Kuka valehtelee

"sikaflunssan" olevan vain lievä. Tosiasiassa yli 10% tarvitsee sairaalahoidon ja osa hengityskoneen.
Niitä ei vain riitä kaikille jos tapaukset lisääntyy räjähdysmäisesti. Nuo hoitoa vaativat olivat nuoria perusterveitä aikuisia. Olisi jo aika ruveta kertomaan totuus.
12217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

sairastuneet koululaiset pahimpia oireita ole kohdanneet?

Äänestä
  • tiedät enemmän.

    Äänestä

  • kurraattori kirjoitti:

    tiedät enemmän.

    mitään tuollaisia tietoja, eri keuhkokuumeita kylläkin. Niitä nyt on joka vuosi ja aina, eihän siinä mitään outoa ole, mutten kai löytänyt tarkoittamaasi sivua sitten.

    Äänestä


  • kurraattori kirjoitti:

    Välillä 19.5-8.9.2009 ilmoitettiin yhteensä 203 influenssa (H1N1)v -tapausta. Miten tuo voi olla mahdollista? Tosiaanko tuossa ovat Suomen sikainfluenssatapaukset kaikki, siis varmistetut tapaukset? Noin vähän? Kysymyksessähän on harvinainen sairaus, eikä ollenkaan influenssatyyppinen sairaus joka leviää kuin kulovalkea. Normaali influenssahan tartuttaa tuossa ajassa n. miljoona ihmistä Suomessa, tosin talvikautena, mutta kuitenkin. Ja tuon taudin siis pitäisi tappaa miljoonia?
    Vai onko niin että vain oikeasti kipeät ovat hakeutuneet hoitoon ja ne kaikki muut taudin saaneet eivät ole vaivautuneet tutkimuksiin vaan ovat sairastaneet taudin kotonaan?

    Äänestä

On tuttu Josvissa, ei havaintoja sikatautipotilaista, yhtä on kuulemma epäilty.

Äänestä
  • Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri 94 varmennettu.

    Äänestä

  • kurraattori kirjoitti:

    Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri 94 varmennettu.

    oikeasta sarakkeesta:)

    Valtaosa tartunnoista saatu ulkomailta, kesän aikana 90 prosenttia, nyt syksyllä 60 prosenttia. Yli 80 prosentilla ei altistavaa perustautia (eli eivät riskiryhmäläisiä). 11 prosenttia hoidettu sairaalassa, keuhkokuumetta, 3 kpl hoidettu tehohoidossa.

    Tautirypäsepäilyjä 38 kpl eli miniepidemiaepäilyjä, näistä ryppäistä näytteitä otettu 13:ssa, uutisoidut mukaanluettuna.

    Kaikki näyttääisi olevan hallinnassa. Olisihan se tietenkin mukavaa kun tiedotus olisi avoimempaa, jos näitä ei tarvitsisi tikulla etsiä, ei oltaisi niin hysteerisiä.

    Äänestä

  • kurraattori kirjoitti:

    Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri 94 varmennettu.

    HKi /Uusimaa-94.

    Äänestä

" Tosiasiassa yli 10% tarvitsee sairaalahoidon "

niin. Siis 10 % oikein kipeistä tarvitsee. Oikein kipeitä on sitten n. 1% kaikista sairastuneista.

Äänestä
  • Siis eihän ihmisiä testata enää, joten tietenkään sairastuneiden "todennetut" määrät eivät silloin kasva. vain jos joutuu sairaalaan, testataan.

    Oikeasti sairastuneita on paljon, paljon enemmän.

    Äänestä

  • cfscs kirjoitti:

    Siis eihän ihmisiä testata enää, joten tietenkään sairastuneiden "todennetut" määrät eivät silloin kasva. vain jos joutuu sairaalaan, testataan.

    Oikeasti sairastuneita on paljon, paljon enemmän.

    Niin meillekin sanottiin, että ei testeihin kun ette kuumeile riittävästi ja aivan kaamea tauti oli. Ehkä oli joku muu tauti, ehkä ei, mutta yksikin aamu herätessäni luulin, etten selviä kun vointi oli niin huono ilmankin kuumetta. Kuitenkin Meksikossa oli paljon kuumeetonta sikainfluenssaa niillä, jotka eivät joutuneet sairaalahoitoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kurraattori kirjoitti:

"sikaflunssan" olevan vain lievä. Tosiasiassa yli 10% tarvitsee sairaalahoidon ja osa hengityskoneen.
Niitä ei vain riitä kaikille jos tapaukset lisääntyy räjähdysmäisesti. Nuo hoitoa vaativat olivat nuoria perusterveitä aikuisia. Olisi jo aika ruveta kertomaan totuus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu