Vuosi rajana?

Rajaviiva

Onko tosiaan niin, kuten olen monen kuulleen sanovan, että kun olet ollut "tasan" vuoden täysraittiina, päivät sen jälkeen ovat helpompia. Olet ikään kuin ylittänyt sen pahimman rajan? Minulla lienee kolme 5 kk:n täysraittiutta, mutta nekään eivät tuoneet tulosta. Ainakaan vielä.

13

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satunnainen ohikulkija

      Mikä sinun tavoitteesi on? Pyritkö lopettamaan juomisen kokonaan vai edelleen käyttämään alkoholia?

      • Näin on

        Ehdottomasti täysraittius. Alkholistille ei sovi kohtuukäyttö. Sellaista alkoholistia ei ole vileä tehtykään!


    • asdfasdfafd

      nyt harvemmin toimii kalenterin mukaan. Kai tuollaiset asiat nyt on yksilöllisiä, ei ole niin että kun ole ollut raittiina 30 779 352 sekuntia niin kaikki on ok kuin taikaiskusta.

    • toveri.

      Vuoden kun on ollut raittiina, niin voi aloittaa taas kohtuukäytön.

      • Satunnainen ohikulkija

        No ei se nyt ihan noin mene. Keskustelun aloittaja kertoo sen verran vähän itsestään, juomisestaan tai juomattomuutensa syistä, että ei kannata mennä antamaan tuollaisia neuvoja. Toivottavasti tämä on provo ja ap. osaa jättää sen omaan arvoonsa...


      • Alkoholistista ei voi koskaan tulla kohtuukäyttäjää, ei vaikka ei olisi juonut kolmeenkymmeneen vuoteen.


      • kolmekaks
        Satunnainen ohikulkija kirjoitti:

        No ei se nyt ihan noin mene. Keskustelun aloittaja kertoo sen verran vähän itsestään, juomisestaan tai juomattomuutensa syistä, että ei kannata mennä antamaan tuollaisia neuvoja. Toivottavasti tämä on provo ja ap. osaa jättää sen omaan arvoonsa...

        oli. joku reppana sen ottaa lupana juoda mutta muut voi lohduttautua sillä, että olis se juonu kuitenki.


      • Ei ainakaan vielä ?
        Tentström-PAV-OPT kirjoitti:

        Alkoholistista ei voi koskaan tulla kohtuukäyttäjää, ei vaikka ei olisi juonut kolmeenkymmeneen vuoteen.

        kirjoittaja mitenkään alkoholisti?


      • totuus on näin

        juopoilla ei onnistu kotuukäyttö edes kymmenen vuoden raittiuden jälkeen, kun aloittaa kohtuudella niin meneetalo ja perhe.


    • kaffeemuki

      Voisiko kyse olla vain yksinkertaisesti siitä, että raittiuden 1-vuotispäivänä ihminen on "selättänyt kalenterin", ts. elänyt kaikki vuodenajat, juhlapäivät jne. selvin päin - saavutus sekin näin humalahakuisessa maassa. Noin muuten vuoden täyttymisellä ei liene sen kummempaa merkitystä, ihmiskeho ja -pää eivät elä kalenterin mukaan.

    • mie vuan

      mittakaava ihmisen elämässä. kun täyttää vuosia niin juhlitaan, kun täyttää 18 nii on täysikäinen kun täyttää 100 nii kuollaan. aikaa mitataan vuosilla.

      yksi vuosi on siitä erikoinen mitta, että siihen sisältyy vuoden kaikki vuodenajat.terassiaika ja pikkujoulut ja pääsiäispyhät ja vappuaatto ym.
      kun saa vuoden elää ja kokea raittiina niin on jo kokenut nuo ajankohdat kiusauksineen ja seuraava aika on jo entisen kertausta eli helpompaa.

      alkukuukausina sitä laskee päivälleen paljonko aikaa on kulunut mutta siitä se muuttuu kuukausien laskennaks ja silloin voi tuumia edistyneensä.

      monissa asioissa vuosi on rajana ja ihan oikeasti moni alkoholisti pitää myös sitä aikana, jonka aikana raittiina kärvistellen on oppinut kohtuukäytön.niin on valtava alkoholin voima.

      • kohtuu alkkis

        Kyllä alkoholistikin voi oppia kohtuukäyttöön. Aina vaan jankataan, että ei voi. Se on väärää tietoa.


      • kybä
        kohtuu alkkis kirjoitti:

        Kyllä alkoholistikin voi oppia kohtuukäyttöön. Aina vaan jankataan, että ei voi. Se on väärää tietoa.

        siihen mitä haluaa uskoa. siksi alkoholistikin on juuri alkoholisti.se kuuluu asiaan. alkoholisti uskoo ihan mitä ja mihin vaan kunhan saa jatkaa juomista :) ja kieltää ongelmansa viimeiseen(hengenvetoon) asti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3075
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2855
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2095
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1555
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1339
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1318
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1263
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1230
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1222
    Aihe