minulle pistettiin lähete nuortenpsykiatrille ja sain sieltä ajan ravitsemusterapeutille. mitäs helvettiä tämä tarkoittaa? antaako se jotkut tarkat kaavat mitä pitää syödä joka päivä? jotenkin toivoin että jos saisin ihan perus terapiaa niin tää helvetti vois helpottaakkin, mutta ei kun ainoastaan fyysinen puoli pitää korjata ja paino nostaa normaaliksi, ei väliä sillä mitä korvien välissä tapahtuu... :/ toivottavasti olen väärässä tän suhteen. valaisisiko joku asiasta tietävä minua? omakohtaista kokemusta?
kiitän :)
kiitän :)
Vastaukset 10
Vanhimmat
ite oon käyny kerran ravitsemusterapeutilla. ainakin se ämmä jolla mä kävin oli ihan turha. sanoi, että mä syön liian vähän rasvaa (vaikka se siis oli ihan 'hyvää' aikaa) eikä sitten kauheesti muuta sanonukkaan.
ja sitten itse oon psykologilla käynyt, nyt se sitten pisti lähetteen nuorisopsykalle, kun olin sille kai liian vaikee tapaus tms. ei sieltä viä kutsua oo tullu, mut aika lähiaikoina kai tulee. saa nähä tuleeko siitäkään lasta tai paskaa.
Kyllä se ravitsemusterapeutti hyvin todennäköisesti antaa ohjeita jopa reseptejä myöten painosi nostamiseksi (runsaasti energiaa sisältävä ruokavalio). Mietitte ehkä yhdessä, minkälaisesta ruoasta pitäisit, ja saat tehtäväksi kirjoittaa ruokapäiväkirjaa.
Ravitsemusterapeutista on siinä mielessä sinulle hyötyä, että hänen ohjeitaan noudattamalla voit luottaa saavasi riittävästi elimistöllesi välttämättömiä ravinteita ja energiaa terveellisellä tavalla.
Anorektikoille lienevät tyypillisiä mm. kalsium- ja D-vitamiinivajeet, proteiininpuutokset, alimitoitettu rasvan saanti (vaikuttaa rasvaliukoisten A-, D- ja E-vitamiinien imeytymiseen).
kuulostaa toki järkevältä. siinä on vaan semmoinen juttu, että tiedän itsekin kaikenlaista ravinnosta ja syön jopa vitamiinilisiä, tarkkailen että saan riittävästi rasvaa jne. ainoa vaan että painoa en halua enkä aio nostaa... mutta jos kieltäydyn noudattamasta sitä määrättyä ruokavaliota niin tulee taatusti ongelmia :/
Kontrolli onkin se punainen lanka. Painosi kehitystä ja ruokailuasi valvotaan, olet selitysvelvollinen. Samalla logiikalla läksytkin tulevat varmemmin tehdyiksi, kun opettaja tarkastaa ne. Et olisi sairastunut anoreksiaan, jos pystyisit itse kantamaan vastuun.
Sepä se ongelma onkin: lääkärit viis veisaavat, mitä korvien välissä liikkuu. Pääasia, että saavat sinut äkkiä taas pulskaksi porsaaksi ja taas on yksi potilas hoidettu - fyysisesti.
Juu, itsekin olen käynyt ravitsemusterapeutilla, mutta täysin turha käynti se oli! Ihan kun en jo itse tietäisi mitä pitää syödä ja kuinka paljon. Tietoa on netti täynnä ja kalorit nyt osaa laskea vaikka ekaluokkalainen: 150 400=550 etc. Ei ole vaikeata.
joo ite oon kans käyny ravitsemusterapeutil, ja sain ateriasuunnitelman. siin on just kaikkee suklaata yms jotai pari palaa per päivä ja kaikkee tollast järkyttävää. siis siin mun. eipä oo tullu noudatettuu oikeestaa vaikka varmaan kannattais
Kyllä, ravitsemusterapeutti antaa sinulle listan, jonka avulla painosi pitäisi nousta. (Jos siis olet alipainoinen ja se tekee sinulle fyysisiä vikoja, kuten menkkojen puuttuminen, alhaiset verenpaineet ja sykkeet jne.) Jos et suostu nostamaan painoasi, se on aina sinun terveydestä pois, ei sen lääkärin tai ravitsemusterapeutin, joka tekee vain työtään, eikä oikeasti halua sinulle mitään pahaa. jos painosi ei nouse ja jäät samaan tilanteeseen, tai painosi vain jatkaa laskua, pääset todennäköisesti osastolle tai muualle laitokseen/sairaalaan saamaan hoitoa.
Ja mitä tuohon psykiatriin tulee, kaikki syömishöiriöiset pääsevät kyllä psykiatrille tai terapiaan, koska se on se tie parantumiseen. (Sen painon noston ja fyysisen voinnin parantamisen vuoksi.) Kaikki ei kuitenkaan tapahdu samana päivänä, lähetteen perille menoon ja terapeutin/psykologin löytämiseen menee aikaa muutamia päiviä, en osaa sanoa tarkkoja aikoja, mutta ole kärsivällinen, ja vaadi saada apua.
Pyytäisin sinua oikeasti miettimään, mitä tältä elämältä ihan oikeasti tahdot? Jos haluat olla sairas ja alipainoinen, se on sinun valintasi, koska ei kukaan voi koskaan pakottaa sinua parantumaan. Mutta tuo kaikki on vain sinun elämästäsi pois. Ja olen varma, ettet óle onnellinen tuossa tilanteessa, jota nyt elät. Tuo kaikkia, ehkä alussa niin hienolta tuntunut "kotrolli" tai "ihana laihuus" on toiselta puolelta pelkkää helvettiä ja nyt se puoli on tullut sinullekkin, valitettavasti, tutuksi.
Niin, otetaanko siellä ravitsemusterapiassa paino? Mulla on eka kerta ens viikolla ja oon ihan paniikis et paljon mun kannattais siellä painaa, jos siel on punnitus...
En osaa sanoa, riippuu terapeutista. Jos käyt säännollisissä kontrolleissa punnituksissa ja hän näkee suht. tuoreen painon tiedoistasi, ei välttämättä oteta, mutta voidaanhan se tietty myös ottaa, koska ravitsemusterautti haluaa tietää suhteellisen kulutuksesi, märään, joka riippuu painosta. Itseltä ei otettu, kun joskus vuosia sitten kävin ekaa kertaa ravintoterapeutilla. Kävin silloin tosin kerran viikossa punnituksissa.
Mutta poinntini on kuitenkin, ettei terapeutti paneudu niin paljon painoon vaan pikemminkin siihen ravitsemukseen ja ruokaa. Jos sinulla on tarvetta nostaa painoa, saat sellaisen listan, jolla painon pitäisi lähteä hitaaseen nousuun. Mutta todenn. näköisesti ennen sitä saat ns. Start listan, jonka avulla opettelet aluksi syömään pieniä määriä ruokaa, about 1200-1400 kaloria, ja tuo lista tuskin hetkauttaa painoasi, jollei painosi jopa tipu sillä. Tärkeintä on, että oppisit taas syömään säännöllisesti, 5 kertaa päivässä ja jos tarvetta on, saisit nostettua painoa. Kun olet tarpeeksi parantunut, opettelet syömään ilman listaa, silloin kun on nälkä ja mitä huvittaa, mutta kohtuudella ja terveydellä kuitenkin.
Kiitos vastauksesta. Jotenkin tuntuu turhalta mennä koko terapiaan, kun tiedän etten kumminkaan noudata mitään listaa, minkä sieltä saan.