Vuosi rajana?

Rajaviiva

Onko tosiaan niin, kuten olen monen kuulleen sanovan, että kun olet ollut "tasan" vuoden täysraittiina, päivät sen jälkeen ovat helpompia. Olet ikään kuin ylittänyt sen pahimman rajan? Minulla lienee kolme 5 kk:n täysraittiutta, mutta nekään eivät tuoneet tulosta. Ainakaan vielä.

13

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satunnainen ohikulkija

      Mikä sinun tavoitteesi on? Pyritkö lopettamaan juomisen kokonaan vai edelleen käyttämään alkoholia?

      • Näin on

        Ehdottomasti täysraittius. Alkholistille ei sovi kohtuukäyttö. Sellaista alkoholistia ei ole vileä tehtykään!


    • asdfasdfafd

      nyt harvemmin toimii kalenterin mukaan. Kai tuollaiset asiat nyt on yksilöllisiä, ei ole niin että kun ole ollut raittiina 30 779 352 sekuntia niin kaikki on ok kuin taikaiskusta.

    • toveri.

      Vuoden kun on ollut raittiina, niin voi aloittaa taas kohtuukäytön.

      • Satunnainen ohikulkija

        No ei se nyt ihan noin mene. Keskustelun aloittaja kertoo sen verran vähän itsestään, juomisestaan tai juomattomuutensa syistä, että ei kannata mennä antamaan tuollaisia neuvoja. Toivottavasti tämä on provo ja ap. osaa jättää sen omaan arvoonsa...


      • Alkoholistista ei voi koskaan tulla kohtuukäyttäjää, ei vaikka ei olisi juonut kolmeenkymmeneen vuoteen.


      • kolmekaks
        Satunnainen ohikulkija kirjoitti:

        No ei se nyt ihan noin mene. Keskustelun aloittaja kertoo sen verran vähän itsestään, juomisestaan tai juomattomuutensa syistä, että ei kannata mennä antamaan tuollaisia neuvoja. Toivottavasti tämä on provo ja ap. osaa jättää sen omaan arvoonsa...

        oli. joku reppana sen ottaa lupana juoda mutta muut voi lohduttautua sillä, että olis se juonu kuitenki.


      • Ei ainakaan vielä ?
        Tentström-PAV-OPT kirjoitti:

        Alkoholistista ei voi koskaan tulla kohtuukäyttäjää, ei vaikka ei olisi juonut kolmeenkymmeneen vuoteen.

        kirjoittaja mitenkään alkoholisti?


      • totuus on näin

        juopoilla ei onnistu kotuukäyttö edes kymmenen vuoden raittiuden jälkeen, kun aloittaa kohtuudella niin meneetalo ja perhe.


    • kaffeemuki

      Voisiko kyse olla vain yksinkertaisesti siitä, että raittiuden 1-vuotispäivänä ihminen on "selättänyt kalenterin", ts. elänyt kaikki vuodenajat, juhlapäivät jne. selvin päin - saavutus sekin näin humalahakuisessa maassa. Noin muuten vuoden täyttymisellä ei liene sen kummempaa merkitystä, ihmiskeho ja -pää eivät elä kalenterin mukaan.

    • mie vuan

      mittakaava ihmisen elämässä. kun täyttää vuosia niin juhlitaan, kun täyttää 18 nii on täysikäinen kun täyttää 100 nii kuollaan. aikaa mitataan vuosilla.

      yksi vuosi on siitä erikoinen mitta, että siihen sisältyy vuoden kaikki vuodenajat.terassiaika ja pikkujoulut ja pääsiäispyhät ja vappuaatto ym.
      kun saa vuoden elää ja kokea raittiina niin on jo kokenut nuo ajankohdat kiusauksineen ja seuraava aika on jo entisen kertausta eli helpompaa.

      alkukuukausina sitä laskee päivälleen paljonko aikaa on kulunut mutta siitä se muuttuu kuukausien laskennaks ja silloin voi tuumia edistyneensä.

      monissa asioissa vuosi on rajana ja ihan oikeasti moni alkoholisti pitää myös sitä aikana, jonka aikana raittiina kärvistellen on oppinut kohtuukäytön.niin on valtava alkoholin voima.

      • kohtuu alkkis

        Kyllä alkoholistikin voi oppia kohtuukäyttöön. Aina vaan jankataan, että ei voi. Se on väärää tietoa.


      • kybä
        kohtuu alkkis kirjoitti:

        Kyllä alkoholistikin voi oppia kohtuukäyttöön. Aina vaan jankataan, että ei voi. Se on väärää tietoa.

        siihen mitä haluaa uskoa. siksi alkoholistikin on juuri alkoholisti.se kuuluu asiaan. alkoholisti uskoo ihan mitä ja mihin vaan kunhan saa jatkaa juomista :) ja kieltää ongelmansa viimeiseen(hengenvetoon) asti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      69
      2010
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      129
      1396
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      132
      1363
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      143
      1082
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      103
      932
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      348
      868
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      754
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      694
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      673
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      664
    Aihe