Mozilla matkii Microsoftin käyttöliittymää

Kyllähän sitä avaruusajan käyttöliittymää kannattaa matkia, onhan se edellä muita.

"Mozillan mukaan Firefoxin nykyinen käyttöliittymä on ”vanhanaikainen ja jälkeenjäänyt”
HAHHHHAAAAhhhhhaaaaaHHHHHAAAA

http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/article330769.ece?s=r&wtm=mikropc/-23092009

Nyt on otettava oikein tupla Jim Beamit, on niin hienoja uutisia.

Linux väsääjät on alistettu ja kyykytetty vuodeksi eteenpäin, hoho
585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Linux väsääjät on alistettu ja kyykytetty vuodeksi eteenpäin, hoho"

Mozillalla kun ei ole mitään tekemistä linuxin kanssa, joten et ole TAASKAAN kyykyttänyt ja alistanut ainakaan linux-väkeä. Mozilla on HUOM! selain joka löytyy useammallekin käyttöjärjestelmälle, se EI ole käyttöjärjestelmä EIKÄ SE OLE LINUX.

Tosin lukutaidottomuudestasi sai jo viitteitä tuossa ketjussa jossa ensin linkitit juttuun jossa oli HTC-puhelin, jollaisen sanoit omistavasi mutta samalla kiistät ettei sulla ole linux-kännykkää vaikka kyseinen malli juuri sisältää erään linux-version, siis Androidin.

Mitä itse uudistukseen tulee niin mielestäni se on huono, todella huono uudistus. Nykyinen valikkosysteemi on hyvä eikä käyttäjät todellakaan kaipaa mitään ribboneita, johan se sai Vistassakin kovaa kritiikkiä.

Äänestä

"Muutos voi vähentää Firefoxin suosiota, koska osa käyttäjistä vastusti hanakasti Office 2007:n käyttöliittymän muutoksia. Myös OpenOffice on kertonut viilaavansa käyttöliittymää nauhamaiseksi, mikä ei ole ollut kaikkien käyttäjien mieleen"

Kuten lopussa mainittiin, kyseessä on suunnitelma joka saattaa muuttua etenkin yleisön vastustuksen vuoksi. Ribbonilla on varmasti kannattajansa, tekeehän se käyttöliittymästä sopivan lapsellisen, itse en pidä ribbonista.

Tietty jos sitä joka päivä käyttäisi niin ehkä siihen tottuisi, nyt käyttö on sen verran vähäistä että ribboni on aikamoinen rasite, tämä on tietenkin vain oma vikani. Silti, minusta aika turhake.

Äänestä
  • Ei ne OpenOfficen jutut ole mitään päätöksiä kuitenkaan, kunhan testaavat mitenkä toimii. Noista avokoodisoftista saa vain helposti tuollaisia uutisia kun tavaraan pääsee helposti käsiksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentti Nelonen kirjoitti:

Kyllähän sitä avaruusajan käyttöliittymää kannattaa matkia, onhan se edellä muita.

"Mozillan mukaan Firefoxin nykyinen käyttöliittymä on ”vanhanaikainen ja jälkeenjäänyt”
HAHHHHAAAAhhhhhaaaaaHHHHHAAAA

http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/article330769.ece?s=r&wtm=mikropc/-23092009

Nyt on otettava oikein tupla Jim Beamit, on niin hienoja uutisia.

Linux väsääjät on alistettu ja kyykytetty vuodeksi eteenpäin, hoho

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu