Mäntyharjulla!

Onko joku asunut edes tilapäisesti Mäntyharjulla?
Miten sinne kotiutuu?
241121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Mitäpä tuohon sanoisi?
Tavanomaista junttiutta ja mänttiyttä.
Koettu on.

Äänestä

Siellähän on Mäntymotelli. Mukava paikka nelostien varressa.

Äänestä

Onko tiedossa vapaata yksiötä siellä, myytäväksin.

Äänestä

Veikkaan ettei siellä kukaan tätä keskustelua lue.

Äänestä

Joku taannoin kirjoitteli paikallislehdessä, ettei kotiutunut.

Äänestä
  • Taitaa olla varsin sisäänlämpiävä paikka.

    Äänestä

Mukava pikkukylä. Kesällä paljon mökkiläisiä,mut talvella hiljasta.

Äänestä
  • Tyypillinen maalaiskunta, kokenut saman minkä koko kehä kolmosen ulkopuolinen maaseutu. Mutta kulttuuriharrastuksissa ja kulttuurissa LÖYTYY!

    Äänestä

  • ENT -HARJULAINEN kirjoitti:

    Tyypillinen maalaiskunta, kokenut saman minkä koko kehä kolmosen ulkopuolinen maaseutu. Mutta kulttuuriharrastuksissa ja kulttuurissa LÖYTYY!

    Onhan siellä Salmela, auki kesäisin. Kunnankirjastossa on joskus taidenäyttelyitä.
    On Kake Randelin.
    Onko mitään muuta mainitsemisen arvoista?

    Äänestä

  • oon asunu tammikuusta asti mäntyharjulla ja en todellakaan ole kotiutunut tänne, ja tuskin tulen kotiutumaankaan. sen verran on juntin puoleista meininkiä, ja kun sana kiirii uusista asukkaista uudessa talossa niin het aletaan pörräämään tossa autoilla kun ollaan niin uteliaita... muutenki ihmiset tuijottaa kaupoissa, tulisivat saakeli edes sanomaan jotain ettei haavi auki tartteis möllätä. että näin minulla.

    Äänestä

  • sarah kirjoitti:

    oon asunu tammikuusta asti mäntyharjulla ja en todellakaan ole kotiutunut tänne, ja tuskin tulen kotiutumaankaan. sen verran on juntin puoleista meininkiä, ja kun sana kiirii uusista asukkaista uudessa talossa niin het aletaan pörräämään tossa autoilla kun ollaan niin uteliaita... muutenki ihmiset tuijottaa kaupoissa, tulisivat saakeli edes sanomaan jotain ettei haavi auki tartteis möllätä. että näin minulla.

    Onko sinussa, Sarah, jotakin erikoista, kun ne muka katsovat sinua, vai kuvitteletko vain? Voit toisaalta olla ylpeä: erotut joukosta. - Asutko muuten jossakin vuokratalossa? Niissä on tosiaan välistä tylsää joukkoa.

    Minusta taas tuntuu, ettei niitä hetkauta mikään, ei, vaikka sanoisi tulleensa aamulla kuusta.

    Äänestä

  • sarah kirjoitti:

    oon asunu tammikuusta asti mäntyharjulla ja en todellakaan ole kotiutunut tänne, ja tuskin tulen kotiutumaankaan. sen verran on juntin puoleista meininkiä, ja kun sana kiirii uusista asukkaista uudessa talossa niin het aletaan pörräämään tossa autoilla kun ollaan niin uteliaita... muutenki ihmiset tuijottaa kaupoissa, tulisivat saakeli edes sanomaan jotain ettei haavi auki tartteis möllätä. että näin minulla.

    Kirjoituksestasi voi päätellä, että mikäli paikalliset tietäisivät älynlahjasi, tuijottaisivat vieläkin enemmän. Saisit opetella oikeinkirjoitustakin.

    Onko kyseessä taas joku sosiaalielättien perhe vai miten? Misätoikein olet sinne ilmestynyt?

    Mäntyharjulaiset eivät juntteja ole. Siksi ne niitä ihmettelevätkin.

    Äänestä

Pienet asunnot ovat siellä tiukilla.

Yksiöitä ei ole myynnissä ollenkaan, kaksioita korkeintaan aivan kehnoissa paikoissa.

Hinnannousun odotus lienee ylimääräisen pikkuasunnon omistajien mielessä.

Myytäviä mökkejä kyllä löytyy kyliltä, joskin ne useimmiten vaativat huomattavaa korjausta.

Äänestä
  • Mökkejä löytyy, ei keskustassa ja huonokuntoisia, mutta eipä ole hintaakaan kohtuuttomasti, ei kuitenkaan järven rannalta.

    Äänestä

  • topi kirjoitti:

    Mökkejä löytyy, ei keskustassa ja huonokuntoisia, mutta eipä ole hintaakaan kohtuuttomasti, ei kuitenkaan järven rannalta.

    Kyliltä löytyy kieltämättä asuintilaa, kun olisi korjaajia. Juoksevaa vettä ei tosin aina ole.

    Äänestä

Jotkut tulleet ovat kotiutuneet, mutta eivät kaikki eivätkä varsinkaan ne, jotka ovat asuneet elämänsä kaupungissa, ellei se ole ollut Mikkeli.

Äänestä

Jäljessä siellä ollaan rintamaista.
Tuskin on monellakaan Interenetin käyttäjällä laajakaistayhteyttä.
Eipä niitä yhteyksiä paljoa liene muutenkaan.
Lukeman mukaan niitä kuitenkin puuhataan.

Äänestä
  • Ei sähköpostin käyttäjiä ole niin paljon kuin rintamailla. Se johtuu jo ikärakenteestakin.

    Äänestä

  • savompoeka kirjoitti:

    Ei sähköpostin käyttäjiä ole niin paljon kuin rintamailla. Se johtuu jo ikärakenteestakin.

    Vähitellen sen käyttö kuitenkin leviää.
    En tiedä, vaatiiko verkkoon lisäasennuksia.

    Äänestä

En oo kuullukaan!

Äänestä

Paikalliset urheiluseurat Mäntyharjun Virkistys ja Mäntyharjun urheilijat -50 liittyvät yhteen.

Uuden seuran nimestä heräsi kysymys: kelpaisiko Virkistys vai pitäisikö olla jokin muu?

Asiasta oli äänestys paikallislehden verkkosivulla.

Äänestykseen osallistuneista peräti 75 prosenttia kannatti perinteistä nimeä Virkistys.

Toivottavasti uuden seuran nimi on siis Mäntyharjun Virkistys. Voivat sponsoritkin olla tyytyväisiä.

Äänestä
  • Se on Virkistys, lyhennettynä MäVi.
    Hyvä!

    Äänestä

  • wm- kirjoitti:

    Se on Virkistys, lyhennettynä MäVi.
    Hyvä!

    Nimi sinettiä vailla.

    Äänestä

<<<

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ena kirjoitti:

Onko joku asunut edes tilapäisesti Mäntyharjulla?
Miten sinne kotiutuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu