Ostin tänään. Kuuntelin kertapläjäyksellä läpi. Tuli jotenkin niin surullinen/haikea olo että oli pakko vetää lärvit. Todella vaikuttava levy. Loppu ilta täytyy kuunnella Popedaa että pääsee taas "jaloilleen". Syvä kummarrus Sonatan suuntaan!
The Days of Grays
8
2327
Vastaukset
- ......
On kyllä hieno levy, myös tämä kakkos-cd. Tosin tuo koneella tehty "orkesteri" on silkkaa huijausta, mutta kai se on nykyaikaa. Onneksi sentään Nightwish vielä lyö puoli milliä pöytään ja palkkaa oikean sinfoniaorkesterin.
Hienoja biisejä Tony kirjoittaa nykyään, minulle nämä kelpaavat paremmin kuin ne vanhat rallimetallibiisit. - Nene84
Vaikuttava levy minunkin mielestäni. Jotenkin minä olen saanut keskustelupalstoilta sellaisen käsityksen, että levyn kuulleet ihmiset ovat joko inhonneet sitä tai sitten ihastuneet ikihyviksi. Minä kuulun siis tuohon jälkimmäiseen ryhmään :) Levyn tunnelmassa on jotakin maagista, ja parissa kappaleessa kaunisääninen Johanna Kurkela tuo siihen vielä oman lisänsä. Haikea olohan sen kuuntelusta tulee, mutta monesti sellaista tunnetta kaipaakin.
- Mielibidee
täälläkin. Aivan uskomattoman loistava levy, voitti sitten jopa Unian. Eka kuuntelukerta oli sellainen WTF fiilis ja siitä se sitten lähti. Unia koukutti mut pahasti pariksi vuodeksi ja taas se alkaa :) Täydellinen levy täydelliseltä bändiltä.
Eipä tota winetystä pahemmin ole kuulunut. Lähinnä varmaan niiltä, jotka edelleen odottavat Sonatan palaavan niihin tuplabasariralleihin. Olen kyllä parin Unian nimiin vannovankin itkevän, mutta sitä mä en taas ymmärrä. Mun mielestä tässä levyssä on kuitenkin niitä Uniankin piirteitä aika reippaasti.
- Helvet
taso on kyllä tippunut kauas Janin lähdön jälkeen. Uudella levyllä ei ole kuin 2 kohtalaista biisiä ja loput on täyttä paskaa niin kuin Unia abumilla. Onnex kuuntelin biisit ensin Youtubesta ennen kun ryntäsin ostamaan levyä kaupasta. Voi kura miten alas ne on mennyt :( Eikä eliaksen kitarointi ole mitenkään erikoista,,,,,,,,-
- jatikka
Saataskohan me tännekin "Tarja vs Anette" tyyppinen vääntö tästä... Eloa palstalle ja ulkomusiikillisetkin asiat esille, nih!
Kyllähän bändillä tyyli on muuttunut roimasti. Sitä on eri asia arvioida kuinka paljon Janin lähtö/fudut asiaan vaikutti. Kakkohan se siellä määrää kuitenkin ja muut toteuttaa. Haastatteluissa mies itse vaikuttaa tyytyväiseltä valittuun suuntaan. Henk. koht. miellyttää kaikki levyt omalla tavallaan.
Ei kun kauppaan Cain's Offering:a ostamaan!
- sonatisti
Raju tyylinmuutos ihastuttaa ja vihastuttaa, itse olen täysin ihastunut. Huikea levy, ja lisänä Johanna Kurkelan upeat lauluosuudet.. Ahh.. Kappaleet Deathaura, Juliet, The Last Amazing Grays ainakin levyn ehdotonta eliittiä. Muutkin biisit erinomaisia. Ainoastaan Flag In The Ground ei iskenyt eihan parhaalla mahdollisella tavalla, mutta muuten 10- arvosanaksi tälle kiekolle!
- Northern B
Mun mielestä ehdottomasti Sonatan tähän asti paras levy. Aivan huikeita kappaleita esim. tämä
http://www.youtube.com/watch?v=KHcli2yzhJE
jopa sanoitus aivan loistava. Jatkakaa Tony & Co tällä linjalla, kiitos! - aijaivoivoiääää
Northern B kirjoitti:
Mun mielestä ehdottomasti Sonatan tähän asti paras levy. Aivan huikeita kappaleita esim. tämä
http://www.youtube.com/watch?v=KHcli2yzhJE
jopa sanoitus aivan loistava. Jatkakaa Tony & Co tällä linjalla, kiitos!Tietäisikö kukaan mistä löytäisi Dark tranquilityn nothing to no one -bändi t-paidan?? Anteeksi kun täältä sonatan keskusteluista kysyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t475296Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo753190Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel203028HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432901Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L292147Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi441726Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271643Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k911605Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4141361Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2551269