tikka t3 lukon purku apua äkkiä !!!!

911turbo

tikka t3 lukon purku, apua !!!
"aseesta poistetun lukon peräkappale irtoaa kääntämällä sitä myötäpäivään niin pitkälle kuin se kääntyy, jonka jälkeen se voidaan poistaa vetämällä taaksepäin." sanoo ohjekirja.mutta vahingossa lukkoa näpelöidessäni peräkappale kääntyi vastapäivään ja iskuri laukesi.nyt peräkappale ei liiku myötäpäivään enkä saa sitä pois vedettyä.miten saan muovisen peräkappaleen pois jotta voin työntää ruuvimeisselin tai vastaavan virityskappaleen ja kammen sideholkin väliin Lainaa

4

5730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peltsi308

      saat sen takaisin vääntämällä voimalla takaisin. Se iskuri virittyy samalla kun sen iskurin toinen pää menee nousu-uraa pitkin takaisin. Jos on hyvät näppivoimat niin sen saa vääntämällä takaisin kun laittaa jotain kangasta väliin ja vääntää. TOinen vaihtoehto on laittaa lukon pää aseeseen kiinni ikäänkuin väärinpäin. Eli sen mustan muovikappaleen alla olevan neliömäisen raudan kiinni aseessa olevan lukkouran päähän. Siten että se neliömäinen rauta tuetaan liikkumattomaksi ja sitten kammesta väännetään. Varo rikkomasta sitä muoviosaa.

    • nääsjoo

      ja voimaa peliin. Itse olen säilytellyt lukkoa siinä asennossa. Ei pennut tai muut suharit sitä heti sovita aseeseen jos saava käsiinsä.

    • NN

      Aseen mukana toimitetaan vireenpoistoavain, eli muovinen pipari jonka avulla peräkappaleen saa käännettyä vireasentoonsa ja siitä yli, jolloin sidekappale irtoaa.

      • t3

        kävi samalla tavalla ja nuilla ohjeilla sain korjattua,mut sit ku laitoin lukon takasi aseeseen ja laukasin ni meni hemmetin jäykäks uudelleen virittäminen!?muuten kyllä toimii niinku ennenki jos liikuttaa lukkoo edes takasi,mutta sitten ku laukasee ja virittää ni on jäykkä..??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      228
      6476
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      39
      4540
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4378
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      6
      4196
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      38
      3686
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3608
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      22
      3499
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3263
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe