Yhden korkeakoulupaikan säännös ERI lukuvuosina?

palikkainssi:)

Jostakin täältä keskusteluista bongasin vastauksen, josta sai sellaisen käsityksen, että kun vuoden jälkeen siitä kun on vastaanottanut korkeakoulupaikan voi ottaa vastaan toisen paikan, riittää poissaolevaksi ilmoittautuminen omasta koulusta. Onko tämä mahdollista? Kuulostaa hieman epäuskottavalta, kun on kerran tuo yhden korkeakoulupaikan säännös, niin miksi sitä sitten saisi vuoden jälkeen pitää kaksi itsellään.. On varmaan pakko erota koulustaan, jos uutta korkeakoulupaikkaa tahtoo?

Itse olen AMK:ssa ja tämä on kakkosvaihtoehto, sillä yliopisto on aina tuntunut kiinnostavammalta vaihtoehdolta ja haluaisin hakea uudestaan sinne. Silti epäilyttää, että jos pääsen ja vaihdan sinne, jäänkin katumaan. En tiedä, mikä todella kiinnostaa ja jos yliopisto ei olekaan se juttu, onko mitään mahdollisuuksia enää palata takaisin tälle AMK-linjalle?

5

1051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • R-iina

      Todellakin näin on, että voit ottaa vastaan toisen korkeakoulupaikan jonain muuna lukuvuotena. Tuo yhden korkeakoulupaikan säännös estää sinua ottamasta vastaan useampaa korkeakoulututkintoon johtavaa opiskelupaikkaa SAMANA lukuvuonna. Katsohan tuolta lisää:

      http://www.koulutusnetti.fi/?path=yhden_korkeakoulupaikan_snns

      • Voluta

        "kun on vastaanottanut korkeakoulupaikan voi ottaa vastaan toisen paikan, riittää poissaolevaksi ilmoittautuminen omasta koulusta. Onko tämä mahdollista?"

        Kuten yllä jo kerrottiin, jokaisena lukuvuotena voi ottaa vastaan uuden korkeakoulupaikan ja pitää myös entisensä. Eikä kummassakaan tarvitse tällöin ilmoittautua poissaolevaksi, ellei halua. Korkeakoulupaikkoja voi lähteä vaikka keräilemään, vähän niin kuin postimerkkejä, ja sitten vertailla muiden harrastajien kanssa.


    • Kaksi tutkintoa haaveissa.

      Eli kuten tässä sanottu, voit olla hyvin läsnäolevana useammassa korkeakoulupaikassa, kunhan olet vastaanottanut ne eri lukuvuosina.
      Eli minullakin tilanne, että aloitin yhdessä ammattikorkeakoulussa, vuoden päästä halusin vaihtaa paikkakuntaa, hain toiseen kouluun samalle alalle. Kun olin päässyt sisään jätin paikkani ensimmäisessä, mutta hetken olivat samaan aikaan. Tämä siksi, että selvitin ensin mm. hyväksiluvut kuntoon.
      Nyt kun olen valmistumassa ensi keväänä otin vastaan yliopistopaikan ja opiskelen nyt molemmissa samaan aikaan. Tämä myös siksi, että opintotukikuukaudet eivät riitä kahteen tutkintoon, mutta nyt kun opiskelen molempia samaan aikaan, saan toisen kuukausilla jo toista hyvään alkuun.

    • ?

      Palstan otsikossa on teksti "Tavoitteena lisensiaatin- tai tohtorintutkinto? Keskustele akateemisista jatko-opinnoista."

      Miten aloituksesi kuuluu tähän aihepiiriin?

    • lhklhiluj

      Kiitos vastauksista kaikille! Yritin googlata ja vaikka mitä, mutta kun ei oikein hyvää hakusanaa keksinyt niin ei mitään tuloksiakaan tullut. :)

      Ja ANTEEKSI palstan valinta, tiedän, että se on VÄÄRÄ. Täällä näytti olevan paljon muitakin, jotka kyselivät lukion jälkeisistä jatko-opinnoista yliopistossa, joten ajattelin, että siinä sivussahan tämäkin menee. Ja löytyihän täältä halukkaita vastaajia ;) Olen kuitenkin syvästi pahoillani sinulle aiheuttamastani harmista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2941
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      41
      2911
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      64
      1471
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe