James Ellroy: Levoton veri

Käynti kirjakaupassa toi eteen iloisen yllätyksen, joka oli ihan pakko poimia mukaan. James Ellroyn Amerikan alamaailma-trilogian päätösosa oli lopultakin julkaistu. Oikeastaan jo romaanista Hollywood-Suuri tyhjyys alkunsa saanut kokonaisuus kohtaa nyt viimeisen säkeensä.

Aloitin lukemisen saman tien ja kyllä, alku on lupaava. Samaa ruudinkuivaa pelkistettyä ja terävää metallisen (veren?) makuista kerrontaa kuin ennenkin. Fiktio ja todellisuus sekoittuvat mieltä kutkuttavalla tavalla. Ellroy viiltää jälleen auki Amerikan lähimenneisyyden haavat ja traumat. On vuosi 1968. JFK, RFK ja pastori King on salamurhattu. Vietnamissa soditaan. Kansalaisoikeusliike on voimissaan, mustien militanttiliikkeet virittämässä sotaa yhteiskuntaa vastaan ja ikääntynyt J. Edgar Hoover näkee vasemmistolaisia kaikkialla. Mafia, kierot poliitikot ja mädät poliisit pyrkivät kaikin keinoin pitämään kiinni vallastaan maailman muuttuessa ympärillä.

4

925

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Salat julki

      Suomi on ollut KGB:n huippuvakoilijoiden läpikulkumaa. Lukekaa, miten kaksi ehkä tunnetuinta venäläistä huippuvakoilijaa loikkasi Suomen kautta länteen. Uudessa Alibissa oli mielenkiintoinen juttu, joka kannattaa lukea. Suomessa siitä ei aikoinaan kerrottu mitään. Kaikki salattiin.

      • Itselläni on juuri nyt luvun alla supo-historiikki Ratakatu 12. Suomi oli sodan jälkeisinä vuosikymmeninä poliittisesti hyvin arassa asemassa Neuvostoliiton ja lännen välissä... Ei siinä auttanut paljoa leukoja repiä, itänaapuri kun olisi voinut keksiä syyn uusiin mainilan laukauksiin.

        Tuo historiikki osoittaa, että Suomen viranomaisilla oli kaikessa salassa loppujen lopuksi hyvin tiiviit suhteet läntisiin tiedusteluvirastoihin.


    • ward_Littell

      Itselläni on "työn alla" Verirahat jo toista kertaa, oli vaan kertakaikkiaan pakko lukea, niinkuinmyös Amerikan tabloidi (sekin toista kertaa). Pakko kerrata asiat ennenkuin syventyy "Levoton veri" teokseen.
      Odottelee kirjahyllyssä korkkaamattomana. Kyyti on kyllä kylmää Ellroyn kirjoissa ja historia ja fiktio sekoittuu uskomattoman nerokkaasti.

      " .. me laajennetaan, me säädetään, me eskaloidaan..."

      • segrob

        Olen ollut Ellroyn superfani reilun kymmenisen vuotta, ja lukenut about suomennetun tuotannon (en jaksanut Requiemiä ja Muistoja pimeästä on kesken). LA-kvartetti on briljanttia tavaraa, samoin USA alamaailma -trilogian Amerikan tabloidi ja Verirahat. Mutta, mutta. Jotenkin kvartetissa ja alkutrilogiassa loisteliaasti toiminut juonen kompleksisuus ja toden ja fiktion ristisiitos ei enää toiminut viimeisessä osassa. Alku lähti muikeasti liikkeelle, mutta sähkösanomakielen äärimmäinen niukkuus yhdistettynä tarinan sivumääräiseen laajuuteen ja monimutkaiseen juoneen ( muutamiin epäuskottaviin juonenkuljetusratkaisuihin, mitä harvoin tapaa Ellroylla) teki lukemisesta suorittamista, mihin en ole Ellroyn myöhäistuotannossa aiemmin törmännyt. Sääli, pitänee joskus myöhemmin yrittää lukea kaikki osat putkeen ja katsoa auttaisiko se asiaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      51
      1193
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      84
      925
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      897
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      844
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      29
      805
    6. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      197
      730
    7. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      697
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      42
      693
    9. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      24
      649
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      25
      637
    11. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      122
      625
    12. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    13. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      586
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      545
    15. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      520
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      79
      502
    17. 39
      485
    18. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      477
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      477
    Aihe