Kirsti Ellilä

Onko Teille tuttu kirjailija, arvon palstalaiset? Hänen bloginsa Kirjailijan häiriöklinikka on yleensä hykerryttävää luettavaa. Tosin joskus hänen jatkuva valittamisensa eri asioista tuntuu raskaalta. Anteeksi vain.
Mielestäni Ellilä on jotenkin jäänyt "pimentoon" kirjajulkisuudessa. Aivan suotta! Ehkä häneltä puuttuu itsensä tyrkyttämisen taito, joka joillakin muilla tunnetuilla kirjailijoilla tuntuu olevan hallussa.
Ellilä taitaa olla tunnetuin uutuuskirjastansa Pappia kyydissä, joka kertoo naispappeudesta. Mielenkiintoinen persoona, vaikken ole koskaan häntä tavannut. Kirja tutustumisen arvoinen.
18855
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

teoksensa olen lukenut, minun makuuni liian heppoisia. Sellaisia harmittomia joita lukiessa aivot voi laittaa narikkaan.

Äänestä

Minä en kyllä viitsisi lukea lähes kahtakymmentä kirjaa kirjailijalta jonka teokset ovat liian heppoisia minun makuuni. Niin monta kirjaa Ellilältä on nimittäin tullut. Olen itse lukenut hänen nuortenkirjojaan ja ne pelastivat minut monelta pahalta. Pitääkin tutustua hänen aikuisten tuotantoonsa, se on itseltäni jäänyt vähän pimentoon. Samaa mieltä, kiinnostava persoona ja kirjailija!

Äänestä
  • on parhaita. Olen nauranut niitä kippurassa.

    Äänestä

Ellilä kirjoittaa aikuisille kioskikirjallisuutta. Olen lukenut vain yhden hänen kirjoistaan (Pelastusrenkaita, joka on omaan makuuni liian kevyttä luettavaa). Ellilän lastenkirjojen hyvän maineen vuoksi menin hänen työväenopiston kirjoituskurssilleen. Petyin, koska opetuksen taso oli häpeällisen huono. Ellilä on blogissaan mukavampi ja reilumpi kuin livenä.

Äänestä

Antoko Kirsti kriittistä palautetta?

Äänestä
  • Ei Ellilä osaa antaa kunnollista palautetta. Kriittisyyttä arvostan, jos kritiikki on ammattitaitoista. Kirjailija Taina Teerialho on taitava opettamaan.

    Äänestä

Kyllä osaa. Harvoin sitä saa yhtä hyvin palautetta kuin hänen kurssillaan. Hänen huumorinsa on myös piristävää (sekä suullisesti että kirjallisesti. :)

Äänestä

Ärhäkkä ja ittiään täynnä.

Äänestä

Ettekö yhtään häpeä haukkua nimettöminä ihmistä nimellä?

Äänestä
  • Samaa hämmästelen minä. Nimimerkin takaa haukutaan nimellistä. Käsittämätöntä lapsellisuutta.

    Äänestä

  • öoiug kirjoitti:

    Samaa hämmästelen minä. Nimimerkin takaa haukutaan nimellistä. Käsittämätöntä lapsellisuutta.

    Mitäs te täällä nimettöminä arvostelette kommentoijia? Ellilää on moni arvostellut nimelläkin. Kritiikki on sallittua.

    Äänestä

En tykänny opetuksesta. Tunneilla liikaa ihan pelkkää hiljaisuutta. Hän ei osaa antaa palautetta vaan eksyy saman tien koko aiheesta höpöttämään jotain ihan muuta asiaa. Huonokin kritiikki on parempaa kuin tollanen turha höpötys.

Äänestä
  • En ole käynyt Ellilän kursseilla enkä mene. Yhden hänen kirjoistaan, nimeä en muista olen lukenut, tai siis yritin lukea eli luin kursorisesti. Jotain naispappia se kuvasi, nainen oli muka äkkiä hyvin radikaali, kun vastusti miestään.

    Blogissa kävin joskus, siellä oli pelkkää Turkua (kaunis paikka ja pidän kovasti), mutta ihmettelen ihmistä, joka puhuu asuinkaupungistaan ikään kuin ei olisi koskaan käynyt missään muualla. Ja sitä uskonnollista höpötystä. Muusta höpinästä puhettakaan. Sittemmin kai pisti bloginsa kiinni tavallisilta pulliaisilta, sinne pääsee vain persposkien nuolijat.

    Vaikutti blogissa 80-vuotiaalta, vaikka on minua aika tavalla nuorempi.

    Äänestä

Mä en ol koskaa käyny yhrelläkkää kirjotuskurssill ja ole jo sentä kirjailija.
Mitä varte semssi täyty käyr?

Äänestä

Ellilä on hyvä kirjailija. Paljon korkeammalla tasolla kuin nämä julkisuutta nuolevat lahjattomat typerykset.

Äänestä
  • Ei ole olemassa käsitteitä hyvä ja huono. Eikä kannata puhua lahjattomista typeryksistä, jos aikoo keskustella asiallisesti, vaan purkaa suki se, mitä yrittää sanoa.

    Kuten täällä aiemmin todettiin, Ellilä rajoittui blogissan hyvin paljon pelkkään Turkuun ja sen ympärillä pyörimiseen, mutta ei niin positiivisella tavalla kuin esimerkiksi Reijo Mäki. Minua sulkeutuneisuus häiritsi. Lopetin kirjoittamisen blogissa, siis vastailun, joitain vuosia sitten. Ellilän tekstejä olen silmäillyt, en tykkää. Eivät vain ole minua varten, mutta kuka tykkää senkaltaisesta viihteestä, niin sitten voi olla ok. En osaa edes analysoida niitä sen tarkemmin, en vain pitänyt kirkollisista aihepiireistä, siinä kai syy, miksi en tehnyt muuta kuin selasin kirjastossa.

    Tuo, että heitettiin Ellilän vaikuttavan 80-vuotiaalta, johtunee hänen ulkonäöstään ja juuri näistä kirkollisista aihepiireistä. sekä siitä pysymisestä yhdellä paikkakunnalla.

    Äänestä

Ihmeellistä höpinää täällä. Olen mennyt Ellilän kursseille nimenomaan hänen mahtavien kirjojensa vuoksi. Hän on todella taitava kirjoittaja ja osaa myös sekä kannustaa, että olla sopivan kriittinen. Hänen ohjauksessaan on tullut myös merkittäviä läpimurtoja, esimerksi Tommi Kinnunen on kiitellyt nimenomaan Ellilän kurssia oman teoksensa onnistumisesta. Itsekin sain kustannussopimuksen, kun jaksoin kuunnella Ellilän palautetta herkällä korvalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poika ja kahvikuppi kirjoitti:

Onko Teille tuttu kirjailija, arvon palstalaiset? Hänen bloginsa Kirjailijan häiriöklinikka on yleensä hykerryttävää luettavaa. Tosin joskus hänen jatkuva valittamisensa eri asioista tuntuu raskaalta. Anteeksi vain.
Mielestäni Ellilä on jotenkin jäänyt "pimentoon" kirjajulkisuudessa. Aivan suotta! Ehkä häneltä puuttuu itsensä tyrkyttämisen taito, joka joillakin muilla tunnetuilla kirjailijoilla tuntuu olevan hallussa.
Ellilä taitaa olla tunnetuin uutuuskirjastansa Pappia kyydissä, joka kertoo naispappeudesta. Mielenkiintoinen persoona, vaikken ole koskaan häntä tavannut. Kirja tutustumisen arvoinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu