Tässä teille pähkinä purtavaksi.. Löytääkö joku jotain tietoa maalari/taiteilijoista "Se Dennik"/"Sedennik" ja "Olas" joka myös tunnettiin nimellä "Salo" tai toistepäin..
Se Dennik tunnettiin Hollannissa ja keski-euroopan suurissa kaupungeissa. Olas/Salo eli enemmänkin etelä-euroopassa, Espanjassa ja Portugalissa..
Minä en ole löytänyt näistä miehistä mitään, mutta jos joku Teistä löytää olisin kiitollinen! Spammatkaa tänne alle vaan tietonne sitten =), jos löytyy
tietääkö kukaan mitään näistä?
19
6161
Vastaukset
- Juha
Hei haen myös Sedennik nimisestä taiteilijasta tietoa. Minulla on yksi hänen tauluista. Hankittu joskus ehkä 70 luvulla Kokkolassa, ymmärtääkseni kulkukauppiaalta. Korjaisn taulun talteen kun tyttökalenteri vei sen paikan IT-miesten työhuoneessa. Ilmoitelkaa jos on tietoa ko.taiteilijasta. T: Juha Y.
- Nimetön
Hei!
Minua kiinnostaa Sedennikin taito, olen ostanut kaksi hänen taulua kirpputorilta, laittoin kuntoon. Olisi kiva että joku ilmoittaa mistä minä voisin hakea lisää.
Terveisin
Marina- pekka
moi,
meillä on hgissä yks isohko sedennikin taulu.
koko 50x40cm komiat kehykset.
lempi täti oli saanut sen 50vuotis lahjaksi joskus 60luvulla. meriranta maisem jossa vanha
purjelaiva ja mökki.
soita 0400 - 377 340 tai viestitä niin katotaan
voisimmeko luopua siitä kohtuuhintaan
terv
pekka - Anonyymi
Hei,
tässä olisi 42x52 sito Sedennik öljymaalaus. Jos kiinnostaa lähetän kuvat.
- emmem
Minulla on Sedennikin maalaama taulu vuodelta 1962 ja olin verkossa etsimässä tietoja tästä
Oletko löytänyt lisäinformaatiota?- cholestrol
Olipa kiva että muillakin on Sedennik taidetta.
Oli vain vaikeaa ensin kuvitella että Sedennik olisi jotain jota joku arvostaisi. Ensikerran näin taulun ....olin myyty. Tuulimylly jossain
Hollannissa kaiketi.Yksinkertaisata ja kaunista.
Voisiko joku joka tuntee taiteilijan taustan kertoa jotakin hänestä.. Kiitos
- Linalainen
moi.
minun isovanhemilla on Sedennikin taulu katumaisemasta. Isoisäni sanoi että hän oli Algerialainen katumaalari joka jossain vaiheessa työskenteli Jyväskylän torilla. - tero.muhonen
Hei,
Äitini osti kulkukauppiaalta joskus 60 -luvulla Sedennik -nimell, vuoteen -66 signeeratun katunäkymän Pariisista.
Taulu on nähtävissä osoitteessa
https://www.dropbox.com/s/plg4zt15vip79xb/Sedennik_small.jpg
Haluaisin nähdä myös teidän muiden kirjoittajien Sedennik'ejä, jotta varmistuisimme siitä, että tekijä on sama. Mielestäni hänen palettiveitsen käsittelytaitonsa on loistavaa. Hienoa on myös ihmisten hahmottelu. - holoperi
Mielenkintoista! Meilläkin Sedennikin kaupunkikuva, jostain Etelä- tai Keski-Euroopasta. Taulu ollut puuceen seinällä vuosikymmeniä.
- Yarnold
Vanhempieni seinällä oli Sedennik (Paris) 1967. Katunäkymä todennäköisimmin Pariisista. Periaatteessa teknisesti taidokas ja varsin hieno taulu. Olen säilytellyt sitä huoneeni nurkassa, kun vasta nyt tuli mieleen googlailla asiasta.
- Sedennik täälläkin
Ostin muutama vuosi sitten kirppikseltä 40x50cm taulun, ilman kehyksiä. Maisema kaupungista, jossa ihmisiä, raitiovaunu ja pari autoa. Ihastuin!
Signeeraus: SEDENNIK. - sad1
hassua, että näin ihminen kuolee(?), mutta taide elää. maalarina minua vaivaa tämä asia.
maalari antoi elämänsä taiteelle, oli köyhä, sairas, vainottu. hänestä saatettiin sanoa hyviä ja huonoja asioita. mutta itse taiteilijaa se ei hetkauta, sillä se että saa tehdä sitä mitä haluaa elämässä on tärkeintä.
perintö elää. saatoin minäkin nähdä kirppareilla mahd. hänen taulujaan. (ja kuinka monta tuhoutui?)
maahanmuuttajalla jos hän todellakin oli algeriasta, siihen aikaan oli jopa rankempaa kuin nyt ja hän kuitenkin maalasi/myi torilla!! hän antoi palan itsestä suomelle.maalaria, ajattelen, vaivaa se, että kukaan periaatteessa ei tahdo häntä. taiteilijalle on erittäin suuri merkitys siinä, että joku arvostaa hänen taidettaan. kysymys on elämästä ja kuolemasta. monet ja monet vaipuvat unholaan.mutta taide elää! hienoa! - löytö tuli
ostin tänään kirppikseltä Sedennik'in maalaaman näkymän Pariisista.... en huomannut ostaessani edes katsoa kuka oli tekijä.... vasta kotona aloin katsella silläsilmällä.... ihastuin kovin heti nähtyäni ja ei kun ostamaan.... minkä hintaisia ne yleensä on olleet mikäli joku on ostanut lähivuosina.Mitat n. 22sm kertaa 67 sm.... alkuperäiskehykset.
- kaper82
Oli mukava lueskella juttujanne. Itse ostin talon, ja sain yhden jätetyn kauniin taulun mukana. 1969 allekirjoitettu, ja 30x60 ehkä pariisi sopis aiheeksi? ps. laitan kuvan joskus kaikkien ihailtavaksi.
- 013meri
Ja minulla on Sedennik taulu 1959 katumaisema varmaan Pariisista? onko nämä minkään arvoisia??
- Anonyymi
Täälläkin Sedennikin maalaama Pariisi-taulu. Tädin jäämistöä. Ihan nätti.
Mietin mahtuuko mihinkään vai pitääkö koettaa myydä. - Anonyymi
Hauskaa, yli 20-vuotta ekasta postauksesta.
Ei ole Sedennikistä edelleenkään lisää tietoa. Sain äidiltäni lahjaksi taulun, jonka hän on ostanut Kauhajoen KOP-pankissa olleesta näyttelystä. Näin muistan hänen sanoneen, ainakin pankki liittyi asiaan. Minunkin taulun on nimetty Paris ja vuosiluku 1965. - Anonyymi
Samoilla jäljillä kuin muutkin täällä. Ostin 1990-l opiskelijana Joensuussa kiertävältä taidekauppiaalta Sedennikin taulun. Palettiveitsellä tehty, hieman abstrakti katumaisema Pariisista. Taustalla Sacre Coeur kirkko. Signeerattu vuoteen '62. Taulu ei ollut kallis, mutta on mielestäni taidokas ja pidän siitä edelleen. Selvästi osaavan tekijän työ - erottui edukseen myyntinäyttelyssä keskiverto sutarien töistä. Tukholmassa yksi Sedennik myyty 2022 hintaan 900 sek.
- Anonyymi
Tästä "Kotien taidetta" nettikirjasesta löytyy jotain kyseisestä taiteilijasta:
https://issuu.com/jyvaskylantaidemuseo/docs/diaesitys-ei_valitut-20250128
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6517033Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?414774HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3002718- 1411989
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1321589Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3961522- 161479
Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101303Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki211263mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k111153