Onko ketään jolla vatsan liian täyteen syöminen aiheuttaa lisälyöntejä?
Tänään töissä söin aika tuhdin annoksen ruokaa ja noin vartin päästä alkoi armoton muljahtelu, lisäreitä tuli varmaan joka toisella lyönnillä.
Liiantäysi vatsa ja lisärit
11
3990
Vastaukset
- mieetiäää
verensokerit nousee liian ylös. Itse olen vähentänyt aika paljon hiilareita ja enää ei ole tarvetta syödä itseään ähkyyn. Verensokerimittari kannattaa hankkia.
Aamupaastot minullakin loistavat mutta syönnin jälkeen varsinkin jos on hiilareita niin sokerithan nousee turhan ylös.- niimääki
sitäkin tai sitten sitä että täysi vtsa painaa palleaa ja pallea taas sydäntä.
niimääki kirjoitti:
sitäkin tai sitten sitä että täysi vtsa painaa palleaa ja pallea taas sydäntä.
Saattaisi olla myös kieräjähermon (vagushermon) vaikutusta? Sitä kautta jotkut ruokailun jälkeen tulevat rytmihäiriöt syntyvät
- plimplom
A-J.Kaijanaho kirjoitti:
Saattaisi olla myös kieräjähermon (vagushermon) vaikutusta? Sitä kautta jotkut ruokailun jälkeen tulevat rytmihäiriöt syntyvät
no onko se sitte vaarallista? sydän muuten terve...
- mmmmmm
Kylläpä voisi olla tuota nimittäin mulla on ollu vähän onkkelmia tuon verensokerin nousujen takia ennenkin.
plimplom kirjoitti:
no onko se sitte vaarallista? sydän muuten terve...
Jos rytmihäiriö häiritsee elämää tai pitkittyy (useita tunteja tauotta), on syytä hakeutua kiireettömästi lääkäriin. Jos rytmihäiriö jatkuu tauotta vuorokauden tai jos käynnissä olevaan rytmihäiriöön liittyy hengitysvaikeuksia, tajunnan häiriöitä tai muita vastaavia vakavia oireita, on syytä hakeutua kiireelliseen hoitoon (päivystys).
Muutoin rytmihäiriöt ovat todennäköisesti vaarattomia.
Kiisto: en ole lääkäri enkä mikään asiantuntija. Jos olet epävarma, soita terveyskeskuksen neuvontanumeroon.- yllätys tuo mulleki oli
mmmmmm kirjoitti:
Kylläpä voisi olla tuota nimittäin mulla on ollu vähän onkkelmia tuon verensokerin nousujen takia ennenkin.
mulle mieleen kun itselläni tulee oireita muutaman naminkin jälkeen. Väsyttää ja jyskyttää ja vaihtelevasti muljahtelee. Joskus yksi siiderikin aiheuttaa sen, että yöllä herään kun sydän tuntuu lyövän helvetin lujaa. En enää juo.
Mulla paastoarvot aina tosi hyviäja siksi ei lääkärit ole moksiskaan, mutta ostin silti mittarin ja keräilen tuloksia. Vien ne sitten jonkun ajan päästä lekurille nähtäväksi.
Pelkkä pulla heitti verensokerit pariksi tunniksi yli 10. Saman tekee pari leipää!
En enää syö niin reippaasti perunoita yms. hiilareita vaan lisäsin kasviksia. Jos syön hedelmän niin otan jotain juustoa tai muuta hiukka rasvaista perään, ettei verensokeri nouse liian äkäisesti.
Itsellä ikää 40, eikä yhtään ylipainoa. Silti vaan sokerit tuppaa nousemaan.
- on että
täysi maha aiheuttaa rytmihäiriöitä. Minulla tosin ei muljauttele mutta alkaa ly mään taajempaan ja voimakkaita lyöntejä.
- mmmmnnnn
syömään pienempiä annoksia mutta sitä kun nälkäisenä mättää. Minulle kun ei maistu herättyäni mikään vaan puoliväkisin syön yhden voileivän 7aikoihin ja sitte kymmenen jälkeen on ruokatunti. Yks mikä auttais varmaan tuossa olis että söisi 9 aikaan toisen voileivän niin ei aiakaan sokereiden kautta tulisi niin kauheaa heittoa.
Näi olen minäkin joskus muistaakseni jostain lukenut että joillakin täysi vatsa provosoi lisäreitä ja taisipa siinä olla että hoikilla ihmisillä esiintyy eniten, olen itsekin aika laiha, eli vissiin on kysymys siitä että pallea ja mahalaukku painavat sydäntä. - dlsakjflas
mmmmnnnn kirjoitti:
syömään pienempiä annoksia mutta sitä kun nälkäisenä mättää. Minulle kun ei maistu herättyäni mikään vaan puoliväkisin syön yhden voileivän 7aikoihin ja sitte kymmenen jälkeen on ruokatunti. Yks mikä auttais varmaan tuossa olis että söisi 9 aikaan toisen voileivän niin ei aiakaan sokereiden kautta tulisi niin kauheaa heittoa.
Näi olen minäkin joskus muistaakseni jostain lukenut että joillakin täysi vatsa provosoi lisäreitä ja taisipa siinä olla että hoikilla ihmisillä esiintyy eniten, olen itsekin aika laiha, eli vissiin on kysymys siitä että pallea ja mahalaukku painavat sydäntä.Mulla alkaa armoton pamppailu ja lisärit, jos syön itseni ähkyyn. Kaikkein pahinta on jos on päässyt tulemaan liian nälkä ja sitten tyhjään mahaan syö... Yleensä tällaisissa tilanteissa yritänkin ensin ottaa tuoremehulasillisen tai puolikkaan banaanin ja sitten hetken kuluttua vasta syödä kunnolla.
Tuntuu, että mun keho vaan on sellanen että sitä pitää kohdella lempeästi. Ei saa tehdä mitään äkkiliikkeitä :)
- Anonyymi
En osaa sanoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637