Rahan käyttö per päivä

Ilman raha

Paljonko ihmiset käytävät raha päivässä?

4

804

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaankin vaihtelee summat

      Varmaan aika yksilöllistä. Esim. työpaikkaruokailu voi maksaa jossain toisessa paikassa enemmän kuin toisessa.

    • ugga

      Eli 4-henk.perhe joku päivä helposti 300€ ja kun työt ovat oikein päällä ei mene muutamaan päivään yhtään rahaa.
      Käymme kaupassa n.3krt. viikossa ja silloin menee aina 50-150€ siinä on vähän vaatteita ja hygieniaa yms. ruuan lisäksi.
      Auton tankkaus kerralla n.100€ ja sitä ei tarvitse tankata kuin 2-3krt/kk baari/ravintolat osuvat vain vapaille ja kaikki muukin kulutus ,jos on tehnyt 14h työpäiviä niin ei viitsi enää missään käydä.
      Työpaikkaruokailut menevät tilistä suoraan eli niihin ei mene mitään päivittäin.

      Miten tuon sitten laskee ostanko ns. kaikki muutaman kerran viikossa ja jätän muut päivät ostamatta ja kulutan niitä ostoksia sitten kuiteskin joka päivä vai laskeeko kaiken tasapuolisesti...!?

      • hemuseklit

        Riippuu aika paljon, jos nyt ei lasket mitään vuokria yms. niin varmaan joku 10-30e menee päivässä,
        keskimäärin joku 20e varmaan.


    • M26+

      Pakollisiin kuluihin menee keskimäärin ~20€/päivä. Sen lisäksi saattaa mennä viikon aikana 5-50€ johonkin muuhun. Ja tietysti joskus sitten saattaa mennä päivän aikana vaikka satanen tai tonni, jos ilmaantuu tarve jollekin kalliimmalle.

      Olen esimerkiksi ottanut tavaksi syödä töissä omat eväät, ja kahvi kulkee mukana termospullossa. Säästää tolkuttomasti rahaa pidemmällä aikavälillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2373
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      838
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe