Hei,
Perinnönjaossa minulle tuli sellanen huonekalulaatikko joka sisälsi multaa(pusseja) ja pari kukkasipulia.
Toinen kukkasipuli oli kokonaan kuivunut, joten heitin sen pois. Toinen sipuli oli työntämässä jo jotain varrtta ja jäinkin miettimään, että mikähän kasvi mahtanee olla kyseessä. Sipulilla oli lilan väriset ulkokuoret ja koko ei ollut ihan niin iso kuin amarylliksellä, mutta mistä tietää oliko juuri se.
Pistin kasvin purkkiin, hieman multaa ja pistin päälle tumman muovipussin. Kiikutin lopussa parvekkeelle.
Mikähän mahtanee olla kyseessä ?
3
939
Vastaukset
- puutarhaaja
Hyasintin sipulilla ainakin on violetin väriset ulkokuoret. Jos sipulissa riittää voimaa niin se saattaa lykätä kukan joulun tienoilla. Pimentävä muovipussi on hyvä, mutta kurkkaa välillä ettei kasvi ala homehtua. Kun ja jos parvekkeella alka olla pakkasta, nosta kasvi sisälle ja kastele kunnolla. Kohta puoliin pitäisi kukkavarren alkaa tunkea esiin.
- Pienpuutarhuri
Hei,
Katselin googlella myös hyasintin sipulia, mutta juuri sitä ei löytynyt, mutta uskon sen mitä kerroit. ;) En muistanut enää millanen sipuli hyasintilla on.
Hienoa että annoit myös ohjeen mukaan. Taidanpa mennä kurkkiin mitä sipuli on mieltä. :)...onneksi parvekkeen lattia on puinen, että sipuli ei saa liian kylmää jos se olisi betonia.
Kiitos paljon. ;) - Pienpuutarhuri
Hei,
Nostin pois sen kuukausi sitten parvekkeelta sisälle. Lisäsin hieman vettä ja pistin taas sen hieman pimeeksi ja laitoin sen kirhjahyllyn nurkkaan joka on varjossa.
Tänään sitten kurkkasin että oko se vielä elossa, no kyllä oli ja oli lisäksi työntänyt toisen "varren" näkyviin. odotellaan miten käy. ;))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998