Nyt kun nämä järjettömät uudet lait astuvat voimaan ja jo pienestä ylityksestä napsahtaa sakko, niin kysynkin paljon työn puolesta vuodessa autoileva millaisia rangaistuksia mahtaa olla luvassa jos ajan ilman korttia? Nyt siis unohdetaan kaikki järjettömät ylinopeudet, kännissä ajot ym "oikeat" laittomuudet. Ajokielto varmasti pidentyy ja pidentyy ja jonkinlaisia sakkojakin kertyy, mutta voiko tuosta seurata esimerkiksi vankeutta?
Kortitta ajo?
GGHGDSFSF
3140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ensiksi korjaus, mitään uutta lakia ei ole säädetty, poliisi käyttää kyllä samaa lakia, joka säädettiin jo v. 1981.
Vain käytäntö muuttuu.
No, joo. Ensimmäisestä kortitta-ajosta tulee 20 päiväsakkoa, edellyttäen ettei sinulla ole koskaan korttia ollutkaan. Jos on ollut kortti, mutta olet ajokiellossa, niin silloin pohjat ovat 30 päiväsakkoa, mikäli käry käy.
Jokaisesta kärystä sen jälkeen lisätään päiväsakkoja neljällä, kunnes tullaan tuohon 6-7 käryyn. Silloin ei enää sakkoja ryhdytä kirjoittamaan, vaan laaditaan pöytäkirja, joka toimitetaan syyttäjälle. Syyttäjän syytteestä tulee ensin ehdollista vankeutta, mutta muutaman ehdollisen jälkeen nekin loppuvat ja joutuu istumaan. Mm. erään vähemmistöryhmän edustajia istuu vähän välillä linnatuomioita jatkuvasta kortitta-ajosta.
Jos työn vuoksi autoilet paljon, niin miksi et noudattaisi rajoituksia? Se on ihan helppoa, siihen pystyy jopa semmoinenkin, joka ei aja työkseen!
Sitäpaitsi, jos ei piittiksestä tai törkyvaarantamisesta ole kyse, niin "tavallisia" ylinopeuksiahan saa olla monta, ennen kuin kortti menee hyllylle = helppo välttää!
Haloo, ei niitä nyt niin kovin montaa ylinopeutta.
Kolme vuodessa tai neljä kahdessa vuodessa. Lyhytaikaisella kortilla kaksi vuodessa tai kolme neljässä.