http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Motormännen kysely - isot viat/1135240897394
Motormännen
tilasto,
17433
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei KiA niin hirveän hyvä ole kuten täällä jatkuvasti hehkutetaan.Tässä Jenkkien luotettavuuslista:
http://www.jdpower.com/autos/ratings/dependability-ratings-by-brand/sortcolumn-2/descending/page-#page-anchor
siis EI olekkaan vika on nois junttisuomalaisissa.En lue enää mitään tilastoja sama mitä niis lukee kun vaan auto on varma ja hyvä.Hyvä on.Vanhoillismerkkien=(mersut, volvot, audit,...) aika on mennyt ja on aika uuden ja paremman.Usassa ja euroopassa kialla on eri tuulet kun tääl junttilassa, mutta kiahan on hyvä talviautonakin.Lisäksi merkin maasturit on aika makeita.
Hyundai on paras.
Vielä nykyisinkin saattaa saman merkin kohdallakin olla niitä huonon päivän autoja, koskien kaikkia automerkkejä.
Mutta näkeehän sen, että Kian kohdalle se osuu jokaiselle vuoden päivälle:)
Sanoohan sen jo järkikin, kun annetaan 5 v takuu ILMAN KILOMETRIRAJOITUSTA!
Senlisäksi kaikki takuuasiat pelaa isosti paremmin, kuin Kian ontuva ja epämääräinen leikkitakuu. Täysi pelle-auto, mutta sitähän myykin täysin pelle-yhtiö Deltta.
Viikerralla Vaimon Hyundaihin tehty huolto makstoi vähemmän Toyotani huolto. Kaksi merkkiä ylitse muiden huoltojen hintojen edullisuudessa on aina ollut Toyota ja Hyundai!
Kian osuus maailman autojen tuotannosta on n.3%
Ei meillä normaaleilla työssäkäyvillä ihmisillä ole aikaa istuskella huollossa joka päivä, kuin teillä soskun Kia-uiveloilla.
Pitäähän jonkun edes ansaita teille päikkärit, joten ajeleppas taas tyytyväisenä sinne riihellesi retromopollasi kiljutynnirin viereen viettämään peräkamaripojan normaalia arkea!
kerroppa sitten seuraavaksi mitä samoja malleja Jenkeissä myydään kuin Euroopassa tai Suomessa. Ei ainakaan cee´diä mitä täällä on nimenomaan kehuttu... Ja Soulistakaan ei tilastoja taida vielä olla muutaman myyntikuukauden jälkeen. Eikä Fortesta, mitä on myyty aivan vähän aikaa ja ehkä lähinnä cee´diä jenkkimalleista. Spectra eli Cerato on pärjännyt aivan hyvin Eurooppaaisissa tilastoissa....Borregoa täällä ei myydä ja on ollut markkinoilla jenkeissäkin vasta aivan vähän aikaa....Amantia ei täällä myydä....Optima eli Magentis on täällä marginaali-malli, mutta pärjäsi taysin ilman vikoja ainakin Tuulilasin kestotestin, eikä merkkipalstoilla kukaan tunnu juurikaan autoa moittivan....Suomen teillä ei myöskään montaa Rioa pyöri....Picantoa ei myydä Jenkeissä...Rondo eli Carens, ei mitään tietoa luotettavuudesta, ja nimenomaan tuosta 2006-> mallista mikä on myynnissä jenkeissä ja meillä???
Aika turha tilasto kuten on jo monet kerrat toitotettu. Taas yksi epätoivoinen yritys ilmeisesti Tojo-poitsulta mustamaalata Kiaa. Olet heikoilla hangilla jenkkitilastojesi kanssa.
Motormännen on ainakin ruotsalainen tilasto ja siinä Kia ei ole hyvin myöskään pärjännyt.
Hyundai pärjää jenkeissä hyvin.Paljon paremmin kuin Kia.
nämä tilastot tulisi laatia ajokilometrien mukaan,tottakai niissä on enemmän vikoja joilla ajetaan enemmän,eihän tallikukkaset voi mennä rikki,muutenkin on jonninjoutavaa kiistellä moisesta sillä ei nykyään ole enää huonoja autoja kyllä niillä kaikilla päästellään suuria kilometrimääriä kun verrataan miten ennen oli.
Niin ja se on hyvä vaan Kialle joka käyttää samaa tekniikkaa. Hyundain hyvä menestys tilastoissa ja myynnissä auttaa tavalla tai toisalla aina Kiaa. Ja Hyundaihan on tunnetusti luotettava ja hyvä auto. Samaa voi odottaa konserniveljeltäkin.
Ajettu n. 90 tuhatta 1,6 dieselillä ja huonoillakin teillä. Pelittänyt ilman vikoja. Ihan asiallinen perusauto - vähän vaan turhan muovinen sisusta. Eipä tuolla rahalla voi tietty mitään luksusta voi vaatiakkaan.
Merkkien Merkki 2009
Kokonaistulos
Merkki pisteet
Lexus 904
Toyota 843
BMW 836
Subaru 815
Audi 808
Mercedes 808
Volvo 800
Jaguar 796
Honda 784
Saab 782
Hyundai 777
Skoda 777
Nissan 776
Volkswagen 775
Mitsubishi 770
Mazda 769
Land Rover 764
Ford 764
Chrysler 758
Opel 754
Suzuki 751
Seat 748
Citroen 739
Chevrolet 735
Peugeot 733
Renault 724
Kia 721
Fiat 702
Alfa Romeo 666
Keskiarvo= 772
Kokonaistulos muodostuu autoa, myyntipalvelua ja huoltoa koskevista arvioista sekä sitoutumisesta merkkiin.
Kia ei pärjää edes Toyotalle.
Näin on.
Voi samuli ressukka syöppäs vähän särkee, jotta saat vähän järkee noihin ajatuksiisi.