Hei !
Kuulun siihen isoon sakkiin, joka e-pillerit lopetettuaan on saanut järisyttävän aknen.
Olen 28-vee, söin Merciloneja kuuden vuoden ajan, kunnes kyllästyin olemaan e-pilleripöhnässä ja lopettamisen jälkeen mieliala on ollut paljon iloisempi, mutta naama on alkanut kukkia oikein toden teolla. Ihoni ei ole ikinä ollut täydellinen, ei edes pillereiden aikana, mutta tämä on jo ihan omaa luokkaansa !
Kysymys kohtalotovereille: kuinka kauan pillereiden lopettamisen jälkeen tilanne rauhoittui? Olen kuullut väitteitä, että noin vuoden kuluttua pillereiden lopetuksesta hormonitasapaino alkais taas löytymään ja sitä kautta toivottavasti myös finnit vähenemään. Nyt olen ollut jo yhdeksän kuukautta ilman pillereitä.
En missään nimessä haluaisi alkaa syömään pillereitä taas, koska niillä on lukuisia negatiivisia sivuvaikutuksia tai antibioottikuureja, kun niistäkin sanotaan että tilanne pahenee taas kun kuurin on saanut syötyä.
Lääkäritkin vois varoitella ennen kuin määräävät e-pillereitä akneen, että kahta kauheemman aknen saa takaisin jos joskus meinaa lopettaa pillereiden popsimisen!
Kuulun siihen isoon sakkiin, joka e-pillerit lopetettuaan on saanut järisyttävän aknen.
Olen 28-vee, söin Merciloneja kuuden vuoden ajan, kunnes kyllästyin olemaan e-pilleripöhnässä ja lopettamisen jälkeen mieliala on ollut paljon iloisempi, mutta naama on alkanut kukkia oikein toden teolla. Ihoni ei ole ikinä ollut täydellinen, ei edes pillereiden aikana, mutta tämä on jo ihan omaa luokkaansa !
Kysymys kohtalotovereille: kuinka kauan pillereiden lopettamisen jälkeen tilanne rauhoittui? Olen kuullut väitteitä, että noin vuoden kuluttua pillereiden lopetuksesta hormonitasapaino alkais taas löytymään ja sitä kautta toivottavasti myös finnit vähenemään. Nyt olen ollut jo yhdeksän kuukautta ilman pillereitä.
En missään nimessä haluaisi alkaa syömään pillereitä taas, koska niillä on lukuisia negatiivisia sivuvaikutuksia tai antibioottikuureja, kun niistäkin sanotaan että tilanne pahenee taas kun kuurin on saanut syötyä.
Lääkäritkin vois varoitella ennen kuin määräävät e-pillereitä akneen, että kahta kauheemman aknen saa takaisin jos joskus meinaa lopettaa pillereiden popsimisen!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sama tilanne täällä mutta annoin jo periksi ja aloitin yasminet. En vaan jaksanu tätä naamaa kun tuntui, että päivä päivältä tilanne vaan paheni..Tsemppiä sulle, hienoa jos jaksat taistella tilanteen ohi ilman pillereitä. Itse vain täs odottelen et pillerit alkais vaikuttamaan tähän akneen. Jos jollain on kokemuksia vastaavasta tilanteesta, ni milloin on odotettavissa helpotusta?
Samassa junassa matkalla minäkin... Lopetin e-pillerit toukokuun alussa yli 8v. jälkeen koska olin lukenut kaikista negatiivisista haittapuolista joita käyttöön liittyy. Olin 3 ensimmäistä kk todella tyytyväinen päätökseeni kunnes alkoi näpyt vallata naaman. Minulla oli jäänyt muutamia ylimääräisiä pillereitä ja epätoivossa aloitin pillerit uudestaan viime viikolla kun menkatkin päättivät näyttäytyä taas 3kk jälkeen. En tiedä oliko viisasta, mutta mieliala on ollut niin pohjalukemissa ja kai uskon/toivon että pillerit auttaisivat palauttamaan paremman ihoni joka ei kuitenkaan koskaan ole ollut täysin finnitön. Olen menossa lääkäriin ensi viikolla kyselemään eri vaihtoehtoja, saa nähdä mitä hän on mieltä ja mitä minulle määrää.
Tilanne on myös todella stressaava sen takia että olen kesällä aloittanut seurustelemaan ja alkaa varmaan äijäkin ihmetellä kun kesällä niin iloinen ja pirteä tyttö onkin syksyn tullen masentunut ja haluton...
Kuten deeqokin totesi, ei siihen apua ole. Minulle e-pillerit aiheuttavat keskivaikeaa masennusta, ahdistusta ja mielialan vaihteluita, mutta olen pinnallinen: oli pakko aloittaa ne uudelleen kun iho kirjaimellisesti räjähti kolmessa kuukaudessa lopettamisesta. Nyt kasvot taas kunnossa. Ei niitä pysty lopettamaan ilman vahvaa antibiootti/isotretioonikuuria. Syön varmaan ikuisesti, mielenterveyteni uhalla.
Moikka!
