Jos ostaa risteilyn Tallinnaan, joka lähtee illalla Helsingistä, yö laivalla ja aamulla saapuminen Tallinnaan.
Risteilyyn kuuluisi paluumatka Helsinkiin, mutta entäs jos jääkin siitä Tallinnaan, eikä tule samalla risteilyllä pois.
Kontrolloidaanko sitä millään lailla? Tämä tulisi paljon halvemmaksi, kuin reittimatka. Ja aikataulukin sopisi paremmin lasten kanssa reissuiluun.
Risteilyltä pois tallinnassa
6
1268
Vastaukset
- hulahulahoo
Mikäänhän ei estä jäämästä Tallinnaan. Onhan matkustajia, joiden paluusuunnitelmat muuttuvat tai jotka eivät humalatilaltaan ehdi paluulaivaan. Nyt kiinnostaisi tietää mitkä liput ostatte paluumatkalle? Miten sen saisitte halvemmalla?
- vmr
Oikeastaan meidän aikatauluun sopisi paremmin, että voitaisiin olla yö laivalla ja aamulla päästäisiin Tallinnaan. Asutaan aika kaukana Helsingistä ja menomatka olisi lasten kanssa helpompi ja mukavampi ajella päivällä. Reittimatkalla johon otetaan hytti maksaa aikasta paljon enemmän. Paluu otetaan sitten reittimatkalla ilman hyttiä ja ajellaan yötä myöten kotio.
vmr kirjoitti:
Oikeastaan meidän aikatauluun sopisi paremmin, että voitaisiin olla yö laivalla ja aamulla päästäisiin Tallinnaan. Asutaan aika kaukana Helsingistä ja menomatka olisi lasten kanssa helpompi ja mukavampi ajella päivällä. Reittimatkalla johon otetaan hytti maksaa aikasta paljon enemmän. Paluu otetaan sitten reittimatkalla ilman hyttiä ja ajellaan yötä myöten kotio.
tuolta punaisilta laivoilta. Lähtö illalla, aamulla Tallinnaan, paluulähtö illalla. Ei paha hintakaan.
- tuula**
Joskus oli sellaisia ristelilyjä ettei niistä päässyt maihin, laiva vain seisoi satamassa. Voi olla että se on jo mennyttä aikaa mutta paras varmistaa.
- ei sovellu tapaukseen
Kyllä semmoisia risteilyjä on edelleen eli kaikki ne risteilyt, joissa laiva vain piipahtaa satamassa. Esim. miniristeilyt Turusta Tukholmaan. Ongelmaa ei tuota se, etteikö laivasta oikeasti pääsisi pois, sen kun kävelee vain laivasta poistuvien reittimatkustajien joukossa. Ei sitä kukaan kyttää. Mutta hankaluudet alkavat, jos sellaiselta maissakäynniltä yrittää takaisin laivaan, kun lipun mukaan olet risteilymatkustaja, jonka ei olisi pitänyt siellä maissa käydäkään. Jos nyt kenenkään mieleen juolahtaisi juosta maihin ja takaisin siinä tunnissa tai vastaavassa, jonka laiva satamassa on.
Aloittajan tilanteeseen se ei liity, koska kukaan ei tosiaan estä kenenkään laivasta poistumista. Jos aloittaja haluaa maksaa risteilystä ja jäädä toisessa päässä pois, ja maksaa reittihinnan paluumatkasta, niin se kyllä onnistuu. Tuleeko oikeasti halvemmaksi, sitä en tiedä, mutta lienee katsonut hinnastoja, kun sellaista suunnittelee.
- Anonyymi
Pakokauhua
... junat höyryävät jo Kouvolan asemalla, ratapihoille kasataan vaunujonoja ja maasta karkaavat kyselevät pelkkiä meno ja paikkalippuja. Lipunmyyjä ei vain tiedä, minne laiva voi mennä, missä on satama tai lentokenttä joka ei ole jo vallattu.
Karmeaa ja työläiset lähestyvät jo satamaa… ja junat höyryävät Kouvolan asemalla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️871863Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1571331YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä681141- 651012
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan82941Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli87862Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.128850Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029836Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.47827- 57810