"Kansan talo, nykyinen parlamenttitaloRomanian parlamenttitalo (romaniaksi Palatul Parlamentului), alkuperäiseltä nimeltään Kansan talo (Casa Poporului), joskus myös tasavallan palatsi (Casa Republicii) on Romanian entisen diktaattori Nicolae Ceauşescun aikana rakennettu rakennus Bukarestissa.
Rakennustyöt aloitettiin 1984. Rakennus sijoitettiin entisen kukkulan paikalle Centrul Civicin ja Unirii-bulevardin länsipäähän. Suurella koollaan se jakaa kaupungin keskustan käytännössä kahtia. Rakennuksesta oli alun perin tarkoitus tulla Nicolae Ceauşescun palatsilähde?. Palatsi oli juuri valmistumassa 1989, kun Ceauşescut syrjäytettiin ja teloitettiin.
Rakennus on kooltaan 270 m kertaa 240 m ja 86 m korkea ja ulottuu 92 m maan alle. Sen lattiapinta-ala on 330 000 neliömetriä, siellä on 1 100 huonetta, 12 maanpäällistä kerrosta ja kuusi kellarikerrosta. Guinnessin ennätysten kirja laskee sen toiseksi suurimmaksi rakennukseksi Pentagonin jälkeen ja tilavuudeltaan kolmanneksi. Sitä suurempia pinta-alaltaan ovat kuitenkin Sears Tower ja Cœur Défense.
Parlamenttitalo on sisustettu ylellisesti. Rakennukseen käytettiin 3 500 tonnia kristallia mm. 480 kattokruunuun. Sisukseen on käytetty puuta, terästä ja pronssia. Romanian parlamentti muutti rakennukseen 1994 ja senaatti 2004 oltuaan aiemmin entisessä kommunistisen puolueen keskuskomitean rakennuksessa. Rakennuksessa on myös lukuisia eri tarkoituksiin käytettyjä luentosaleja ja näyttelytiloja"
Lähde: http://fi.wikipedia.org/wiki/Romanian_parlamenttitalo
Kotkan asukkaat ! - tiesittekö että
Ylikulttuurisihteeri
3
146
Vastaukset
- parlamentului
no nyt tiedän. Kiitos sulle !
- Lehti
Tosi tärkeää tietoa kotkalaisille, että pääsisi oikeat asiat unohtumaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815