Olen ostamassa ensimmäistä autoa ja 240 volvo kiinnostais. Olisi kiva saada tietoa hyvistä sekä huonoista ominaisuuksista/omituisuuksista..?
Koeajoin yhtä tosi hyväkuntoista DeLuxe mallia
2.0 kone, 4-vaihd.
Koeajoin yhtä tosi hyväkuntoista DeLuxe mallia
2.0 kone, 4-vaihd.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://www.jrintajouppi.fi/cgi-bin/hae6.pl?rekisteri=RMN-110
Sattui silmiin jonkin aikaa siten tuo liikeessä, yllättävän siisti peli luonnossakin. Hinta ei paha.
Älä maksa liikaa 200 sarjasta, liikeistä ne poistetaan uloheitto hinnoin ja yksityisillä myynnissä vaikka kuinka.
DL = karvalakki malli
GL = varustellumpi, ehkä värilasit ja jotain muuta pientä...
Matka kulutus voi parhaimmillan mennä alle 8 l/100, mutta talvella lienee kaupunki kulutukset kaasarilla yli 10 - 12l/100.
Muuten 200 sarja on halpa ylläpidettävä (osia saa joka paikasta), käyttövarma peli jolle 350tkm - 400tkm ei vielä ole paljon, jos huollettu säännöllisesti.
Mistä niin halvalla 200-sarjalaisia saa? Olen kolunnut nettiä ristiin rastiin ja hakenut 240 t. 740 farmarivolvoa. Kyllä hinnat tuppaavat olemaan selvästi korkeammat. Tietenkin kuntoa on vaikea tietää, kuin siitä on vain myyjän sana, mutta jos farkussa on ohjaustehostin, tahtoo hinta olla 80-luvun lopun autoissa 3500 - 5500.
Minulla olisi todella hyväkuntoinen ja huollettu
-91 240 GL hyvillä varusteilla myynnissä. Jos kiinnostaa, jätä yhteystietosi tänne, niin kerron tarkemmin.
Tuossa annetussa hinnassa 500-1000 liikaa. 1000-2000:lla saa sen mitä malli voi tarjota. Jos ei puhuta uudemmista 90-luvun autoista. Se myyjä saa kaupata DL:ää maailman tappiin tuolla hinnalla.
Erityisesti 200-sarjan suhteen nyt on ostajan markkinat.
GL:ssä on yleensä 5. vaihde, joka alentaa melua ja kulutusta. Myös parempi verhoilu, etuspoileri, ohjaustehostin ja mainitut värilasit kuuluvat asiaan. Siksi ei olekaan mitään syytä tyytyä karvalakki-tasoon. Hintaan se ei vaikuta oikeastaan mitään.
2,3l koneelle maistuu bensa paremmin. Suosittelen ruiskua k-jet, se on injection-malleissa. Kaasarimallit saattavat äityä kuluttamaan epäkuntoisten säätöjen takia turhaan enemmän.
Jos puhutaan 80-luvun loppupuolen (n. 1986-89) malleista niin 1000-2000 euroa on aika realistinen arvio, tosin 2000 eurolla pitää saada jo oikeasti siisti yksilö ja "pommista" ei kannata maksaa edes tuota 1000 euroa.
Varusteista sen verran, että ainakaan 88-vuosimallissa ohjaustehostin ei ollut vakiona kuin dieselissä. Tosin osassa autoista se on lisävarusteena, mutta GL ei siis automaattisesti tuo ohjaustehostinta.
Ainakin vuonna -79 erot olivat seuraavat.
GL:ssä oli yläreunastaan tummennettu tuulilasi sekä leveämmä ajovaloumpiot.
Vuonna 83 leveämmät umpiot oli myös DL:ssä. Oman myyjäni mukaan GL:ää ei ollut heillä myynnissä, kun siinä ei ollut mitään käytännön eroa.
Pienet neliö lyhdyt olivat -79 dl:ssä. Mutta ainakin -80 dl dieselissä oli jo leveät lyhdyt eli samat leveät kuin GL:ssä vuotta aikaisemmin.
Molemmissa vaihtui siten lyhdyt vielä hitusen isompiin muutaman vuoden kuluttua tästä.
Olet ilmeisesti 17-vuotta (niin minäkin olen)
Liikennevakuutus on aika tarkkaan 555e jos liität siihen täyskaskon se maksaa IF:ssä yht. noin 950e (jos on siisti ja hyvä Volvo niin kasko kannattaa ottaa). Itse olen ollut alusta asti varma, että ensimmäinen autoni on Volvo. Ensimmäiseni oli 740 GLE -90 nyt minulla on 940 -93 on pikkaisen modernimpi ja isompi. Maailmassa ei saa parempaa vastinetta rahalleen kun hyväkuntoisen 200-sarjalaisen. On sentään maailmassa vielä kunnollisia ihmisiä etteivät kaikki ole amis-teini pellejä.
Ruiskukone paljon kaasaria miellyttävämpi.
Ohjaustehostin tarpeellinen varuste.
Mukavuutta ei löydy kummastakaan, toimintavarmuutta kyllä.
Koneet kestää kauan jopa ilman huoltoa.
Ruoste yleensä pahin ongelma.
Hourahtaneita on joka lähtöön :) Itse olen ajatellut 85-88 240 GL volvoa ensiautoksi.
Yleensäkin, mistä kohdin nuo ovat pahoja ruostumaan?
Bensarosvojahan nuo varmaan on, mutta jos esim. ostat -87 240 volvon hintaan 1000€, mittarissa 300000km, ajat 5 vuotta/100000tkm niin vuonna 2009 saat varmasti autosta vielä 500€
Se on halpaa ajoa se, ei arvo putoa juuri lainkaan.