On alkanut perheemme kanssa (2 aikuista 2 lasta) kiinnostamaan moottoriveneily merellä, millainen halvahko ensivene olisi teidän mielestänne sopiva?olen ajatellut 2-4000e:n ht-venettä, jossa olisi nukkumatilat keulassa tarpeentullen..ehdotuksia?
Kiitoksia!!!
Millainen vene ensiveneeksi
14
901
Vastaukset
- classic,
Tämän voisi tuohon hintaan saada. On suht tilava sisältä ja taloudellinen paatti
- bobobooter
No hei kamoon... kysyivät hyvää venettä ensiveneeksi, eikä mitään friikkien suosimaa muinaisjäännettä. Sama kuin suosittelisi 60-luvun kleinbussia lapsiperheelle matkailuautoksi.
Aikas pieni on budjetti, mutta itse voisi miettiä vaikka Hurrican cabinia tai HT:tä, cabin olisi mielestäni käyttökelpoisempi keulakajuuttoineen - bellako.
Bella 530 HT oli faijavainaalla...sillä tuli kuitenkin käytyä mm. lasten kanssa Ukista Maarianhaminassa ja takaisinkin päästiin...Ei merikelpoinen, mutta muuten ihan kelpoinen sun ajatuksiin, sanoisin..
- oweurrh
ostat niin ison veneen kuin mahdollista. ja uppoumarunkoisen ja asuttavan. sillä pärjää aina ja voi retkeillä. ja pyydät tuffaa antaan ajo-opetusta kerran pari
- Jaakak
HT-vene on ihan hyvä valinta jos aiotte myös yöpyä veneessä silloin tällöin. Mutta ole tarkkana, budjettisi on pieni ja sillä voi saada millaisen pommin tahansa. Ts. ennen ostoa huolellinen koeajoa, tutkit moottorin, rungon, pohjan jne. Jos ei ole taitoa korjata ja huoltaa moottoria.
- Jareta
Minusta tuohon hintaan ei saa aloittelijalle sopivaa pakettia ellei sitten lähdetä liikkeelle soutuvenekokoluokasta, tai olet poikkeuksellisen hyvä käsistäsi.
Aloittelijan veneen pitää olla ennen kaikkea turvallinen ja varmatoiminen ja helppo käsiteltävä. - terhiflipa
terhi 520ht tai flipper 575. molemmat voi löytää tuossa hintaluokassa ja ovat hyvin hoidettuna kestäviä. terhi on u-pohjainen mutta olin aikaan tyytyväinen. erähenkisenä meillä oli yöpyjinä 4 aikuista parhaimmillaan. vanha kaksitahti on ihan jees, ainakin yamaha 3 syl, jos on kunnossa...
- Kokemusta 660 bellasta löytyy
Jos vaippa ikä on ohitettu. Niin Bella 660 tai 700....
Ehdoton. korkeat kannet PÄÄSE makuun. jonnin verran asuttava, saa keittää, kuluttaa vähän Gasoa, jällen myynti arvo kohdallaan, eikä sekään tipu.
Iso miinus portta pottalle koko sakki, ja pyhkimään - lJSD
Kokemusta 660 bellasta löytyy kirjoitti:
Jos vaippa ikä on ohitettu. Niin Bella 660 tai 700....
Ehdoton. korkeat kannet PÄÄSE makuun. jonnin verran asuttava, saa keittää, kuluttaa vähän Gasoa, jällen myynti arvo kohdallaan, eikä sekään tipu.
Iso miinus portta pottalle koko sakki, ja pyhkimäänSulla taitaa vielä olla toi vaippaikä, ainakin kelitaidosta päätellen.
- seadog
Unohda se yöpymismahdollisuus. Pääasia on että vene on riittävän tukeva, heppohoitoinen ja että moottori on hyvä ja luotettava. HT:ssä on parasta se tarjoama sääsuoja ja sateen ja roiskeiden suoja ihmisille sekä tavaroille, hyvää on myös mahdollisuus ajaa seisaaltaan. Pituutta veneellä saisi olla ennemminkin lähelle 6m kuin alle 5m. Avoveneelläkin pääsee tutustumaan veneilyyn ja muutamien vuosien jälkeen tiedät mitä tarvitset. Teltta on myös keksitty ja HT.ssä yöpyminen ei nyt mitenkään telttailua kummempaa ole. Pienveneessä kokkaaminen on myös vähän niin ja näin, yhtä hyvin voit kulkea avoveneellä ja pitää vesikanisteria ja keitintä mukana ja hoitaa kokaukset maissa, niinkuin moni isommankin veneen omistaja tekee. Hurrican cabinia on tuossa hintaluokassa tarjolla oman kokemukseni mukaan se on ihan hyvä vene, tosin ennemminkin kahden henngen tarpeisiin sopiva. Bella 530 HT on myös ihan ok vaihtoehto kunhan muistaa sen rajoitukset, se ei sovellu yli 30hv tehoiselle moottorille vaan tulee vaikeaksi käsitellä. Alunperin Bella on tehty ennemminkin kulkemaan 20hv teholla. Bellaa monet haukkuvat unohtaen mihin se on alunperin tehty, tosiasia on kuitenkin se että se yhä tarjoaa paljon venettä rahalle. Mikään kovan kelin vene ei Bella tietenkään ole.
