Hitas asunnoista "remontit" vai "irtaimisto"?

Karhunpaini

Miten olette Hitas asuntojen hinnannousua rahastaneet? Otatteko "irtaimistosta" vai "muutoksista ja remonteista"?

Olemme myymässä Hitastamme ja soitin verotoimistoon. Järkytyin. Irtaimistosta voitto verotetaan 28% luovutusvoittoveron mukaan (poislukien pienet verovähennykset)!!! Todella sikamaista.

Kannattaako ennemmin laittaa remonttikuluihin se ylimääräinen mitä ostaja on valmis maksamaan yli säädellyn hinnan? Voiko remonttikuluja verottaja säädellä mitenkään/verottaa voitosta?

2

695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ylihintaa ei makseta ostettaessa eikä pyydetä myytäessä. Eihän siinä sen kummempaa...

      Remonteista menee tietysti ilmoitus hintaa määriteltäessä ja siitä määräytyy mahdollisesti kohotus maksimihintaan. Saa vaan olla aika arvokas remppa, että vaikuttaa.

    • Nettiboliisi

      Eihän se luovutusvoiton vero mene myyntihinnasta vaan arvonnoususta, senkin pöllö! Vai meinaatko, että jos ostat 3000 euron sohvan ja myyt sen 2000 eurolla, niin joudut maksamaan 2000 eurosta luovutusvoiton veroa 28%?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3554
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1961
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1309
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      134
      1166
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      100
      1053
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      106
      1005
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      68
      991
    8. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      964
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      955
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      866
    Aihe