Lihavuuteen liitetään automaattisesti kuuluvaksi monia negatiivisia asioita. Olenko siis:
- laiska
- ahne
- itsekuriton
- huono työntekijä
- huono äiti
- huono isä
- huono ihminen?
Onko maksamani verot halvempia kuin ei-lihavan?
Onko työni huonompaa? Pitäisikö minulle maksaa vähemmän palkkaa?
Olenko tyhmä?
Saako kaikki kertoa minulle, että jotain pitäisi tehdä lihavuuden suhteen? Jos saa, niin miksi?
Onko minun ihmisarvoni alempi?
Olenko kaikin tavoin huonompu kuin ei-lihava?
Jos teillä on vastauksia, kuulisin ne mielelläni.
- laiska
- ahne
- itsekuriton
- huono työntekijä
- huono äiti
- huono isä
- huono ihminen?
Onko maksamani verot halvempia kuin ei-lihavan?
Onko työni huonompaa? Pitäisikö minulle maksaa vähemmän palkkaa?
Olenko tyhmä?
Saako kaikki kertoa minulle, että jotain pitäisi tehdä lihavuuden suhteen? Jos saa, niin miksi?
Onko minun ihmisarvoni alempi?
Olenko kaikin tavoin huonompu kuin ei-lihava?
Jos teillä on vastauksia, kuulisin ne mielelläni.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos lihavuus on itseaiheutettua, eikä esim. kilpparista johtuvaa niin:
- olet laiska (kaloreiden laskeminen ei ole mikään iso juttu, kuten ei lenkille lähteminenkään)
- ahne (mistäs ne läskit tulivat, ellei mässäilystä?)
- itsekuriton (ei ole mahdotonta tunkea suuhun vain sen verran ruokaa, ettei liho)
- et ole huono työntekijä, ellet sitten työskentele 0-kokoisena mallina
- et myöskään huono vanhempi, ellet sitten tyrkytä lapsellesi samaa paskaa kuin omaan luukkuusi
- et ole huono ihminen
Läskivero voimaan. Palkka kaikille sama. Olet tyhmä, jos et laihduta terveysriskimakkaroitasi pois. Huomauttelu läskeistä kuuluu lääkäreille. Ihmisarvosi ei ole alempi, etkä varmaankaan ole sen huonompi kuin muutkaan.
Sattumoisin minulla on kilpirauhasen vajaatoiminta. MUTTA lääkkeillä hoidettuna kukaan ei voi väittää olevansa lihava vajaatoiminnan takia.
En ole laiska. Osaan laskea kalorit, osaan laskea paljon korkeampaakin matematiikkaa vaativia laskutoimituksia.
En ole ahne. Edes ruuan suhteen. En mätä kaksin käsin ruokaa suuhun, en myöskään syö toisten lautasilta.
En ole itsekuriton. Onko itsekurittomuus vain lihavien piirre ja kuuluu ruokaan?
En ole tyhmä. En voisi työskennellä koulutusammatissani, jos olisin tyhmä. En olisi päässyt lukemaan, jos olisin tyhmä.
Sinä haluat läskiveron. Hyvä! Lopetetaanko sitten tämä ihmisarvoa alentava lihavuuspalsta, jossa suurinta ääntää pitävät muut kuin lihavat. Ovatko he tyhmiä?
"Saako kaikki kertoa minulle, että jotain pitäisi tehdä lihavuuden suhteen? Jos saa, niin miksi?"
Terveydellisestä uhasta tulee kertoa kanssaihmisille, esim. jos toisella on vertavuotava haava päässä, niin tulee neuvoa hakeutumana lääkäriin. Miksi kertominen haittaa sinua, kerro sillä kuulisin mielelläni?
" -laiska
-itsekuriton "
No joo; useimmat ihmiset tekisivät jotakin liikalihavuudellen.
"
- ahne
- huono työntekijä
- huono äiti
- huono isä
- huono ihminen?
Onko maksamani verot halvempia kuin ei-lihavan?
Onko työni huonompaa? Pitäisikö minulle maksaa vähemmän palkkaa?
Olenko tyhmä?
Onko minun ihmisarvoni alempi?
Olenko kaikin tavoin huonompu kuin ei-lihava? "
Enpä ole kuullut puhuttava näistä. Oletko varma ettei ole itse keskisnyt noita kohtia?
Jos minulle saa "terveydellisistä uhasta" kertoa, että olen lihava, myös minulla on oikeus puuttua kanssaihmisieni epäterveellisiin "tottumuksiin". Kun minua vastaan tulee juoppo, kerron hänelle viinan vaaroista. Irtoseksiä harrastavat vaarantavat terveytensä. Ylinopeutta ajavat vaarantavat myös toiset. Kouluissa ja työpaikoilla kiusaavat vaarantavat lähimmäisen mielenterveyden. Tupakointi tappaa. Huumeet koukuttavat. Ym. ym.
Etkö ole kuullut puhuttavan, että lihava työntekijä on laiska, aina sairas etc? Tottakai lihava on ahne, eihän se muuten lihava olisi. Lihavan maksamat verot eivät riitä kuluihin, joita hän aiheuttaa yhteiskunnalle. Lihavat ovat tyhmiä, koska lihavuus vähentää "aivosoluja". Lihavan ihmisarvo on alempi, koska hän on lihava. Etkö tosiaan ole kuullut näistä?
- laiska
- ahne
- itsekuriton
Olen juuri laihduttanut 20kg, ja siihen todella tarvittiin itsekuria. Laiskotella saa ja pitaa silloin talloin, kunhan siita ei tule tapa. Olin lihavampana ahne. En ahminut ruokaa kaksinkasin, mutta pidin hyvasta ruuasta ja soin todella hyvin paivittain, kaloreja vilkuilematta.
- huono työntekijä
- Onko työni huonompaa? Pitäisikö minulle maksaa vähemmän palkkaa?
Et, mutta olen huomannut etta ihmiset, laihat tai lihavat, joilla on huono ruokavalio ja jotka eivat harrasta liikuntaa ovat aina vasyneita ja masentuneita eika heita motivoi mikaan.
- huono äiti
- huono isä
- huono ihminen?
valitettavasti "actions speak louder than words". Ei kukaan painon takia ole huono ihminen/aiti/isa, mutta turha jankata lapsille terveellisesta elamantyylista, jos ei itse ole valmis nayttamaan esimerkkia.
Onko maksamani verot halvempia kuin ei-lihavan?
Ei mielestani. Jos olisi, silloin sama periaate patisi tupakoitsijoihin, huumeiden kayttajiin, jne.
- Olenko tyhmä?
vain painosi takia - todella epatodennakoista
- Saako kaikki kertoa minulle, että jotain pitäisi tehdä lihavuuden suhteen? Jos saa, niin miksi?
Kylla, laakari, jos se aiheuttaa sinulle ongelmia tulevaisuudessa. Haluat toki viettaa mahdollisimman hyva laatuisen elaman perheesi kanssa.
- Onko minun ihmisarvoni alempi?
Ei.
- Olenko kaikin tavoin huonompu kuin ei-lihava?
Et.