Lämmitysmuotoa koskevissa jutuissa puhutaan yleisesti siitä, että pieneen ja energiatehokkaaseen taloon kannattaa valita kalliimpaa energiaa pienillä investoinneilla, ja isompaan sitten halvempaa energiaa kalliimmalla investoinnilla. Osaako joku sanoa, että missä menee pienen ja ison talon raja neliöissä, kun siitä ei oikein informaatiota tahdo löytyä? Esim. onko 160 neliötä iso vai pieni talo?
lämmitysmuoto
ja neliöt
12547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kait tuo lämmitysjärjestelmän valinta pitää laskea tapauskohtasesti, oikein harakanpesätyyppinen pieni talo kun vie saman tai enemmän kuin iso ja energiatehokas. Ehkä neliöissä mitaten iso talo on päälle 150 neliötä vähintään.
Aika helppo on laskea energiakustannukset, jotka koostuvat lämmityssysteemin poisto ja korkokuluista energiakulut.
Tuossa yhdellä naapurilla on pari vuotta vanha noin 120 neliöinen OK-talo. Talo lämpiää suoralla sähköllä ja lisänä varaava takka. Lämmityssähkö maksaa noin 1000 euroa vuodessa. Että jos joku vääntää laskelman, jossa saadaan maalämpö kokonaiskustannuksiltaan halvemmaksi, niin aika suuresti ihmettelen.
Itse en ole sen paremmin sähkö- kuin maalämpöjärjestemänkään kannattaja, oma talo lämpiää puulla keskuslämmitysjärjestelmällä, joka minulle on edullisin vaihtoehto omien metsien takia.
Sähkön kulutusta voisi hyvin käyttää valintakriteerinä.Jos vuosikulutus suoralla sähkölämmityksellä on n 10000kwh lämmitys ja taloussähkö(5000 5000) niin ei siitä juuri säästöjä saada.
Jos vuosikulutus on 20000kwh,lämmitys 15000 ja taloussähkö 5000 niin sitten energiansäästökojeilla( MLP,ILP jne) alkaa tulla tuntuvia säästöjä
Itse ostin nettikaupasta www.finnaine.fi vuosi sitten 290m2 kokoiseen taloon
Gree ilmavesilämpöpumpun ja vuoden lämmityskulut käyttöveden lämmitys yht. ovat olleet sen jälkeen n.1000€. (laitoin laitteelle oman kulutusmittarin jolla pystyn seuraamaan kulutusta kokoajan)
Entisellä öljypoltin hässäkällä meni öljyä yli 4000L.
Talon kokonais sähkönkulutus on viimeiseltä vuodelta 21000kW sisältäen siis myös lämmityksen.
Mitä tuo ilmavesilämpöpumpun kustannus oli eli laitteiston hinta ja asennus. Entä millainen talo sinulla on. Mahdollinen ikä ja jotain eristeistä.
Minulla on n. 280 neliötä, kaksi kerrosta, rakennusvuosi 1977. Ei mikään erityisen hyvä lämmöneritys. Minulla on varaava sähkölämmitys ja vesikiestoiset patterit. Olen jo vähän aikaa tuskaillut vaihtoehtojen välillä ja jotain olisi tehtävä, kun sähköä kuluu vuodessa n. 30000 kwh.
Eipä ollut nettikauppas vuosi sitten pystyssä.
Eikä tuollaisiin lukuihin pääse muuten kuin valehtelemalla.
Myy muualla niitä pumppujas.
Eli sinulla on joku isompi vesiastia varaajana. Jos se kestää vielä parikymmentä vuotta, tai enemmän, niin sitähän kannattaa hyödyntää. Jos asut maalla, niin silloin ehkä saattaisi tulla kysymykseen puu- tai pellettilämmitys ja tietysti MLP. Minusta nuo ilmasta veteen lämpöpumput ovat vielä toistaiseksi ylihinnoiteltuja eivätkä ne pysty tuottamaan lämpöä tasaisella hyötysuhteella kuten MLP. VILPin sopivuus on käsittääkseni sitä parempi mitä etelämpänä lämmität taloasi.
Vastaavassa tilanteessa minulla ratkaisisi käytettävissä oleva käteisen määrä, sekä ko. talon todennäköinen pitoaika.
ILPpiä (ei VILPpiä) pitäisin pienen budjetin ja lyhyemmän aikavälin paikkauksena. Sekin kannattaa ottaa huomioon että hyvin ja kauan toimiva investointi nostaa pysyvästi kiinteistön arvoa. Yhtä oikeaa ratkaisua ei ole, mutta koeta löytää sinulle sopiva.
Katsoinkin tuota linkkiäsi ja en kyllä uskonut silmiäni, kun näin tuon ilmavesipumpun hinnan. Tällä hinnalla se minusta kannattaa jos ostaa... Kun vertaa hintaa toiseen esim. co laitteeseen. Onko tästä Green pumpusta kellään kokemusta.
Iso on yhelle ! sopiva kahelle Jopa Kolmaskin mahtuu...... Itellä on noin 100 neliöö per nenu.
Kun en savimajassa asu, sinnehän mahtuu 10-15 henkilöä.
Siis savimajaan ku ei tarvi lämpimikseen juosta koko aikaa, kun suomi siirty säästöaikaan lämmityksen suhteen,
niin aletaan rakentaan vaan isompia asuntoja, jotta pysytään lämpöisinä.
Iso alkaa 180-200 nelön paikkeilla kun puhutaan matalaenergiatalosta. Pienessä on suora sähkölämmitys tehokas lämmöntalteenotto paras ja edullisin vaihtoehto. Isoissa alkavat myös muut vaihtoehdot tulla kannattavaksi silloin kun kaikki energia ostetaan.
Lämmitysmuotoa pitäisi voida vaihtaa, eläntilanteen, energianhinnan, ja energiansaatavuuden mukaan.
Oli talo sitten pieni tai iso , niin vaihtoehdon mahdollistamisksi kannattasi satsata laitteisiin.
Voihan talon tietysti myydä ,jos omaan taloon ei voikkaan enää littää edullisempaa lämmitysvaihtoehtoa.
Raja menee karkeasti jossain 150 huonestoneliön kohdalla. Alle 100 neliön taloihin ei kannata laittaa maalämpöä, yli 200 neliön asuntoihin kannattaa. Erot on kuitenkin yllättävän pieniä kokonaskuluissa.
Keskimäärin uudet pientalot ovat noin 250 neliötä (SK2008) ja kaikkien asuntojen keskiarvo on noin 76,8 neliötä (Stat).