Meillä on kultainennoutaja uros vuoden ja neljä kuukautta vanha. Ongelmana on koiran hyppiminen vasten ihmistä. Joskus se voi yltyä niin, että koira rupeaa repimään hihaa ja jopa murisemaan. Kieltäminen ei auta. Vähäksi aikaa saattaa rauhoittua jos koiran "selättää". Tuntuu, että koira ei ymmärrä mitään. Kai tämä on hänen leikkiään, mutta todella kiusallista, kun vaikka lenkillä pysähtyy keskustelemaan jonkun kanssa jolloin koira "hyökkää" minun kimppuun.
ongelmia kultsun kanssa
mimmu
76674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kun koirasi hyppii niin nosta jalka ylös..näin teet hyppimisen vaikeaksi. Koiraa ei kuitenkaa see töniä jalalla/potkia vain nosta se jalka ja tehdä koiran hyppiminen vaikeaksi..
Kikkakaksi..kun koira hyppii älä kiellä/huomio koiraa ollenkaan vaan kävele pois. Kun koira puree niin älä ainakaan huomioi millään tavalla..vedä vaan käsi pois ja rääkäise niin kun sua sattuis kunnolla ja kävele pois vaan..kun koira rauhoittuu niin sitten vasta kutsu koira sun luo..jos riehuminen jatkuu niin sama uudeleen.Kärsivällisyyttä vaan.
Moi. Aika hyvä tapa on karsia pois turha hyppiminen kun koiran hypätessä sua vasten "tönäiset " polvella varovasti koiraa rintakehään. Ei todellakaan kovaa mutta sen verran että se tuntuu . Meidän kultsu herrat uskoi muutaman kerran jälkeen ettei hypitä. Eikä ole mitään kivaa kun esim. kuraisilla tassuilla hyppää ventovieraita kohti. Ai niin ja samalla kun käytät polvea niin tehosta keinoa EI sanalla . Tuon ikäinen on muutenkin pahimmassa uhma-iässä joten komennot vaan selväksi ja kunnolla kieltää kaikenlaisen riehumisen. EI sana käyttöön, äläkä anna koirasi riehaantua leenkaan. Se hakee tavallaan huomiota ja kokeile vaikka makupalojen antamista siinä vaiheessa kun alkaa riehua. Eli viet koiran huomioon muualle niin sille ei jää aikaa miettiä riehumista. Ja sit kun homma onnistuu niin pljon kiitosta ja kehuja. On hyvä vaikka välillä kokeilla lelujen kanssa leikkimistä ja taas makupaloja. Kokemusta on neljän kultsun kasvattamisen verran. Kultsu uros on aika hurja pakkaus jos ei aseta ollenkaan rajoja!!!
Usein toimiva keino on, ettei huomioi koiraa ollenkaan. Kun tätä ns. rituaalia toistaa aina, alkaa se pikkuhiljaa tehota. Meidänkin kultsi hyppi aluksi kamalasti, mutta nyt kun se on jo vuoden ja hyppiminen on vähentynyt huomattavasti.
... pitäisi vaan antaa! Onko sattunut tulla mieleen, että sopivasti osuessaan polvi voi aiheuttaa vakaviakin vammoja rintakehään?? No, sillä konstilla saa koiran takuulla olemaan hyppimättä sen aikaa, kun paranee.
Joo on ne koirat jokus kummia, kun ei meinaa päähän mikään upota. Tolla polvennastamisella, kun koira hyppii saatiin oman koiran hyppimiset loppumaan. Mutta kun sitä pitäisi treenata muittenkin kuin isäntien kanssa.. Se ei olekaan enää niin helppoa. Monilla kavereilleni sanoin aina, että törkätkää Pedun hypätessä hiukka polvella, mutta heikoin tuloksin. No se onneksi vanheni ja viisastui ajankanssa.
Tuskin kukaan joka koiria kouluttaa ammatikseen, käskee niin kovaa koiria polvellakaan pukkaamaan niin vammoja alkaa tulee!!! Polven nostamisella ja POLVELLA HAKKAAMISELLA on kuule aika suuri ero! Kyllä koiran kouluttaminen on todellista työtä ja jos niiden kanssa esim. kilpaillaan TOKO:a niin ei sinne viedä hakattuja koiria! Katsos kun koiran KOULUTTAMINEN JA ALISTAMINEN on kaksi aivan eri asiaa. Alistettu koira ei nääs tee enää mitään vaan makaa paniikissa ja koulutettu Rakastaa tehdä töitä! Ei kannata alkaa haukkua jos ei tiedä mistä puhuu!
Meidän kultaiselle ei tuo polven nostaminen auttanut, kaikista paras kun nopeasti väisti huomaamatta alta pois ja jätti koiran huomiotta. Myös tuota selättämistä käytettiin, mutta siitä koira villiintyi vain enemmän.