Miellyttäviä työpaikkoja?

Toimistotyölainen

Kyselen kokemuksia: mitkä yritykset ovat mielestänne tarjonneet miellyttävän työympäristön toimistotyön puolella? Huonoimpia ei kannata kysyä koska haukkumisesta voi kai S24:ssäkin saada syytteen, mutta mistä yrityksistä teillä on positiivisia kokemuksia? Mielellään jotain perusteitakin olisi kiva kuulla.

Kohtuullinen palkka, ei kyttäystä, hyvä henki, vapaus hoitaa hommansa omalla tyylillä (kunhan ne tulee tietty hoidettua tyydyttävästi) ja liukuva työaika ovat mielestäni hyvän paikan tunnusmerkkejä.

Lähinnä insinöörityöpaikat kiinnostaa itseä eniten mutta muidenkin listaamisesta on hyötyä.

2

618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan.

      "vapaus hoitaa hommansa omalla tyylillä (kunhan ne tulee tietty hoidettua tyydyttävästi)"

      Millekään firmalle ei ole enää aikoihin riittänyt TYYDYTTÄVÄ taso hoitaa työt. Kaikkialla vaaditaan nykyään erinomaista tai jopa loistavaa. Tyydyttävä taso on huono, se on välttävästä seuraava.

      • alkuperäinen kirjoittaja

        Tyydyttävä taso on se joka tyydyttää työnantajan tai asiakkaan, olkoon se sitten "hyvä", "erinomainen" tai "loistava" tai miten asian haluaakin ilmaista. Nykyisessä työssäni ei ole ollut ongelmia asian kanssa vaikka firman vaativimpiin kuuluvia asiantuntijatöitä teenkin. Enkä ole keneltä muultakaan opiskeluaikaiselta tutultani kuullut että vaatimukset ylivoimaisia olisi; kun hommat hoitaa kuten kuuluu, niin hyvä. Tosin ovat eri aloilla kuin minä, mutta kuitenkin. Ei ole siis niin väliä istuuko tuolilla selkä viivasuorassa vai jalat pöydällä (olettaen ettei asiakas ole vierellä).

        Huonolla tarkoitin paikkoja, joissa kaikkea mahdollista kytätään, kaikesta vittuillaan ja ilmapiiri on muutenkin painostava. Tämä ei paranna työn tuottavuutta. Kokemuksesta tiedän valitettavasti että myös tällaisia paikkoja on olemassa. Ko. paikoissa ei itse tehdyn työn laadulla ollut silti niin kauheaa väliä (ihme kyllä), kunhan vain näytti ahkeralta niin kaikki oli hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      20
      2664
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1291
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      947
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      138
      925
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      881
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      842
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      806
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      795
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      165
      776
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      134
      725
    Aihe