Lasikuituveneen maaliongelma

maali???

Kunnostelen tässä vanhaa lasikuituista soutuvenettä.Suuremmat reiät paikattu matolla ja hartsilla.Pienemmät kitillä.
Pohjamaaliksi vedin Bilteman epoksiprimerin.
Pintaan tuli Packkemin Topcoat maali.Siveltimellä vedetty molemmat.
Nyt ongelma,kun topcoatti ei tahdo kuivua.Vuorokausi lähes kulunut ja maali märkää.
Kovetetta 1kg:n purkkiin n.15-20g,eli pitäs olla ok.
Onko tuolla maalilla niin pirun pitkä kuivumisaika,vai menikö tuossa joku vaihe ihan persiilleen?
Auttakkee viisaammat!

3

524

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimim...

      Kuulostaa siltä, että joku homma on nyt kussut, koska normaalisti toppis alkaa kovettua jo tunnissa. Kovettajaa olet kuitenkin laittanut ihan oikein, joten vika on jossakin muualla. Olettaisin, että olet vetänyt toppikset reilusti yli 10 asteen lämpötilassa, joten silloin lämmönkin pitäisi riittää.

      Ainoa mikä tulee mieleen, että hartsia ei ole sekoitettu kunnolla. Itse otin kerran isommasta hartsipytystä ainetta, enkä vaivautunut sekoittamaan pyttyä ensin. No, seurauksena oli se, että satsi ei kovettunut kunnolla, vaikka kovettajaa sekoittaessa vatkasin hartsia kunnolla.

      Täällä joku muukin on muuten raportoinut, että toppis ei olisi kovettunut kunnolla epoksin päälle. Yleensähän epoksin ja toppiksen yhteensopivuus pitäisi tarkastaa, mutta olen aina luullut, että tässä on kyse lähinnä tartunnasta, eli kyllä sen gelcoatin pitäisi aina kuitenkin kovettua, ainakin mikäli pohjalla oleva epoksi oli kovettunut ennen toppiksen vetoa.

      mene ja tiedä....

    • Soutaja sorsa

      Onko niin että pintaan vetämästäsi maalista puuttuu parafiini joka tarkoittaa sitä että se ei tule koskaan kovettumaankaan. (eli olet hankkinut gelcoatia etkä topcoatia)

      Toinen juttu on että epoksiprimeri vedetään normaalisti vasta topcoatin päälle. (takoituksenahan on estää veden imeytyminen topcoatiin ja sitä kautta laminaatteihin)

    • lämpöä?

      Jos olet nyt syyskylmillä 5 asteen lämpötilassa turannut 1,5% kovettajamäärällä niin kuivumiseen tarvittava kemiallinen reaktio ei käynnisty. Lämpöä sais olla vähintään 15 astetta.

      Toinen juttu on toi Biltsun epoxi alla. En tiedä miten pitkään toppari sen päällä pysyy, ei varmaan yhtähyvin kun paljaassa kuidussa. Tais olla vähän turha kerros.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      120
      1187
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1150
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      621
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      558
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      531
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      513
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      485
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      461
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      452
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      426
    Aihe