Raskaus 15. viikolla. On alkanut ärsyttämään entistä enemmän se, että mieheni käy vähintään 2-3 kertaa viikossa parilla... Baareissa hän ei sinänsä viihdy (siellä aikaansa vietä viikonloppuisin pikkutunneille asti), eikä tosiaan ota kuin sen kaksi tai kolme, mutta jostain syystä minua ahdistaa tuo suht usein parin ottaminen. Olenko kohtuuton, kun en voi "sietää" tuollaista? Raskaus on tietysti herkistänyt minua ja toisinaan tuleva pelottaa.. Ja pari existäni ovat olleet sellaisia, että on se alkoholi maistunut aika lailla ja jonkin verran on huonoja muistoja... Muuten mieheni on aivan ihana, huomaavainen ja 110% mukana vauvan odotuksessa jne.jne.jne.
Muilla vastaavaa...? "Nipotanko" turhasta, olenko kohtuuton? En kuitenkaan halua yrittää muuttaa ketään, vaikka sitä olen osittain tiedostamattani jo tehnytkin...? Pitäisikö olla onnellinen kaikesta hyvästä, mitä minulla on ja olla valittamatta "turhista"? Voisivathan asiat olla paljon huonomminkin...... Mielipiteitä!
Muilla vastaavaa...? "Nipotanko" turhasta, olenko kohtuuton? En kuitenkaan halua yrittää muuttaa ketään, vaikka sitä olen osittain tiedostamattani jo tehnytkin...? Pitäisikö olla onnellinen kaikesta hyvästä, mitä minulla on ja olla valittamatta "turhista"? Voisivathan asiat olla paljon huonomminkin...... Mielipiteitä!
Vastaukset 10
Vanhimmat
kohtuuton. Itse en voisi myöskään sietää vastaavaa tissuttelua. Se on mielestäni äärimmäisen ärsyttävää.
Haluaisitko itse 2-3 kertaa viikossa itsellesi pari tuntia laatuaikaa yksin? Olisiko se kohtuuton vaatimus miehesi mielestä?
Odotapa vaan kun lapsi syntyy, kaipaat itsekin omaa aikaa. Anna miehen käydä nyt kun se on vielä mahdollista (kun ei kerran mistään ryypiskelystä ole kyse), ja vaihdatte osia sitten kun vauva syntyy.
kannattaa miehen antaa käydä.. hän tarvitsee juttuseuraa vauva asioissa niinkuin sinäkin. Huomata asiasta enemmän lähempänä vauvan laskettua aikaa, ettei vauvan syntymän jälkeen meno voi todellakaan jatkua samana. Ja varsinkin kun lapsi kasvaa pitää olla esimerkkinä.
Itse olen rv 11 ja mua ärsyttäis, jos mun mieheni kävisi monta kertaa viikos olusilla. Mieheni kyllä nauttii niitä olusia kotosalla, mutta parempi vaihtoehto se on ja huomattavasti halvempikin. Toki se on ok, että joskus käy viihteellä, mutta noin tiuha tahti on kyllä munkin mielestäni kohtuutonta!
kohtuuton. Anna toisen mennä.
Tottakai on kiva antaa miehen mennä nyt vielä kun voi, mutta en kyllä varmaan hyväksyisi tuollasta tissuttelua! Kerran viikossa pari kaljaa on vielä ihan ok mun mielestä, mutta miksi sitä olutta pitäisi edes joka viikko ottaa? Voi käydä myös kahvilla?
Joo kuulostan tiukkapipolta, mutta mulle alkoholi ei ole koskaan ollut arjessa mukana. Se on kuulunut juhlaan tai hemmotteluun. Vähän niinkuin karkkikin :D
En itse ainakaan olisi pitänyt siitä, että mies olisi useana päivänä viikossa käynyt parilla baarissa. Meillä ne parit otetaan saunan jälkeen omalla sohvalla. Jos nyt kerran viikossa käy esim. töiden jälkeen niin se voisi olla ok. Ei niinkään sen alkon ottamisen takia vaan sen, ettei sen tulevan isukin paikka minusta ole siellä baarissa joka ilta. Mutta ole onnellinen, että muuten on mukana hyvin ja sano, että sua vähän tympii tuo baarittelu niin ehkä hän miettii uudelleen ensi kerralla.
Itse olen raskaana viikolla 23 ja tuo alko-asia on hiertänyt ajoittain minun ja mieheni välejä. Kiva minä ajattelee, että menköön nyt kavereiden kanssa vielä kun "voi", ei niin kiva minä raivoaa, että onko pakko nyt mennä. Mietin omalla kohdallani tuota asiaa, että miksi se raivostuttaa minua niin paljon, että mies ottaa parit oluset silloin tällöin kavereidensa kanssa. Kai minä vain pelkään, että se parilla käynti on tärkeämpää kuin minä ja tuleva vauva. Tiedän että se ei ole niin, mutta näissä hormoneissa kaikki tuntuu niin musta valkoiselta. ;-) Kai myös haluaisin itsekin käydä parilla oluella kavereiden kanssa ja mies voisi kotona odottaa vauva mahassa. Mutta mahdotontahan tuo on. Ratkaisimme asian siten,että minä lähden myös mukaan, jos haluan (meillä on samoja kavereita), ihan piristävää välillä! Alkuvaiheen ramppailu on nyt jyrkästi vähentynyt ihan mieheni puolelta ja vapaaehtoisesti: hän sanoi, että nyt kiinnostaa ihan muut asiat, kuin baarit.
juttuseuraa ja kavereita voi ja pitää olla ilman alkoholiakin. tosta 2-3 x päivässä tulee vielä tapa joka johtaa alkoholismiin
siis 2-3 x viikossa...