Bella 572c vm. 2006 Honda 90

Olen kiinnostunut ko Bellasta, veneessä on trimmitasot ym. tarpeellista. Onko kenelläkään kokemusta
vastaavasta paketista, minkälainen vene on merenkäynnissä n.8-12m tuulessa. Tehot varmaan riittää,
mutta hakkaako pahasti vasta-aaltoon ja mikä on suurinpiirtein liukukynnys, kuuluuko runkoäänet
pahasti. Vanhammassa Bellassa itsellä vähän näitä ongelmia.
3602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on tuossa kelissä. Toki aalonkorkeudellakin on vähän merkitystä. Kone on vähän iso, eli peräpainoa on kovasti. Plussaa liukuunnousu kuormalla. Runkoäänet kuuluu, mutta niin muissakin vastaavissa. Korea on kuori, mutta runkoja on paljon parempiakin. Parhaimmillaan suojaisessa yhteysvenekäytössä, ja valikoima käytettyjen markkinoilla hyvä. Iso tuulipinta ja kevyt paino vielä pieni puute. Yleensä lähes samaan hintaan saa yli 6 metrisiä jotka ovat jo paljon mukavampia, esim. flipper 630 ja finmasterit.

Äänestä
  • Ei se pelottava vene ole isommassa aallokossa mutta parempiakin veneitä löytyy kovaan keliin. Hyvää on ajamisen kuivuus, runkoa ei juuri roiski vettä laidan yli. Vähän kova pohja siinä on ja runkoäänet voimakkaita,kuten kaikissa ko. luokan veneissä. Trimmitasoja suosittelen, saa painettua vasta-aallokossa keulaa alas sekä sivutuulelle kompensoitua tuuleen nojaamista. Mulla ko. paketti yhteysveneen saaristossa melko suojaisella siirtymällä, todella tyytyväinen pakettiin. Koppiveneeseen kun kerran tottuu, ei avoveneeseen tai pressuvirityksiin enää vaihda!

    Äänestä

Mulla on Bella 571C 90 hv Hondalla eli käytännössä sama vene, 572C:ssä hytissä on pieniä muutoksia ja esim. keulakannelta puuttuu iso avattava "ruuma".

8-12 m/s:ssä voi ajaa vielä avoimellakin selällä eikä meno ole vaarallista mutta vauhtia saa laskea alla 20 solmun ja varsinkin vastatuuleen meno on hakkaavaa. Mutta samaa se on muillekin vastaavan kokoisille veneille.Trimmitasoja suosittelen.

Runko ei ole tehty kovaan keliin eli parempiakin on tarjolla. Mutta hytti on erinomainen. Näkyvyys hyvä, tilat riittävät, kaksi aikuista mahtuu nukkumaan ja jos varusteena lämmitin niin ajaminen mukavaa syksyn kylmillä. Korkea hytti ottaa aika hyvin sivutuuleen ja satamamanöövereissä saa olla tarkkana puuskaisella kelillä.

90 heppasella Hondalla kulkee yli 30 solmua. Kone on inan turhan painava, vene hieman takapainoinen. Lasti keulassa parantaa tilannetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jukkisx kirjoitti:

Olen kiinnostunut ko Bellasta, veneessä on trimmitasot ym. tarpeellista. Onko kenelläkään kokemusta
vastaavasta paketista, minkälainen vene on merenkäynnissä n.8-12m tuulessa. Tehot varmaan riittää,
mutta hakkaako pahasti vasta-aaltoon ja mikä on suurinpiirtein liukukynnys, kuuluuko runkoäänet
pahasti. Vanhammassa Bellassa itsellä vähän näitä ongelmia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu