Hei Leila!
Tein vaikean päätöksen ja lopetin vähän yli kolmevuotisen suhteen. Annoin miehelle niin monta mahdollisuutta mitä hän ei vaan koskaan käyttänyt hyväksseen...
Mitä näkyisi minulle eteenpäin tulevaan? Joudunko kaunakin yksinäni taivaltamaan? Kaipaan lämmintä syliä johon voisin käpertyä iltaisin. On suru puserossa vielä mutta elämä jatkuu?
Tein vaikean päätöksen ja lopetin vähän yli kolmevuotisen suhteen. Annoin miehelle niin monta mahdollisuutta mitä hän ei vaan koskaan käyttänyt hyväksseen...
Mitä näkyisi minulle eteenpäin tulevaan? Joudunko kaunakin yksinäni taivaltamaan? Kaipaan lämmintä syliä johon voisin käpertyä iltaisin. On suru puserossa vielä mutta elämä jatkuu?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Huomasin kun olit vastannut jollekin ettei kannata täällä kysellä mitään tulevasta jos vanha suhde on vielä käsittelemättä. Tiedätkö, minä olen käsitellyt tätä suhdetta kohta 3,5 vuotta ja saanut niin paljon pa.kaa niskaani etten olisi edes uskonut. Mitä pahaa siinä sitten on että haluaa kuulla onko toivoa paremmasta?? En kysele tätä vain lämpimikseni vaan olen tosissani. En toivo kenellekään tällaista suhdehelvettiä missä olen ollut. Suhteen lopetus on kaikesta huolimatta aina rankkaa ja vaikeaa on siihen johtaneet syyt sitten mitä tahansa. Minulla se vei tuon 3,5 vuotta vaikka sokeakin olisi nähnyt ettei suhde ole terveellä pohjalla.
Mutta sinä saat tietysti päättää millaisiin kysymyksiin annat vastauksen. Toivon kuitenkin ettet vähättelisi näitä kysymyksiä kun et voi tietää kysyjän tilanteesta ja taustasta. Minä en ainakaan kysele täällä lämpimikseni yhtään mitään. Kunnioita myös kysyjiä vaikka ymmärrän että kaikki eivät niin vakavassa mielessä kysele, mutta annetaan heillekin siihen oikeus.
"Toivon kuitenkin ettet vähättelisi näitä kysymyksiä kun et voi tietää kysyjän tilanteesta ja taustasta..."
no miks sä sitten kyselet esim leilalta, ja vähättelet sitä itse jo tossa lauseessa.
Se on ihan oikein et se ei vastaa näille kysyjille jotka on sekaantunu ukkomiehiintai perheenisiin tai haluaa salarakkaan tai lämmittelee uutta suhdetta samalla kun on ihan pokkana vanhassa suhteessa toisen ihmisen kanssa.
Onks siinä jotain väärää. Mun mielestä se on ihan oikein ettei lähde tsemppaa tollasissa tilanteissa jos ei oo selkärankaa kohdata asioita vaan ensin kysytään et hei selvänäkijä onks mulle jotain parempaa jos mä heivaan ton. Tästä on kysymys. Ei siitä että joku on perhehelvetissä sata vuotta ja kysyy onk mitään lohtua !!!!
sitäpaitsi vastaajat taisi häipyä koska tossa joku valopää toivotti ne helvettiin, kun vastaus ei ollu miellyttäny tarpeex ,
eli teidän tarttee nytvarmaan itse "piristää" itteenne voi-voi tai kasvattaa ihan oikea itsetunto
Sinulle "vähätellään urakalla"
Ei voi kun nauraa sun kommenttejasi :) Jokainen tyylillään, mennään sillä.
"Huomasin kun olit vastannut jollekin ettei kannata täällä kysellä mitään tulevasta jos vanha suhde on vielä käsittelemättä."
Ai sä otit sen noin. Mä käsitin taas sen niin, että jotkuhan saattaa "käsitellä" jotain suhdetta koko loppuelämänsä, oikein harrastuksenaan, väsyttäen lähiympäristön ja ystävät vuodesta vuoteen "käsittelemällä" tätä mennyttä epäonnistutta suhdetta.
Kyse on siitä ettei vastata kysyjille jotka roikkuu naimisissa olevissa tai pelailee vakikumppaninsa selän takana kun ei oo sisua yksinkertaisesti lähteä ensin ja olla yksin.
Ekaksi tarkistetaan varmuuden vuoksi (siinä tään levottoman kumppanin vierellä elellen)vaikkapa netistä selvännäkijältä että olisko vientiä ja kauanko tässä pitää ton tollon kans olla samassa huushollissa, ennenkö tulee se oman arvoinen suuri prinssi joka vie mut pois ja tollo jää.
Tyyliin :Niin että kertositko mulle ennustaja kun en voi lähteä ensin ottaan selvää vapaana, kun mitä mä sitten teen jos jään yksin (ei ees tolloa) kun en pärjää.
Ja sitten toiset kysymykset: Koska ukkomies eroaa, kauanko odotan, odotanko turhaan, nimimerkki sielunveljeensä rakastunut mutta masentunut ja surullinen.
Eli tollasistakysymyksistä tulee kuulemma niin ahdistavat vibat vastaajille että ne vie eniten voimia eikä johda mihinkään koska kysyjät haluaa kuulla et on kaunein ja ihanin ja saa suuren rakkauden ukkomieheltä joka eroaa ja kosii tai prinssiltä luopumatta itse mistään tai tekemättä asian eteen mitään.
Mutta tosiaan toivon sulle vilpittömästi että saat rakkautta ja kaikkea mitä haluut, en mä sua halunnu loukata vaikka suorasanaisesti ja tylysti kirjotin.