- HTfani
Koirat nukkuvat vaikka missä, mutta aikuinen ihminen kaipaa tasaista ja kohtuullisesti pehmustettua punkkaa jossa lämpötilakin pysyy kohtuullisen tasaisena.
Meilläkin tehtiin avoveneellä pikkuretkiä kunnes eräällä retkellä teltassa nukkumiseen tuli tyrkky. Ilmapatja vuoti lievästi eikä selän alle keskellä yötä tullut kivi edistänyt unia. Niinpä hommattiin HT-vene eikä ole kaduttanut.
Jos on tarkoitus retkeillä yön yli, kannatan HT:ä ehdottomasti jo tuon nukkumisen takia, mutta lisäksi retkitavaran kuljetus on HT:ssä paljon yksinkertaisempaa kun ei sateen pelossa tarvitse kaikkea pakata viimeisen päälle eikä tuulikaan heitä ajon aikana kaikkea mereen kuten avoveneessä. - Eikkis-
HTfani kirjoitti:
Koirat nukkuvat vaikka missä, mutta aikuinen ihminen kaipaa tasaista ja kohtuullisesti pehmustettua punkkaa jossa lämpötilakin pysyy kohtuullisen tasaisena.
Meilläkin tehtiin avoveneellä pikkuretkiä kunnes eräällä retkellä teltassa nukkumiseen tuli tyrkky. Ilmapatja vuoti lievästi eikä selän alle keskellä yötä tullut kivi edistänyt unia. Niinpä hommattiin HT-vene eikä ole kaduttanut.
Jos on tarkoitus retkeillä yön yli, kannatan HT:ä ehdottomasti jo tuon nukkumisen takia, mutta lisäksi retkitavaran kuljetus on HT:ssä paljon yksinkertaisempaa kun ei sateen pelossa tarvitse kaikkea pakata viimeisen päälle eikä tuulikaan heitä ajon aikana kaikkea mereen kuten avoveneessä.Juu ehdottomasti kannattaa katella ht-vene, meillä veneiltiin ensimmäinen kesä avoveneellä ja ei siitä nauttinut 5henkisessä perheessä kuin minä, loppujen lopuksi yksin kun vaimo pelkäsi sadetta ja lapset eivät nauttineet tuulessa olosta. Sitten hankittiin ht, muksutkin alkoivat kyselemään että koska mennään veneilemään ja vaimokin tyytyväisenä istui kyydissä kun ei tarvinnut pelätä sitä sadetta, pidempiä päivä reissujakin oli mukava tehdä kun muksut tykkäsivät nukkua keulassa. Vaimon kanssa tuli kahdestaan muutama yö reissu ja lapset hoidossa, mukavaa oli. Nälkähän sitten kasvoi luonnollisesti syödessä, pihassa odottaa nyt ensi kesää vielä isompi vene jotta pääsisi 5henkisellä perheellä viikonlopuksi helposti vesille.
Ainut vaan että meidän perhe onkin sitten keväällä jo 4lapsinen, eli uskoisin että itse veneilen ensi kesänä kaveriporukassa, vaimon ja lasten viettäessä aikaa kotona :) - jalmuI
HTfani kirjoitti:
Koirat nukkuvat vaikka missä, mutta aikuinen ihminen kaipaa tasaista ja kohtuullisesti pehmustettua punkkaa jossa lämpötilakin pysyy kohtuullisen tasaisena.
Meilläkin tehtiin avoveneellä pikkuretkiä kunnes eräällä retkellä teltassa nukkumiseen tuli tyrkky. Ilmapatja vuoti lievästi eikä selän alle keskellä yötä tullut kivi edistänyt unia. Niinpä hommattiin HT-vene eikä ole kaduttanut.
Jos on tarkoitus retkeillä yön yli, kannatan HT:ä ehdottomasti jo tuon nukkumisen takia, mutta lisäksi retkitavaran kuljetus on HT:ssä paljon yksinkertaisempaa kun ei sateen pelossa tarvitse kaikkea pakata viimeisen päälle eikä tuulikaan heitä ajon aikana kaikkea mereen kuten avoveneessä.Koirat nukkuu kopissa ja huorat hooteessa, näinhän se menee!
- Tietäjä..
jalmuI kirjoitti:
Koirat nukkuu kopissa ja huorat hooteessa, näinhän se menee!
Harmittaako kovastikkin kun ei rahat ole vielä riittänyt omaan veneeseen, edes avo sellaiseen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod192188Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281694Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3021197- 65939
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53895- 39824
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53805J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31706Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273663Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33632