uudet säännöt

Vaikuttavat hyviltä. Pitäisi varmaan ottaa käyttöön jo nyt suomessakin koska varmasti jatkossa otellaan niillä. Ainoa mikä jää EHKÄ pois on, että toisesta lahkeeseen tarttumisesta ei tule hansoku vaan vain varoitus.
3402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lahkeesta tarttuminen on jo nyt kielletty. Tarkoitit varmaankin otetta vyön alapuolelta.

Äänestä
  • No omaks onnekseni en tee sellasia heittoja missä pitäis kauheesti käydä jalkoihin, mutta onhan nää nyt aivan paskat säännöt! HEi oikeesti. eiks tarkotuksena oo karsia painiliikkeitä mut tässä karsitaan JUDOHEITTOJA. esim ihan kataguruma mitä tehään jopa katassa... , teguruma, morotegari? Jos nää on hyvät säännöt nii haluisin kyllä kuulla perusteluita? Miten muka voi tehä JÄRKEVÄSTI morotegarin jonku jatkon kautta. Ei mitenkään. siis jos puhutaan nyt kilpailutilanteesta... esim morotegari on just sellanen heitto mikä tehään suoraan alotuksesta... eli jos joku näitä sääntöjä pitää hyvinä uudistuksina nii saisinko perusteluita?

    Äänestä

  • onneksi ei muhun vaikuta surkeat säännöt:) kirjoitti:

    No omaks onnekseni en tee sellasia heittoja missä pitäis kauheesti käydä jalkoihin, mutta onhan nää nyt aivan paskat säännöt! HEi oikeesti. eiks tarkotuksena oo karsia painiliikkeitä mut tässä karsitaan JUDOHEITTOJA. esim ihan kataguruma mitä tehään jopa katassa... , teguruma, morotegari? Jos nää on hyvät säännöt nii haluisin kyllä kuulla perusteluita? Miten muka voi tehä JÄRKEVÄSTI morotegarin jonku jatkon kautta. Ei mitenkään. siis jos puhutaan nyt kilpailutilanteesta... esim morotegari on just sellanen heitto mikä tehään suoraan alotuksesta... eli jos joku näitä sääntöjä pitää hyvinä uudistuksina nii saisinko perusteluita?

    Vastausta pitää kysyä IJF:n päättäjiltä. He eivät lue tätä keskustelupalstaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JUDOKA kirjoitti:

Vaikuttavat hyviltä. Pitäisi varmaan ottaa käyttöön jo nyt suomessakin koska varmasti jatkossa otellaan niillä. Ainoa mikä jää EHKÄ pois on, että toisesta lahkeeseen tarttumisesta ei tule hansoku vaan vain varoitus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu