Hei!
Nyt on televisiossa nähty, kouluissa ja näissä nettipalstoilla sitä, kuinka itketään koulukiusaamisesta. Sen on loputtava. Maailmallakin tiedustellaan kyllä, että missä maassa on eniten koulukiusaamista. Tämä on hupaisaa, että kyllä siitä jaksetaan jankata, mutta itse asialle ei voida tehdä mitään.
No nyt kerron teille koulukiusaajan elämästä. Koulukiusaaja on yleensä kateellinen asiasta kuin asiastakin kiusatulle osapuolelle. Esimerkiksi joku tyttö voi kiusata toista tyttöä, - hän on ihan varmasti kateellinen hiuksillesi, vaatteillesi, luonteellesi tai ihan mille vaan!
Koulukiusaaminen ei ole itse koulukiusatun syytä! Se on vain ja ainoastaan kiusaajan syytä. Aina kuitenkaan kiusaaja ei välttämättä ole kateellinen, mutta sitten jää enään yksi vaihtoehto - hänellä on ongelmia itsellään. Hänellä voi mennä kotona huonosti, häntä ei arvosteta koulun ulkopuolella tai hänellä voi olla jotain vikaa mielessään.
Kannattaa aina vain ajatella että " kun tuo tuli taas tuohon irvailemaan, nauramaan jne. hänellä on vain omia ongelmia. Mielessä saattaa olla vikaa, ja hän haluaa vain saada 'suosiutta' "
Joten sanon teille kaikille koulukiusatuille, jos teitä kiusataan, kertokaa siitä vanhemmille, opettajille... Sitten sanokaa myös rehtorille! Rehtori voi lähettää lapun kotiin että "nyt erotetaan koulusta jos tilanne ei ala muuttumaan". Ja olen aivan varma että sen jälkeen nämä kiusaajat eivät uskalla edes katsoa sinuun päin!
Kiusaajat, olette todella säällittäviä. Aina kiusaaminen ei ole semmoista lyömistä ja jatkuvaa 'kiusaamista'. Se voi olla myös nauramista kesken jonkun esityksen koulussa, tai muuten vaan katsella inhottavasti. Mutta nou prob., tällä kiusaajalla on vain itsellään omia ongelmia! (Muista ajatella niin, mutta muista myös kertoa siitä muille ihmisille) Ettehän halua että se jatkuu kuitenkaan? Sitä minäkin.
Haluammehan, että suomi lähtee sieltä "eniten koulukiusattua" listalta pois? Haluammehan!?
Nyt lopetamme kaikki koulukiusatut toisten kiusaamisen! Emme enään koskaan katsele toisten suorituksia irvaillen tai nenänvarttapitkin. Emme enään koskaan naura muille! Olemme ystävällisiä ja iloisia, jotta kaikilla olisi hyvä mieli, ja kaikilla olisi mahdollisuus olla omaitsensä, hyväksytty ja kiva kaveri jokaiselle.
No, katsellaan sitten tarkemmin kun uutisissa ilmoitetaan koulukiusaamisesta. Katsotaan, uskoitteko te minua! Katsotaan pystyttekö te kiusaajat olla kivoja muille vaikka itsellänne onkin ongelmia!
Terveisin, Lasten psykiatri Khemsy Lee
P.S. NYT KAIKKI MUKAAN TÄHÄN UUTEEN HANKKEESEEN:
LOPETETAAN KOULUKIUSAAMINEN, OLLAAN KAIKILLE KIVOJA - HANKKEESEEN.
SIKSI, ETTÄ SUOMESTA TULISI HYVÄ MAA ELÄÄ!
Lue loppuun huolella
Khemsy.
0
1044
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 825832
- 1273953
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj463889- 663584
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262948Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72467- 272204
- 2042111
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332049Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4431812