc=n

    • levada ei kiitos

      Toivottavasti on lämmitys,jos on koleaa.Aika matka keskustaan.Itse viihtyisin keskustassa.

      • Funchalissa on sanan varsinaisessa merkityksessä tuskin koleaa koskaan. Vuotuinen lämpötilahaarukka on noin 13 C (yön keskimääräinen alin) - noin 26 C (keskimääräinen päivälämpötilojen maksimi) Päivälämpötilojen keskimääräinen maksimi on kylmimpinäkin kuukausina 19 C ja tuskinpa on monta päivää, jolloin päivälämpötila ei Funchalissa nousisi 16 C:een. Lämpötilaviahtelu ovat siten suhteellisen pieniä

        Pohjoisen matkailijan on syytä muistaa, että myös Madeiralla on talvi. Jouluun saakka on yleensä kaunista, mutta talveen ja alkukevääseen mahtuu tavallisesti muutama viileä päivä sateineen ja tuulineen. Yllä olen maininut ne parametrit, jotka harvoin alitetaan.

        Polku Dorisol Florasolin verkkosivuille http://www.dorisol.com/fi/dorisol-florasol/accommodation.html


    • lomalta juuri tullut

      Heippa, tulin viime maanantaina Madeiralta ja asuin kyseisessä hotellissa. Mielestäni hotelli oli viihtyisä ja ihan siisti. Vähän "kulahtanut", mutta kyllä siellä viikon asui hyvin. Sijainti oli itselleni ainakin hyvä, koska käytin liikkumiseen paljon paikallisbusseja. Pysäkit oli ihan vieressä ja busseja kaupunkiin ja kaupungista takaisin kulki hyvin. Viikko oli tosi aurinkoinen ja kuuma ja hotellihuone oli myös lämmin, etten sanoisi jopa kuuma koska ilmastointia ei ollut :o)
      Hotellissa on aika ohuet seinät ja naapurien äänet sekä välillä myös liikenteen melu kuului, mutta onneks on hyvät unenlahjat niin ei haitannut :o) Kaikenkaikkiaan mielestäni ihan suositeltava hotelli :o) Aamupalaa minulla ei ollut vaan tein huoneessa aamupalan. Onneksi myös hyvä kauppa sijaitsi ihan lähellä! Mene ihmeessä Madeiralle ja tosiaan hotelli oli ihan ok!!
      Mukavaa matkan suunnittelua!

    • mutta kulunut

      Sijainti on ok, eli Lidon vanhaa aluetta, parisen kilsaa keskustaan, jonka jaksaa vaikka kävellä.
      Hotelli on ainakin yleisiltä tiloiltaan melkoisen kulunut, eikä viime käynnillä ruokaravintolassa nähty enää papukaijaakaan.

    • Anonyymi

      Hei! Olen menossa Dorisol florasol hotelliin heinäkuun alussa. Huomasin vasta varauksen tehtyäni, ettei huonekuvauksissa ole mainintaa ilmastoinnista. Jotenkin olettaisi, että kolmen tähden hotelleissa olisi ilmastoinnit. Kuulisin mielelläni kokemuksia kesällä kyseisessä hotellissa lomailleilta. Onko miten kuuma huoneissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe