Paulo Coelho

Sara10

"Voittaja on yksin" saattaa toki tarkastella aiheita "jotka inspiroivat miljoonia lukijoita ympäri maailman" ja sitä "kuinka yltäkylläisyys ja ahneus voivat johtaa ihmissuhteiden ja henkisten arvojen rapistumiseen", mutta suureksi kysymysmerkiksi jää, mihin kirjailija tällä viihdeteoksellaan on pyrkinyt.

Oli ihan pakko kesken kirjan varmistaa, onko kirjailija todella Coelho, niin toisenlaista tekstiä häneltä on tottunut lukemaan! Toivottavasti palaa juurilleen, sillä tämä laatukirjailijan teos jätti ihmetyksen ja pettymyksenkin valtaan.

4

531

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paolo fanti

      paolo on saanut miettimään elämää syvällisesti edellisillä teoksillaan.
      the winner stands alone on floppi !!!
      jätin kesken.

      • lukufriikki

        sama juttu.Osa kirjoista tosi mielenkiintoisia ja toisia ei jaksa kahlata läpi kuin selailemalla.
        Aivankuin "välipäivien" tekeleitä


    • cvvcc

      Luin ylistetyn alkemistin ja olin vain pettynyt ja ärtynyt. Kirjailijan "oivallukset" ja elämänohjeet olivat samoja joita pyörittelin teini-ikäisenä. Ei mitään uutta eikä mitään mikä olisi saanut minut pohtimaan syvällisesti elämää. Toki ihan kivaa luettavaa jos ei elämää ole erityisemmin missään vaiheessa mietiskellyt. Itse en vaan saanut kirjasta mitään uutta. Ihan sama kuin olisin lukenut jonkun perus elämänhallintaoppaan.. Olisi kai pitänyt lukea kirja 14-vuotiaana..

      • jaefis

        Ei ole suomalaiselle kirjoitettuja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1043
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      965
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      513
      831
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      791
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      568
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe