Eli jos vuokraan asunnon itselle eestistä ja muutan kirjoille sinne niin voinko omistaa auton, joka on eestin rekisterissä ja ajella sillä suomessa?? En aio myöskään luopua omasta omistusasunnosta Suomessa.
Onnistuuko??
Asunto ja auto eestistä
10
1135
Vastaukset 10
- vastailevainen
Voithan sinä muuttaa ja ajella sillä ulkomaille rekisteröidyllä autolla, mutta kotimaassa oleskeluajalle ja täällä ajamiselle on kovasti rajoituksia. Muistaakseni voit olla max. 3 kk vuodessa Suomessa ja sama koskenee autoakin. Muistelen, että sitä autoa ei Suomessa saisi muut kuin sinä ajaa.
Asiasta saat tietoa esim. verottajalta.- porsaanreiän kaivaja
Eikö tuossa tullut joku muutos sen aiotun kemikaaliviraston takia, että nyt saakin ajella työtä varten Suomessa jopa 6 vuotta yhteen menoon. Turistiauto-oikeushan on 180 päivää vuodessa.
Paljonhan Tallinnassa suomalaisia asuu.
- JUSTERS
EI ONNISTU...SINULLA EI VOI OLLA TÄÄLLÄ VAKITUISTA ASUNTOA JA VAKITUISTA TYÖPAIKKAA SUOMESSA
VIIMEISTÄÄN VUODEN KULUESSA ONN AUTO REKISTERÖITÄVÄ SUOMESSA- 16+20=36
Asun Virossa, mutta työni teen suomalaiselle firmalle netin kautta. Veroni ja henkilösivukuluni maksetaan Suomeen. Olen Suomen kansalainen, mutta minulla on myös virolainen ID-kortti. Autoni ja moottoripyöräni ovat Viron rekisterissä, mutta vene ja venetraileri ovat Suomen rekisterissä.
- Jeo100
Itse asun virossa ja ajan kaikki Suomi matkat eesti autolla.
Ei siinä sen ihmeempää, Suomi on kyllä typerä paikka noiden verojensa kanssa. Eestissä yritysverokin on tuloksesta 0 prosenttia, revi siitä. - jeo 4
Näin on valitettavasti, kun vielä palkasta yli 30 % pitää nolla veroa sopivana, niin eipä siinä valtio voi palveluja tarjota. Revi siitä.
- Virossa ei saa?
Mitä nämä suomipalvelut ovat? Mikä niistä on sellaista ja ainutlaatuista, mitä Virossa ei saa?
- vinkinheittäjä
"Mitä nämä suomipalvelut ovat? Mikä niistä on sellaista ja ainutlaatuista, mitä Virossa ei saa? "
Perusta perhe ja hanki lapsia. Ehkä se sitten vähitellen selviää sinullekin.
- millituas
Näinhän se menee että ei sitä ulkomaankilpistä autoa saa käytellä meilläpäin putkeen kuin korkeintaan puolisen vuotta. Vaikka miten olis firman auto ja firma ulkolainen. Jos kärry on pääasiassa Suomessa ajossa niin rekisteröinti Suomeen on edessä. Kaikkihan me laitettas firma Viroon, niin helppoa se olisi kun siellä muutenkin käydään. Tai vielä parempi Venäjälle.
Toinen juttu jos oleilet siellä tosiaan ja vain silloin tällöin käyt täällä, ihan vapaasti. Kannattaa pitää kirjaa. Voi joku kysellä. - JepuliJee
Eipä kukaan seuraile kauanko pidät Virolaista autoasi Suomessa vaikka se aika saisi periaatteessa ollla vain 6kk vuodessa, ellei sitten ilkeämielinen naapurisi. Toista se oli ennen kuin rajalla oli kunnolliset tullimiehet.
Tuntuu ainakin pääkaupunkiseudulla olevan varsin paljon noita Viron rekkarissa olevia autoja ja ei ne tosiaankaan kaikki ole mitään raksaduunareiden autoja, vaan kalliimman sorttisia menopelejä. Jotkut ovat varmaankin huomanneet tämän porsaanreijän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1581466Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551053Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.180691- 43681
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah199638Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63585- 40516
- 30464
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on52457Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23449- 31431
Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26430Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53427Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi25415- 37412
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal159399Valtiomies puhuu?
"Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. –77384- 19384
- 6383
- 27380