Miten olette Hitas asuntojen hinnannousua rahastaneet? Otatteko "irtaimistosta" vai "muutoksista ja remonteista"?
Olemme myymässä Hitastamme ja soitin verotoimistoon. Järkytyin. Irtaimistosta voitto verotetaan 28% luovutusvoittoveron mukaan (poislukien pienet verovähennykset)!!! Todella sikamaista.
Kannattaako ennemmin laittaa remonttikuluihin se ylimääräinen mitä ostaja on valmis maksamaan yli säädellyn hinnan? Voiko remonttikuluja verottaja säädellä mitenkään/verottaa voitosta?
Hitas asunnoista "remontit" vai "irtaimisto"?
Karhunpaini
2
773
Vastaukset
Ylihintaa ei makseta ostettaessa eikä pyydetä myytäessä. Eihän siinä sen kummempaa...
Remonteista menee tietysti ilmoitus hintaa määriteltäessä ja siitä määräytyy mahdollisesti kohotus maksimihintaan. Saa vaan olla aika arvokas remppa, että vaikuttaa.- Nettiboliisi
Eihän se luovutusvoiton vero mene myyntihinnasta vaan arvonnoususta, senkin pöllö! Vai meinaatko, että jos ostat 3000 euron sohvan ja myyt sen 2000 eurolla, niin joudut maksamaan 2000 eurosta luovutusvoiton veroa 28%?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73883
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104748- 43631
- 36623
- 47613
- 30601
- 40595
- 50560
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34557- 37496