Lasikuituveneen maaliongelma

maali???

Kunnostelen tässä vanhaa lasikuituista soutuvenettä.Suuremmat reiät paikattu matolla ja hartsilla.Pienemmät kitillä.
Pohjamaaliksi vedin Bilteman epoksiprimerin.
Pintaan tuli Packkemin Topcoat maali.Siveltimellä vedetty molemmat.
Nyt ongelma,kun topcoatti ei tahdo kuivua.Vuorokausi lähes kulunut ja maali märkää.
Kovetetta 1kg:n purkkiin n.15-20g,eli pitäs olla ok.
Onko tuolla maalilla niin pirun pitkä kuivumisaika,vai menikö tuossa joku vaihe ihan persiilleen?
Auttakkee viisaammat!

3

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimim...

      Kuulostaa siltä, että joku homma on nyt kussut, koska normaalisti toppis alkaa kovettua jo tunnissa. Kovettajaa olet kuitenkin laittanut ihan oikein, joten vika on jossakin muualla. Olettaisin, että olet vetänyt toppikset reilusti yli 10 asteen lämpötilassa, joten silloin lämmönkin pitäisi riittää.

      Ainoa mikä tulee mieleen, että hartsia ei ole sekoitettu kunnolla. Itse otin kerran isommasta hartsipytystä ainetta, enkä vaivautunut sekoittamaan pyttyä ensin. No, seurauksena oli se, että satsi ei kovettunut kunnolla, vaikka kovettajaa sekoittaessa vatkasin hartsia kunnolla.

      Täällä joku muukin on muuten raportoinut, että toppis ei olisi kovettunut kunnolla epoksin päälle. Yleensähän epoksin ja toppiksen yhteensopivuus pitäisi tarkastaa, mutta olen aina luullut, että tässä on kyse lähinnä tartunnasta, eli kyllä sen gelcoatin pitäisi aina kuitenkin kovettua, ainakin mikäli pohjalla oleva epoksi oli kovettunut ennen toppiksen vetoa.

      mene ja tiedä....

    • Soutaja sorsa

      Onko niin että pintaan vetämästäsi maalista puuttuu parafiini joka tarkoittaa sitä että se ei tule koskaan kovettumaankaan. (eli olet hankkinut gelcoatia etkä topcoatia)

      Toinen juttu on että epoksiprimeri vedetään normaalisti vasta topcoatin päälle. (takoituksenahan on estää veden imeytyminen topcoatiin ja sitä kautta laminaatteihin)

    • lämpöä?

      Jos olet nyt syyskylmillä 5 asteen lämpötilassa turannut 1,5% kovettajamäärällä niin kuivumiseen tarvittava kemiallinen reaktio ei käynnisty. Lämpöä sais olla vähintään 15 astetta.

      Toinen juttu on toi Biltsun epoxi alla. En tiedä miten pitkään toppari sen päällä pysyy, ei varmaan yhtähyvin kun paljaassa kuidussa. Tais olla vähän turha kerros.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2697
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      201
      1034
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      66
      887
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      839
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      59
      702
    6. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      53
      657
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      18
      591
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      565
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      515
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      504
    Aihe