Valmistuin vasta vaatetusalan ammattilaiseksi, mutta töitä ei ole tarjolla minnekkään. 5 kuukautta yrittänyt tarjota kaikkialle ei edes kaupan kassallekkaan ole paikkaa auennut. Joten uuden ammatin opiskelu kiinnostaisi todella. Kannattaa todella miettiä mihin itsensä kouluttaa. Kyselisin millaisia kokemuksia palstalaisilla on :
-elintarvike alasta
-hotelli- ja ravintola alasta
-pintakäsittelyn/ maalarin koulutuksesta?
Varmaankin kevään yhteishakuun kaikki lähtevät ja monia muitakin mietinnässä. Parikymppisenäkin voi olla tulevaisuus vielä hakusessa. :) Kokemuksia kyseisistä aloista?
-elintarvike alasta
-hotelli- ja ravintola alasta
-pintakäsittelyn/ maalarin koulutuksesta?
Varmaankin kevään yhteishakuun kaikki lähtevät ja monia muitakin mietinnässä. Parikymppisenäkin voi olla tulevaisuus vielä hakusessa. :) Kokemuksia kyseisistä aloista?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei
Itse opiskelin ensimmäiseksi ammatikseni kokiksi (ja sitten aloitin uuden alan opiskelun). Ruoan kanssa työskentely on ainakin omasta mielestäni hyvin mielenkiintoista ja on mukavaa käyttää siinä taiteellisia taipumuksiaan, mutta ravintola-alalla vaaditaan paljon muutakin kuin kykyä tehdä ruokaa. Kova luonne, sosiaalisuus ja stressin sietokyky ovat hyvin tärkeitä. Kuten myös kyky kestää ainaista vittuilua ja rankkaa huumoria. Jos luonnetta löytyy, ruoka kiinnostaa ja olet viinaan menevää tyyppiä, niin siitä vaan opiskelemaan ravintola-alaa. Muuten harkitsisin kyllä ihan jotain muuta.
Kuule, kyllä oma ala voi olla hakusessa usein paljon vanhemmillakin. Itse olen sinua kymmenen vuotta vanhempi, ja pitkä on etsintä ollut. Kouluttauduin liian yleissivistävälle alalle (yliopistossa kirjallisuutta ja kieliä), ja töitä olen saanutkin lähinnä pohjalla olleella ammatillisella perustutkinnolla (hot. ja rav.ala). Nyt viimein, taas taisteltuani työhakemusten, erilaisten tuloksettomien tiedustelujen ja pohdintojen kanssa, olen tainnut viimein löytää oman alani, jota kaikki aiempi kuitenkin tukee sopivalla tavalla :) Vuosi opiskelua edessä, ja nyt selkeään ammattiin.
Sanoisin sinulle, että tosiaan harkitse rauhassa, älä anna ulkopuolisten odotusten ratkaista. Olet vielä sen verran nuorikin, että hätää ei ole. Töihin tietysti olisi kiva päästä ainakin vähäksi aikaa, mutta hakijoita on tässä tilanteessa minne vain yleensä pilvin pimein... Pintakäsittelyala noista mainitsemistasi olisi se, jota ajattelisin sinun kannattavan harkita. Siinäkin olisit tekemisissä erilaisten materiaalien kanssa, ja jatkokouluttautumismahdollisuuksiakin lienee ihan kivasti. Ehkä sinun kannattaisi ottaa huomioon myös aikuiskoulutusmahdollisuudet, opiskelu olisi vapaampaa ja ehkä valmistuisitkin sieltä nopeammin kuin jostakin nuorisoasteen koulutuksesta. Ja opiskelupaikan saattasit löytää jo keväälle... olethan etsinyt Koulutusnetin kautta alkavia koulutuksia..? Tsemppiä paljon :-)
Itse olen 20 -vuotias ja valmistuin taloushallinnon merkonomiksi keväällä -08. Siitä asti ollut töissä kaupan kassalla ja asiakaspalvelupisteessä. Tykkään siitä työstä, vaikka voisin olla tilitoimistossakin. Haluaisin silti tehdä jotain muuta. Tänä keväänä aloitin amk:ssa laboratorioanalyytikoksi ihan kokeilumielessä, mutta jätin sen jo kesken motivaation puutteen vuoksi ja siirryin takaisin töihin. Lukion kemian pohja on niin suuressa osassa siellä, vaikka kyllä siellä muutenkin pärjää, jos sitä oikeasti haluaa. Huomasin siellä, että stressasin aivan uudella tavalla ja se vei multa ruokahalun. Pelkään sitä sen hirveän olon tulevan takaisin, jos lähden opiskelemaan jotakin.
Nyt olen vielä enemmän hukassa, että mikä minusta tulee isona. Tuntuu, että otan tällä hetkellä koko elämän liian vakavasti ja mietin liikaa tulevaisuuttani. Mielessäni on käynyt amiksen laborantti koulutus, vaikka toisaalta hieman pelkään niitä laboratoriossa käytettäviä aineita. Tai jokin muu toisen asteen koulutus, jossa opiskelu ei ole niin itsenäistä kuin amk:ssa. Tradenomiakin olen miettinyt, mutta en tiedä haluanko ammattikorkeaan.
Mietin siis myös toisen ammatin opiskelua ja toivon, että se selviäisi tässä vuoden aikana. Tai sitten vain vaihdan työpaikkaa ja otan uutta haastetta työn kautta. Mulla ei oo oikein koskaan ollut kunnon toiveammattia, mutta toimistyöt vetävät kyllä puoleensa.