ennenaikasia supistuksia..

ssr82

mä odotan kaksosia viikolla 26 1 ja mulla oli eilen ilmeisesti jotain harjoitus supistuksia kun tuntui alaselässä menkkamaista kipua. Onko jollain ollut samanlaisia tuntemuksia näillä viikoilla ja kuinka vaarallista se on? Tarttisko soittaa jo äippäpolille ja varata aikaa?:) Mä kyllä muistan millasia ne supsitukset ovat kun on ennestään kohta 2v tyttö. Nyt on vaan niin eri juttu kun odottaa kaksosia joten pliis jos vaikka tiedät asiasta jotain niin vastaa:)

3

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gygygy

      Itse sain kuukausi sitten kaksoset, ja minulla oli harjoitus supistuksia jo noista viikoista ihan loppuun asti. Pääsin viikolle 38 vaikken olisi ikinä uskonut, harkkasupistusten jälkeen alkoivat ennenaikaiset, kivuliaat mutta tuntuivat minulla enemmän mahan seudulla. Mainitse asiasta esm soita neuvolaan/ kerro seuraavalla käynnillä. Mutta ei välttämättä kerro mitään että syntyisi ennenaikaisesti.. Kaksoset nyt painaa sen verta enempi että siitä johtuen supistelee paljon aiemmin kuin yksöis. Onnea kaksosista

      • ssr82

        vastauksestasi ja onnea kaksosista:) Huomenna on onneksi neuvolalääkäri niin täytyy mainita asiasta siellä. Taidan vaan olla turhan herkkänä nyt tuplaraskaudessa kun on kuitenkin niin erilainen kuin esikoisen odotusaika.


      • gygygy
        ssr82 kirjoitti:

        vastauksestasi ja onnea kaksosista:) Huomenna on onneksi neuvolalääkäri niin täytyy mainita asiasta siellä. Taidan vaan olla turhan herkkänä nyt tuplaraskaudessa kun on kuitenkin niin erilainen kuin esikoisen odotusaika.

        Ymmärrän :)
        Tuleehan monille kaikki oireetkin tuplana, itselleni oli kyllä ensimmäiset, mutta mitä olen vertaillut niin yksöset pääsee ehkä hieman helpommalla :) Tietysti jokainen raskaus on erilainen ja ihmiset yksilöllisiä ettei yleistetä, mutta niin mä lohduttauduin kun paruin mitä ihmeellisimpiä asioita ja kärsin jokaista vaivaa mitä vaan voi.. Pahinta oli ennenaikaiset supistukset, kun ei oikein tiennyt mikä on, tuleeko lähtö nyt, huomenna vai meneekö yli lasketun.. Kaksoismasun kanssa kannattaa muistaa levätä aina kun mahdollista, kuitenni se riski ennenaikasuuteen on paljon suurempi. Ja päivystykseen heti jos supparit yltyy.. mulle sanottiin, että riskiraskaudessa turhia käyntejä ei ole. Kyllä ne sitten kotiin pistää jos kaikki on kunnossa. Muutenkin kaksoismasu tuki oli tärkeää odotusaikana, tuntu että ei oikein viiti valittaa yksöismasujen foorumeilla :)) Kannattaa mennä helistimen TUPLAT TULOSSA ketjuun lueskelemaan ja kirjoittelemaan, mahtavia ihmisiä:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      102
      2605
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1632
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      1012
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      44
      904
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      886
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      333
      809
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    Aihe