Mulla on ihan sama juttu menossa ja itsepäisesti jatkan vaikka naama kukkii..tuntuu terveellisemmältä olla ilman pillereitä ja yritän parhaai mukaan ruokavaliolla,vedellä,puhdistuksella ja liikkumisella hallita iho ongelmaa vaikka vaikeeta on.
Harmi ettei mulla ole vastausta miten kauan tää vielä kestää..nyt on 5kk siitä kun lopetin ja on vaan pahentunu koko ajan iho. Jopa ihon alla olevia rasvapatteja tullu jotka jouduttu leikkaa mutta se on perinnöllistä kuulema.
Mä muutenkin oon hermostunu koko prkl e-pillereihin josta oon aika varma että tulevaisuudessa tulee iso uutispommi että ne ovatkin haitallisia ja ettei ole hyvä niitä popsia jos meinaa hankkia perheen.. lapsettomuus on yleistä ja nousussa nytten.
Että tällaista..toivotaan että kohta helpottuisi..
Tsemit!
Hei!
Kuulostaa niin tutulta. Olen nyt 25-vuotias ja lopetin Yasmine-pillerit alkuvuodesta perheenlisäyksen toivossa. Murrosiässä minulla oli lievä akne, jota kokeiltiin hoitaa mm. yhdellä tetrasykliinikuurilla ja ulkoisilla voiteilla. Omasta pyynnöstäni sain myöhemmin Diane Novat jotka alkoivat auttaa ja vaihdoin usean vuoden käytön jälkeen merkkiä Yasmineen. Yasmine toi "lopullisen" avun. Iho oli hyvässä kunnossa ja punoitus/arvet hävinneet niin että saatoin käydä uimassa, saunoa kaveriporukassa, viettää kesäpäiviä rannalla ja jopa käydä ilman meikkiä julkisilla paikoilla jne. Ajattelin että näpyt olivat loppujen lopuksi vain nuoruusajan ongelma joka häipyi osittain pillereiden, mutta myös aikuistumisen myötä kokonaan.
Harhaluuloksi osoittautui tuo "aikuistuminen", n. 3 kk kuluttua pillereiden lopettamisen jälkeen alkoivat ilmestyä ensimmäiset näpyt. Alkukesästä otsalla ja poskissa oli paljon ns. valkopäitä, eli ihon pinta oli epätasaista pientä näppyä täynnä, mutta tulehtuneita finnejä tai mustapäitä ei kuitenkaan vielä tässä vaiheessa tullut ja iho ei punoittanut, vaan väri säilyi tasaisena. Pikku hiljaa nämä valkopäät alkoivat sitten tulehtua. Tässä vaiheessa menin ihotautilääkärille. Raskaustoiveiden takia en halunnut mitään sisäistä lääkitystä tms. vaan tulimme yhteistuumin päätökseen, että kokeillaan ulkoista hoitoa, joka lopetetaan heti jos vauvarintamalla tärppää. Voiteiksi valittiin valkopäille skinoren sekä tulehtuneille alueille clindoxyl. Tässä vaiheessa akne ei vielä ollut kovinkaan paha, vaan ns. muutama tulehtunut finni ja lisäksi näitä pieniä valkopäitä. Olen nyt käyttänyt voiteita n. 6 viikkoa ja tuntuu, että mittavaa vaikutusta ei ole havaittavissa, iho on menossa pikemminkin edelleen huonompaan suuntaan.
Itsetunto on aikalailla nollassa ja henkinen hyvinvointi vaakalaudalla. Tuntuu että olen melkoisessa oravanpyörässä. Mikäli lapsen saantia aiomme edelleen yrittää, en voi hakea, enkä saada muuta lääkitystä ongelmaan. Roa-kuuria olen pitkään harkinnut pyytäväni, mutta silloin pitäisi taas aloittaa ehkäisy ja lapsihaaveet saisi unohtaa ainakin vuodeksi eteenpäin. Toisaalta taas elämänlaatu on pahenevan aknen takia jatkuvassa laskussa. En kehtaa enää viettää viikonloppua saunoen ystävien kanssa, en halua mielellään lähteä mihinkään julkisille paikoille, en halua mennä yökylään, en kohta enää kehtaa käydä edes oman mieheni kanssa saunassa. (Lapsellista, tiedetään, mutta pään sisällä tuntuu niin totiselta todelta!). Työpaikalta järjestettävälle ulkomaanmatkalle osallistumistakin harkitsen peruvani. Ajatukset ja mieliala on niin maassa ja jatkuvassa vuoristoradassa, että läheisyyskin tuntuu pahalta. Niinhän niitä lapsia sitten varmasti tulee...
Ihan uskomattoman sairaalta tuntuu miten moinen ongelma voi vaikuttaa elämään niin kokonaisvaltaisesti. Tsemppiä kaikille aknen kanssa taisteleville!
Lopetin pillerit v. 2000 ja edelleen kukkii. Ikää on 40 vuotta. Takana pari antibioottikuuria, iho hiukan parempi kuin alussa, jolloin se oli täynnään paukamia ja mätäpäitä. Surkeaa kuitenkin, kun ryppyjäkin alkaa tulemaan jo, eikä tiedä, kumpia hoitaisi...
Ja aloitan ne sitten, kun kuukautiset alkaa. Mulla on jo masennusta ja ahdistusta, et mitenköhän sitten. (huoh)