Irtisanouduin omasta pyynnöstä töistä muutama kuukausi sitten. Nyt työhastatteluissa kysytään ensimmäiseksi miksi lähden viimeiseltä työpapaikalta? En halua puhua huonosti viimeisestä paikasta, mutta kun pitää kertoa jonkun syyn. Mikä syy voisi olla "hyväksyttävä"? Töistä lähdin kertomatta syytä.
työhaastattelu
2
568
Vastaukset
- työnhakija
Minä olen aina vastannut ko. kysymykseen, että haen/hain haastavampiin tehtäviin. Koskaan ei ole tullut sen jälkeen jatkokysymyksiä.
- Ole aito, luottamus on tärkeää
Sinulla varmaan oli tosi hyvä syy lähteä, koska lähdit ilman että oli uusi työpaikka tiedossa? Ehkä sen syyn voi kertoa? Epäsopivat työajat, liian pitkä työmatka, yksityiselämästä johtuvat syyt (lapsen kouluun meno, lähiomaisen hoitaminen tms)? Jos syy on loppuunpalaminen tai työuupumus, niin senkin voi kertoa jos asia ei enää ole ajankohtainen. Silloin voi myös kertoa mitä on kokemuksesta oppinut.
Koskaan en ole lähtenyt työpaikasta ennen kuin on ollut uusi paikka tiedossa, mutta joskus on huomannut muutaman kuukauden jälkeen että työpaikan ilmapiirissä tai johtamisessa mättää jokin pahasti. Silloin olen sanonut haastattelussa, että haluan olla lojaali työnantajalle, joten sovitaan vaikka että tämä "ei ole mun juttu" ja haluan siksi vaihtaa näin pian pois. On se ymmärretty eikä ole kyselty enempää. Silloin pitää kyllä varautua siihen, että haastattelija varmasti soittaa sinne vanhaan työpaikkaan, joten kannattaa nimetä myös joku toinen suosittelija.
Vielä sen verran että uupumuksen takia saikulla olleenakin olen käynyt työhaastattelussa ja saanut uuden paikan. Aloitin työt jatkamalla vielä viikon verran saikulla, siitä on nyt yli 5 vuotta ja olen vieläkin siinä paikassa. En ole sen jälkeen uupumussaikulla ollutkaan, pari kertaa olen ollut koko aikana pois lyhyesti flunssan takia. Avoimuus ja rehellisyys kannattaa, mutta edellistä työnantajaa kohtaan tosiaan pitää olla lojaali. Tärkeintä on kuitenkin että onnistut herättämään haastattelijan luottamuksen osaavana ja lojaalina työntekijänä, ja tietysti että myös olet sitä mitä yrität vakuuttaa olevasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233000
- 681477
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa751052Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää140998- 45911
- 61872
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.45848Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe171842- 42826
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis135746