Kiinnostaa kovasti Benellin Velvet 125/250. Löytyisikö täältä keltään kokemuksia kyseisestä skootterista? Äkkiseltään en ole löytänyt vaihtoehtoa uudelle alle 2500€ maksavalle pelille. Tai mikäli jollain on heittää ideoita, niin antaa tulla.
Vespalla sunnuntai ajot ja Benellillä arki...
Vespalla sunnuntai ajot ja Benellillä arki...
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onkos tämä oikeasti näin harvinainen peli, vai huutelenko väärällä keskustelusivulla?
"Tarttis saada jokin peli kun vanhus-vespa on nostettu remontin ajaksi sivuun"
ihan kiinnosti tarkistaa että mikä skootteri se 2500 euron maksava 125/250 cc on. Nimi ainakin kuullosti laadukkaalta. Oma 250 cc piaggion hinta sentään yli 5,000 euroa. Kuvista näkemäni moottoritekniikka haiskahti kyllä ihan kiinalaisesta perustavarasta josta minullakin kokemuksia. Se 125 cc ei kyllä pidä sinua maantieajossa mukana. Tehoa sen verran vähän että 70 km/h on se minkä saa menemään tasaisesti. Alamäkiä sitten 90 km/h. Riittää kyllä' kaupunkiajoon mutta ei muuhun. Luvattu 85 km/h ei pidä niissä paikkaansa koska maanpintahan ei ole tasainen. Aika nopeasti ilmeideinen pikkuvikojen jälkeen möin sen 300 eurolla pois ajettuani vain 550 km sillä. maksoin siitä 1300 euroa. Jos se velvet on kiinalainen ja päätät silti kokeilla semmoista niin ota ainakin se 250 cc ettei hyydy mäessä. En nyt lähde täysin haukkumaan kiinalaisia koska 50cc skootteri palveli minua kyllä hyvin 4 vuotta tosin viimeisenä vuotena jo käynnistysongelmia mutta silti hintaansa nähden ra´hansa arvoinen ostos..
Kyllä se Benelli Velvet on ihan yamahan koneella :)
näyttää ihan samalta kuin mun yamaha aerox 49cm -06 ! saahan uusia 125:a alkaen 1390e,silloin se on Generic!
Semmoisella Velvetillä nyt kolmas kesä käynnistyy, ja hyvin on toiminut!
Itsellä tuota lastia 2m/ 100kg ja tasamaalla menee 85-90 km/h. Jyrkkään mäkeen toki hiipuu 75-80 välille. Useita 125-kuutioisia kokeilleena olen hyvin tyytyväinen ajo-ominaisuuksiin.
Oman käsitykseni mukaan Velvetin historia on seuraava: Itse malli on Benellillä ollut tuotannossa jo toistakymmentä vuotta. Alkuun nestejäähdytteisenä ja ihan toisessa hintaluokassa. Toinen tuleminen sitten ilmajäähdytteisenä ja tuolla 2½ tonnin hinnalla v. 2008. Osat tehdään Kiinassa (kuten iso osa esim. "japsipyörien" komponenteistakin), laivataan Italiaan, jossa varsinainen kokoonpano tapahtuu.
Samaan konserniin kuuluu nykyisin myös Keeway, joka pannaan Unkarissa kasaan samalla periaatteella.